Přejít k hlavnímu obsahu

Podzimní úklid na zahradě aneb na co nezapomenout a správně zazimovat zahradu

Info ikona
Zahrada

Před příchodem zimy je důležité uklidit zahradu a připravit ji na zimu. Přinášíme vám přehled, na co nezapomenout.

1. Shrabejte listí

Listí na zahradě je dobré uklízet pravidelně, aby se pod ním nevytvořila plíseň. Ta by mohla trávník poškodit a na jaře by tráva byla plná lysých a plesnivějících míst. Na shrabání listí lze použít hrábě, vysavače anebo fukary.

2. Ostříhejte růže

Keříkové růže zkraťte před zimou pomocí speciálních nůžek. Odstraňte všechny výhonky, které jsou nemocné, zlomené anebo jinak poškozené. Zimu nepřežijí a rostlinu by oslabily. Po zastřihnutí zakryjte výhonky zeminou nebo kompostem do výšky 15–20 cm. Nepoužívejte půdu z okolí keře, abyste nepoškodili kořeny. Na přikrytí růží jsou ideální jehličnaté větve ze smrku či jedle, které zabrání zmrznutí keře. U stromových růží dbejte na jejich zabalení. Korunu stromu zabalte do netkané textilie anebo pytloviny a pevně ji přivažte, aby se během zimy neodhrnula. Nikdy nepoužívejte černou textilii nebo fólii, rostlina by se pod vlivem slunečního záření zapařila a zplesnivěla.

Jak nejlépe uchovat jedlé a okrasné dýně

www.nkz.cz

3. Posekejte trávník

Koncem října anebo začátkem listopadu trávník naposledy posečte, ale tentokrát nechte trávu o trochu vyšší. „Před zimou byste měli trávníku věnovat speciálních péči. Pokud je přelitý, což se může stát v případě častých dešťů, posekejte ho do výšky maximálně 5 cm a provzdušněte ho vertikutátorem s drátky, který trávu pročeše a zbaví hub. Naopak vysušený trávník posekejte do výšky maximálně 6 cm a na provzdušnění použijte vertikutační hrábě s drátky, které vyčešou suchou trávu.

4. Zkraťte živý plot

Pomocí nůžek na živý plot jej přistřihněte. Ideálně se do této práce pusťte koncem října. Před zimou též pořádně zalijte keře a stromky a kořeny stromů přikryjte kůrou. Ta ochrání půdu před mrazem a zabrání růstu plevele.

5. Otrhejte bylinky

Listy bylinek můžete otrhat a vysušit. V zimě se vám budou hodit do jídla anebo do čaje. Oregano, mátu, tymián nebo šalvěj můžete nechat přes zimu venku, jen je pečlivě zahrabte do listí, aby přes zimu neomrzly. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou.

Info ikona
Zahrada

6. Zryjte záhony

Záhony, o které jste se během roku starali, se budou pomalu ukládat na zimní spánek. Jako první je vhodné zrušit záhony kořenové zeleniny, jako jsou celer a petržel. V zemi můžou zůstat mrkev, zelí, pórek a červená řepa. Mírné mrazy zvládnou i růžičková kapusta, čínské zelí, polníček, špenát. Všechny rostliny ale chraňte vrstvou listí a před zimou záhony zryjte a zbavte plevele. Na jaře vám to ušetří práci. Hlínu můžete také jemně pohnojit.

7. Zpracujte větve

V rámci podzimního úklidu nezapomeňte zpracovat spadané větve a odštěpky. Ideální je pro to elektrický drtič zahradního odpadu. „Nepokoušejte se ale vkládat materiál do drtiče násilím, mohli byste ho poškodit. Větší odřezky doporučuji zmenšit pomocí silnějších nůžek na větve s velkou pákou,“ radí David Benda z oddělení zahradní techniky v Hornbachu. Je-li materiál po prvním nadrcení příliš hrubý, můžete proces zopakovat.

8. Kompostujte

Pro dosažení dobrého výsledku kompostování dbejte na to, aby byl materiál při plnění kompostéru co nejpestřejší a suchý se dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané prostředí, které kompost potřebuje k tomu, aby se stal dobrým hnojivem. Hodnotný humus, který vznikne kompostováním, se hodí na zkvalitnění namáhané zahradní půdy a obnovení jejího života.

9. Vysazujte

Nejdříve jsme poradili záhony zrušit a nyní máte vysazovat? Ano, na podzim se mnoho rostlin sklízí, ale cibuloviny a ovocné stromy se sázejí. Říjen je ideální čas pro tulipány, krokusy, narcisy a hyacinty, ale i jabloně, hrušně a višně.

zdroj: archiv časopisu Katka

Horoskop podzimu: Střelce, Štíry a Blížence čeká nejlepší období v následujících měsících

svetzeny.cz

Kate Middleton oslnila svět ve zlatých šatech na premiéře filmu. Williamovi by mohl závidět každý

svetzeny.cz