Přejít k hlavnímu obsahu

Filmová legenda Bud Spencer: Byl nejen skvělý herec, Itálii reprezentoval na olympijských hrách. Podívejte se, jak mu to v mladí slušelo

Info ikona
Bud Spencer

Carlo Pedersoli byl italský herec, scénárista, zpěvák, profesionální plavec a hráč póla, kterého každý zná spíše pod jeho uměleckým jménem Bud Spencer. Přečtěte si životní příběh herce, který se vryl do paměti svými rolemi v nesčetných spaghetti westernech v 60. a 70. letech a za své plavecké výkony získal několik medailí.

Modrooká filmová legenda Terence Hill: Parťák zesnulého Buda Spencera slaví 84. narozeniny. Zub času se i na něm podepsal

svetzeny.cz

Od malička projevoval plavecké nadání

Carlo Pedersoli se narodil 31. října roku 1929 v Santa Lucii v Neapoli v Itálii a byl synem Alessandra Pedersoliho a Rosy Facchetti. Vyrůstal ve stejné budově, jako žil známý italský spisovatel, filmař a herec, Luciano De Crescenzo. Již od útlého věku projevoval Pedersoli mimořádné plavecké nadání a když se roku 1940 přestěhoval s rodinou do Říma, stal se členem plaveckého klubu. Po střední škole začal navštěvovat univerzitu Sapienza v Římě, kde studoval obor chemie. Univerzitu však nedokončil a v 1947 se přestěhoval do Jižní Ameriky, kde byl na čas zaměstnán na italském konzulátu v brazilském Recife. O rok později se vrátil do své rodné Itálie, kde opět začal studovat. Vystudoval práva a získal titul Juris Doctro.

Také se připojil k Società Sportiva Lazio Nuoto v Římě jako hráč vodního póla a stal se prvním Italem, který zaplaval 100 m volným způsobem za méně než jednu minutu. O rok později se zúčastnil své první mezinárodní soutěže v této disciplíně a v roce 1951 na Středozemních hrách v Alexandrii v Egyptě získal za tuto disciplínu stříbrnou medaili. Jako plavec reprezentoval Itálii na dvou letních olympijských hrách v letech 1952 a 1956 a v obou případech se probojoval do semifinále. Roku 1954 vyhrál italský šampionát ve vodním pólu a o rok později získal zlatou medaili na středomořských hrách v Barceloně.

Po ukončení jeho plavecké kariéry se nadále věnoval vodnímu pólu, kdy v této disciplíně získal zlaté olympijské medaile v letech 1948 a 1960.

Kvíz: Pamatujete si legendární seriály z dob socialismu? Žena za pultem nebyla zdaleka jediným fenoménem. Otestujte svoje znalosti

svetzeny.cz

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Herecká kariéra

V roce 1950 zahájil Pedersoli svou hereckou kariéru filmem Quel fantasma di mio marito. Následně se objevil například ve filmech Siluri umani z roku 1954, A Hero of Our Times z roku 1957 a Hannibal z roku 1959. V roce 1967 si změnil přezdívku na „Bud Spencer“ jako poctu Spenceru Tracymu a americkému pivu Budweiser a poprvé ho použil ve filmu Bůh odpouští... já ne! z téhož roku. Během tohoto filmu se dal dohromady s Mario Girottim (Terence Hill), se kterým následně natočil přes 20 filmů. Spencer se dokonce podílel na nějakých scénářích a v některých filmech dokonce zpíval. Jeho posledním hereckým počinem byl komediální seriál I delitti del cuoco z roku 2010.

Co jste o herci možná nevěděli

Spencer byl ve svém volném čase vynálezcem a získal přes 12 patentů, včetně vycházkové hůlky s vestavěným stolem a židlí nebo jednorázového zubního kartáčku s integrovanou zubní pastou. Vlastnil také svou vlastní leteckou společnost Mistral Air a sám byl pilotem vrtulníku. Jeho manželkou byla Maria Amato, se kterou měl tři děti Christine Spencer, Diamy Spencer a Giuseppe Pedersoli. Spencer zemřel 27. června roku 2016 v Římě ve věku 86 let. Jeho syn prozradil, že odešel bez bolesti v přítomnosti svých nejbližších.

Bud Spencer
Zdroj článku