Přejít k hlavnímu obsahu

Vaše tělo pravděpodobně hostí zbytečná kila. Víme, jak na ně!

Připadáte si tak nějak neforemně, přestože ještě minulý týden jste si říkala, že vypadáte celkem uspokojivě? Ukazuje vám váha pokaždé jiné výsledky, které jsou klidně i o čtyři kilogramy úplně mimo? Než si uděláte tukožroutskou polévku a rozpláčete se nad tím, že se letos do plavek rozhodně nesvléknete, zkuste si pohrát s vodou v těle.

Ne každé kilo, které přiberete, musí být o tuku. Zvlášť u žen je typické, že dva až sedm kilogramů může představovat voda, kterou vaše tělo nechce z nějakého důvodu pustit. Dobrá zpráva je, že stejně rychle, jako vodu naberete, se jí dokážete i zbavit.

Takzvaná retence trápí 70 % žen. Přestože někdy může signalizovat větší problém v těle, jako je například onemocnění ledvin nebo porucha štítné žlázy, ve většině případů se nejedná o nic, s čím byste si nedokázaly poradit samy. Mnohdy bývá odpovědí na nedostatek spánku, vyšší míru stresu, přílišný příjem soli anebo počet káv, popřípadě sklenek vína za den. Dobrou zprávou je, že se jedná o stavy, které jsou přechodné a dají se velmi dobře a hlavně rychle řešit.

Je to opravdu voda?

To, zda se skutečně jedná o retenci, poznáte nejlépe, pokud si zajdete do některé výživové poradny na bioimpedanční měření (například Naturhouse). Speciání váha vám totiž přesně spočítá poměr tuku, svalové hmoty a vody. Poznáte to ale i na sobě. Pozorovat se to dá po ránu na očích, kotníkách nebo prstech. Bývají totiž nateklé. Dalším znamením je vyšší výskyt celulitidy na zadečku a stehnech nebo vodnaté břicho, které se vám tak různě rozpíná do stran. Pociťovat můžete i únavu a vyčerpání .

Řád pro vaše tělo

První, co byste měla nastolit, aby se váš stav zlešil, je režim. Choďte dříve spát, dopřejte si čas samy pro sebe a zaměřte se na věci, u kterých relaxujete. Jakákoli nepohoda vám rozhodně nepřidá (tedy pokud se nebavíme o dalších kilogramech vody). Jestliže nedokážete vydržet bez kávy, dávejte si jí alespoň jen dopoledne a vždy se sklenkou vody, i když lepší by samozřejmě bylo, zvolit čaj a na čas také vynechejte večerní vínečko – i když víme, že je to příjemný vrchol dne. Už jen tím se začnou věci hýbat pozitivním směrem.

fitness

 

Nový stravovací režim

Při retenci se doporučuje zavést i změny do vašeho jídelníčku. Nejvíce svému tělu prospějete, zvýšíte-li příjem potravin, které jsou bohaté na draslík (meruňky, banány, brambory) a vápník (květák, mléčné produkty, brokolice). Tyto minerály můžete tělu dodávat i v tabletách.

Zaměřte se také na diuretické potraviny, tedy ty, které podpoří vylučování. Patří mezi ně většina druhů zeleniny – skvělá je například okurka, rajče, špenát nebo petržel.

Na vodu zas vodu

Zní to možná podivně, ale dostatečný příjem tekutin vás zbaví vody spolehlivě. Ideální jsou čaje, které odvodňují – z břízy, kopřivy nebo brusinky – nebo obyčejná neperlivá voda. Vypijte alespoň dva litry denně (tři jsou samozřejmě lepší). Dbejte na to, abyste pily průběžně po celý den zhruba stejné množství.

Podpora pro lymfu

Aby se kýžený výsledek dostavil co nejdříve, pomozte také popohnat lymfatický systém k vyšším u výkonu. Dobře zafungují lymfodrenáže, kompresní kalhoty nebo ruční masáže. Prospěšná je také sauna.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška