Přejít k hlavnímu obsahu

Filmová legenda Bud Spencer: Byl nejen skvělý herec, Itálii reprezentoval na olympijských hrách. Podívejte se, jak mu to v mladí slušelo

Carlo Pedersoli byl italský herec, scénárista, zpěvák, profesionální plavec a hráč póla, kterého každý zná spíše pod jeho uměleckým jménem Bud Spencer. Přečtěte si životní příběh herce, který se vryl do paměti svými rolemi v nesčetných spaghetti westernech v 60. a 70. letech a za své plavecké výkony získal několik medailí.

Modrooká filmová legenda Terence Hill: Parťák zesnulého Buda Spencera slaví 84. narozeniny. Zub času se i na něm podepsal

Italský herec, který proslul jako parťák Buda Spencera (†86), Terence Hill slaví ke konci března své 84. narozeniny. Proslavily ho role ve filmech Jesti se rozzlobíme, budeme zlí!, Sudá a lichá nebo Superpolicajti z Miami. Jak dnes vypadá filmová legenda?
svetzeny.cz

Od malička projevoval plavecké nadání

Carlo Pedersoli se narodil 31. října roku 1929 v Santa Lucii v Neapoli v Itálii a byl synem Alessandra Pedersoliho a Rosy Facchetti. Vyrůstal ve stejné budově, jako žil známý italský spisovatel, filmař a herec, Luciano De Crescenzo. Již od útlého věku projevoval Pedersoli mimořádné plavecké nadání a když se roku 1940 přestěhoval s rodinou do Říma, stal se členem plaveckého klubu. Po střední škole začal navštěvovat univerzitu Sapienza v Římě, kde studoval obor chemie. Univerzitu však nedokončil a v 1947 se přestěhoval do Jižní Ameriky, kde byl na čas zaměstnán na italském konzulátu v brazilském Recife. O rok později se vrátil do své rodné Itálie, kde opět začal studovat. Vystudoval práva a získal titul Juris Doctro.

Také se připojil k Società Sportiva Lazio Nuoto v Římě jako hráč vodního póla a stal se prvním Italem, který zaplaval 100 m volným způsobem za méně než jednu minutu. O rok později se zúčastnil své první mezinárodní soutěže v této disciplíně a v roce 1951 na Středozemních hrách v Alexandrii v Egyptě získal za tuto disciplínu stříbrnou medaili. Jako plavec reprezentoval Itálii na dvou letních olympijských hrách v letech 1952 a 1956 a v obou případech se probojoval do semifinále. Roku 1954 vyhrál italský šampionát ve vodním pólu a o rok později získal zlatou medaili na středomořských hrách v Barceloně.

Po ukončení jeho plavecké kariéry se nadále věnoval vodnímu pólu, kdy v této disciplíně získal zlaté olympijské medaile v letech 1948 a 1960.

Kvíz: Pamatujete si legendární seriály z dob socialismu? Žena za pultem nebyla zdaleka jediným fenoménem. Otestujte svoje znalosti

Fenoménem 70. a 80. let byly televizní seriály, které u televize sledovali celé rodiny. V dnešní době je výběr opravdu extrémně pestrý a stanice soutěží o divákovu pozornost. V době socialismu tomu tak nebylo. Pamatujete si některé ze seriálů? Vyzkoušejte si své vědomosti!
svetzeny.cz
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Herecká kariéra

V roce 1950 zahájil Pedersoli svou hereckou kariéru filmem Quel fantasma di mio marito. Následně se objevil například ve filmech Siluri umani z roku 1954, A Hero of Our Times z roku 1957 a Hannibal z roku 1959. V roce 1967 si změnil přezdívku na „Bud Spencer“ jako poctu Spenceru Tracymu a americkému pivu Budweiser a poprvé ho použil ve filmu Bůh odpouští... já ne! z téhož roku. Během tohoto filmu se dal dohromady s Mario Girottim (Terence Hill), se kterým následně natočil přes 20 filmů. Spencer se dokonce podílel na nějakých scénářích a v některých filmech dokonce zpíval. Jeho posledním hereckým počinem byl komediální seriál I delitti del cuoco z roku 2010.

Co jste o herci možná nevěděli

Spencer byl ve svém volném čase vynálezcem a získal přes 12 patentů, včetně vycházkové hůlky s vestavěným stolem a židlí nebo jednorázového zubního kartáčku s integrovanou zubní pastou. Vlastnil také svou vlastní leteckou společnost Mistral Air a sám byl pilotem vrtulníku. Jeho manželkou byla Maria Amato, se kterou měl tři děti Christine Spencer, Diamy Spencer a Giuseppe Pedersoli. Spencer zemřel 27. června roku 2016 v Římě ve věku 86 let. Jeho syn prozradil, že odešel bez bolesti v přítomnosti svých nejbližších.

Bud Spencer
Zdroj článku