Znaky nízkého sebevědomí: Zdaleka nejde jen o nedostatek sebedůvěry
svetzeny.cz
Mít o sobě špatné mínění dnes není vůbec nic neobvyklého. Od zpochybňování vašeho jednání, neustálého kontrolování, zda děláte věci správně nebo dokonce shazování vlastních názorů a myšlenek. Trápí vás nízké sebevědomí? Jak ho odhalit v chování u žen?
Pozorujete lidi okolo sebe a říkáte si, jak to dělají, že mají na vše odpověď, neustále se něčemu smějí a vystupují sebejistě? Ti musejí mít vysoké sebevědomí, prolétne vám hlavou. Ne vždycky tomu tak je. Nízké sebevědomí mohou na veřejnosti jen maskovat. Ve skrytu duše trpí mindráky stejně, možná ještě víc, než druzí. Jaké chování značí u žen nízké sebevědomí?
Sebevědomí a sebeúcta jsou spolu propojeny a jedno bez druhého nejde. Nízké sebevědomí může ženám bránit posunout se v životě dopředu. Může to mít různé projevy - od setrvávání v toxickém vztahu, nepovýšení v práci, nepěstování koníčků až třeba po to nechávat se využívat od druhých lidí. Může se to projevit na důvěře v sebe sama a ve své schopnosti.
Čeká vás další setkání s kamarádkami? Společný víkend, pracovní teambuilding nebo další? A vy se už dopředu bojíte, co z toho vzejde. Nechce se vám tam a hledáte co možná nejvíc důvodů, jak se těmto setkáním vyhnout. Bude to znamenat, že musíte mluvit o sobě - jak se vám daří, jaké jsou vaše silné stránky, co se vám povedlo. A to není něco, co umíte. Chválit se? Za co? I to jsou otázky, které mohou rotovat ve vaší mysli. Srovnávání s druhými lidmi není nikdy dobré pro sebevědomí.
A můžete být někdy až nepřátelské. Žena, která o sobě nemá vysoké mínění se může stát agresivní, protože lidé okolo ní mohou kdykoliv odhalit její nedostatky. Jsou tedy defenzivní a často útočí už dopředu, aby druzí náhodou neodhalili to, co ony samy považují za problém a nedostatek. Přitom to možná ani tak není.
Případně pocit, že tu kontrolu ztrácíte. Nízké sebevědomí často podsouvá pocit, že věci okolo vás nemáte plně ve svých rukou. Máte pocit, že vám chybí moc nad vámi samotnými či nad tím, co se s vámi a vaším životem děje. To může vyústit až v pocit nestability a neukotvenosti, což s sebou nese další nepříjemné pocity.
Problémy mají v životě všichni lidé. Někdo menší, druhý větší, někdo je ventiluje veřejně, jiný si je řeší v tichosti. S nízkým sebevědomím se však patláte jen ve svých problémech. A máte pocit, že máte ve všem smůlu. Jen vy máte takové problémy, ostatní si žijí v pohodě a bez stresu. A to přece není fér. Snadno tak můžete přejít do režimu sebelítosti, která brání v empatii k ostatním. Soustředíte se na sebe.
Člověk nedělá vždy vše na tisíc procent perfektně. Někdy to prostě v práci nevyjde, uděláte věci, které nejsou správné. Když vás s tím druhý konfrontuje, můžete vyletět jako čertík v krabičce. Kritika, pokud je samozřejmě konstruktivní, je způsobem, jak na sobě pracovat a zdokonalovat se. Lidem s nízkým sebevědomím to však připadá spíše jako útok na jejich osobu.
Selhání je přirozenou součástí lidského života, ne vždycky vám vše vyjde tak, jak potřebujete. Jenže vzdávat se už předem nebo dělat něco s pocitem, že to stejně nevyjde vám do života přitahuje jen negativitu. Vaše myšlení tak bude jen negativní a to může brzdit cokoliv, co se v životě chystáte udělat.
Marriage, Verywellmind, Psychology Today