Přejít k hlavnímu obsahu

Artritida se hlásí nejen bolestí. Je tu ještě jeden důležitý faktor, který nepřehlížejte. Zkuste test pěstí

Jedním z hlavních příznaků artritidy je bolest kloubů. Nejvíce ji pociťují lidé mezi 45. a 65. rokem, nemoc ale může udeřit i ve dvaceti. Zpočátku je průběh pomalý a nemusíte ho vnímat jako nemoc, ale prostě jen jako únavu. Čím později ale lékař stanoví diagnózu a začnete s léčbou, tím hůře. Rozpoznat varovné příznaky včas můžete i díky dalším jasným signálům.

Zvedáte se z gauče a pokaždé vám přitom nepříjemně praská a lupe v kolenou? Po dlouhých minutách strávených prací v kuchyni vám bolestí doslova hoří lokty? Klouby na prstech máte často zarudlé a sotva je ohnete? To vše jsou signály již pokročilé artritidy, kterou je třeba řešit s odborníkem. Do rukou lékaře je ale žádoucí dostat se mnohem dřív a místo na léčbu bolestivého onemocnění se zaměřit na její zmírnění vhodnou prevencí. Na klouby proto zaměřte pozornost, všímejte si ale nejen bolesti. 

Zkuste test s pěstí

Častým průvodním jevem artritidy, a to již v jejím počátečním stádiu, je vedle bolesti také ztuhlost. Máte-li pocit, že se vaše kolena, lokty a prsty na rukou a nohou neohýbají tak rychle, jako dříve, měli byste o problému neprodleně informovat svého lékaře. Klouby bývají ztuhlé zejména ráno, problém vám může dělat například sevřít ruku v pěst. Pokud to nejde tak snadno jako dosud, vyšetření u lékaře je na místě. A to bez ohledu na věk. Výskyt artritidy sice v populaci narůstá s postupujícím věkem, nevyhýbá se už ale ani dvacetiletým a dokonce ani dětem.
 

Jak ráno rozhýbat ztuhlé klouby: Pomohou 4 jednoduché cviky. Zlepšení pocítíte už za 2 týdny

To, že pravidelný pohyb svědčí tělu i duši, asi nemusíme ani připomínat. Tuto skutečnost jsme už jistě slyšeli všichni a ne jedenkrát. To samé platí také pro všechny postižené revmatoidní artritidou a bolestivými klouby. Zařaďte pravidelný pohyb do svého běžného života. Máme pro vás jednoduché cviky, které vám uleví nejen od bolesti, ale pomohou sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.
svetzeny.cz

Vyšetření se nebojte

Z vyšetření u lékaře nemusíte mít obavy. Nejprve vás čeká odběr krve, ve kterého lékař zkoumá, zda máte dostatek protilátek, které před nemocí chrání. Na rentgenu poté odhalí, zda vaše klouby nezkřehly nebo nedochází k jejich deformitám. Pokud lékař nic neodhalí z krve ani rentgenu, čeká vás poslední součást vyšetření, což je odběr tekutiny z kloubu. Rozbor tekutiny může odhalit přítomnost zánětu a jeho případného původce.

Vyšší riziko pro ženy a obézní

Mezi rizikové faktory artritidy patří dědičnost, zvýšená fyzická námaha a vyšší věk. Až třikrát častěji chorobou onemocní ženy. Pozor také na nadváhu, při které dochází k většímu zatěžování kloubů a jejich oslabení a deformitám. 

Spouštěčem může být také stres, prodělaná infekce, zhoršujícím faktorem je i kouření. Nehazardujte také s užíváním antibiotik. Je prokázáno, že nemoc se může rozvinout při špatně zaléčeném nebo nedoléčeném onemocnění streptokokem, léky proto vždy doberte dle rad lékaře a lékárníka.  

Spočítejte si podle vzorce, kolik vody denně musíte vypít: Zabráníte bolesti kloubů nebo předejdete vzniku onemocnění srdce

Chcete být stále mladá a svěží? Věřte tomu, nebo ne, tajemství mnoha zdravých a energických lidí je pouze v tom, že dodržují správný pitný režim. Není se čemu divit, naše tělo vodu prostě potřebuje. Jaké zdravotní výhody vám přinese, když budete pít dostatek neperlivé čisté vody každý den a kolik jí vlastně máte vypít? Zde je výčet některých benefitů, které vám pravidelný pitný režim přináší.
svetzeny.cz

Nejde jen o nemoc kloubů

Artritida napadá nejprve klouby na rukou, později i další velké klouby a dokonce i páteř. Pocit tuhnutí záhy doplní zduření, zarudnutí a velká bolest, v pozdější fázi přichází výrazné zhoršení hybnosti a deformity, patrné zejména na prstech.

Artritida ale může postihnout i oči, srdce nebo plíce. V pokročilé fázi nejsou pacienti schopni sami vykonávat každodenní jednoduché úkony a hrozí jim trvalá invalidita. Nepříjemné jsou i akutní ataky intenzivní bolesti, přetrvávat může i v řádu hodin i dnů. 

Kloubní výživa i biologická léčba

Zachytíte-li nemoc v počátečním stádiu, lze její průběh zpomalit nebo ji dokonce zcela zvrátit. "Pokud přiberete po třicítce nějakou desítku kilo nadváhy, pak je to pro klouby vyslovený šok a začnete je neúměrně přetěžovat a klouby na to nejsou zvyklé a zničí se. Strava a nepřejídání se jsou velmi důležité. Krom váhy je to prevence úrazů kloubů při sportu. V neposlední řadě je to správná chůze, správné postavení nohou," upozorňuje ortoped MUDr. František Picek.

Vhodné je užívat preparáty pro výživu kloubů a chrupavek, lékař vám může doporučit také léky na bolest a potlačení zánětu. K léčbě se užívají nesteroidní antirevmatika, kortikoidy, v posledních letech také biologická léčba. 

Vhodná je rovněž úprava jídelníčku. Omezte červené maso, smažené a vysoce zpracované pokrmy, sůl, kravské mléko a kyselé ovoce. Naopak zařaďte tučné ryby, lněné semínko, jablečný ocet, listovou zeleninu a potraviny bohaté na síru, jako je cibule, česnek nebo brokolice.

Zdroj článku