Přejít k hlavnímu obsahu

Osudové ženy Vlastimila Harapese: Významně ovlivnily jeho život, o jeho utajeném manželství ví málokdo

Český showbyznys zasáhla krutá zpráva, po dlouhém boji s nemocí zemřel ve věku sedmasedmdesáti let zasloužilý umělec, herec a především bývalý sólista baletu Národního divadla v Praze Vlastimil Harapes. Tanečník nikdy neměl vlastní děti, byl však v průběhu let obklopený hned několika ženami.

Ačkoliv se celý jeho život spekulovalo o jeho sexuální orientaci, měl Vlastimil Harapes ve svém okolí hned několik osudových žen, které významně ovlivnily jeho život. Ať už to byly jeho manželky nebo kamarádky, baletní mistr na ně nedal dopustit a vážil si jich. Tedy pokud mu neublížily, tehdy na ně dokázal zanevřít po zbytek života.

Utajené manželství

Málo se to ví, ale jeho první manželkou byla bývalá herečka a fyzioterapeutka Elena Strupková. Ačkoliv se o jejich manželství neví téměř nic, dokonce ani to, jak dlouho a v jakých letech se odehrávalo, byla to právě Elena, která s Harapesem stanula před oltářem jako první. Manželství údajně trvalo krátce a proslýchá se, že oba manželé do svazku vstoupili proto, aby před komunistickým režimem ututlali svoji skutečnou sexuální orientaci. Manželství nicméně zůstalo bezdětné a Elena se podruhé již nevdala. V 70. a 80. letech ji bylo možné vidět v řadě filmů jako  Panu Tau, Zítra vstanu a opařím se čajem, Poplach v oblacích, Jak napálit advokáta nebo Návštěvníci, poté herectví pověsila na hřebík a plně se věnovala své profesi fyzioterapeutky.

Do druhého manželství vstoupil Harapes se zpěvačkou Hanou Zagorovou v roce 1986 a vydrželi spolu šest let, tedy do roku 1992. Manželé si též nepořídili vlastní dítě, tentokrát byly důvodem zdravotní problémy slavné zpěvačky, které lékaři početí dítěte zakázali. Rozhodla se proto pro adopci, jenže k té bylo potřeba být ve svazku manželském a právě zde do příběhu vstoupil Vlastimil Harapes. K adopci malé holčičky Aničky však nakonec vlivem nečekaných událostí nedošlo. „Hanka tehdy byla jako smyslů zbavená, opravdu myslela, že už nebude nikdy zpívat a věnovat se na sto procent dítěti. Tímto dostala velkou ránu a myslím, že ji to od dalších pokusů vyléčilo,“ prozradil Harapes v rozhovoru pro Blesk.cz. Příčinou rozvodu ale bylo především seznámení Zagorové se Štefanem Margitou, který se stal jejím dalším manželem.

Mohlo by se vám líbit

Hana Zagorová, jak ji neznáte: Těhotenství, utajovaná adopce i nevyléčitelná nemoc

Všemi milovaná Hana Zagorová se během let v rozhovorech svěřila i o svém soukromí. Prozradila mimo jiné, proč si brala Harapese, ale i to, že po drsné zkušenosti s adopcí, se rozhodla nemít děti. Přesto prožila šťastný život po boku Štefana Margity, kteří jsou označováni za dokonalý pár.
svetzeny.cz

Láska Harapese k herečkám

Další ženou, která ho provázela celý život, byla herečka Marta Vančurová. Jejich cesty se protnuly díky natáčení filmu Den pro mou lásku režiséra Juraje Herze, a víceméně už se nikdy téměř nerozdělily. „Já jsem se do Marty tehdy trochu zamiloval,“ přiznal později Harapes. Jejich vztah se nakonec do milostného nikdy nepřekulil, blízkými přáteli i profesními kolegy však zůstali celý život a byl to právě baletní mistr a herec, který byl Martě Vančurové největší oporou v dobách, kdy se sama léčila s rakovinou.

Dlouholeté přátelství ho pojilo také s herečkou Květou Fialovou, s níž si byl velice blízký, a tak je pravděpodobné, že o něm herečka věděla i největší tajemství. Přátelství ale vzalo za své, když právě jedno z těchto tajemství vyzradila Fialová během natáčení pořadu VIP Prostřeno, kde o Harapesovi prohlásila, že „je teplej“. Tanečník se tehdy do krve urazil, o Fialové se později vyjádřil jako o „pitomé koze a labilním bláznovi“ a herečce tento nechtěný coming out až do její smrti neodpustil.

Mohlo by se vám líbit

Křehká kráska Marta Vančurová: Odmítla vstupenku do Hollywoodu. Osudový muž ji opustil během boje s rakovinou

Ve své době patřila k našim nejkrásnějším herečkám a není divu, že Marta Vančurová (75) očarovala také hollywoodské produkce. Bohužel se ale rozhodla zůstat v rodné zemi a před velkolepou nabídkou práskla dveřmi. Ve filmech zářila i nadále, ale osud ji připravil bolestivou zkoušku v podobě zrady milovaného muže.
svetzeny.cz

Odešla legenda

Vlastimil Harapes byl ale především skvělý tanečník baletu a herec, jehož charismatu podléhaly stovky žen. Byl také obdivuhodný choreograf, režisér, taneční pedagog, baletní sólista Národního divadla a umělecký ředitel Mezinárodní konzervatoře Praha. Za své úspěchy sklidil i řadu ocenění, v Roce 1976 získal titul Zasloužilý umělec, o čtyři roky později ocenění Zasloužilý člen Národního divadla, v roce 1989 titul Národní umělec a v roce 2011 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet, v roce 2016 vstoupil do Síně slávy ND. Byl čestným předsedou Hnutí speciálních olympiád pro mentálně postižené sportovce, členem rady Kiliánovy nadace, čestným prezidentem občanského sdružení Balet Globa a častým porotcem v nejrůznějších tanečních soutěžích, mimo jiné i ve StarDance.

Vedle tance se věnoval také herectví a výrazně na sebe upozornil v řadě filmů. K vidění byl například v komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, zahrál si i v pohádkách Panna a netvor či Kouzelný krámek, nezapomenutelný herecký výkon však předvedl především ve snímcích Den pro mou lásku a Operace mé dcery.

Vlastimil Harapes už delší dobu bojoval se zdravotními obtížemi a minulý týden byl převezen do nemocnice se silným kašlem a podezřením na černý kašel, vyšetření ale nakonec údajně poukázalo na rakovinu plic. Vlastimil Harapes zemřel 15. května 2024 ve věku sedmasedmdesáti let. "Dnes v poledne nás po těžké nemoci opustil emeritní sólista a umělecký šéf Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes. Čest jeho památce," rozloučilo se s ním na facebooku Národní divadlo, kde dlouhá léta působil. 

Mohlo by se vám líbit

Krásná a talentovaná baletka Franceska Mann v Osvětimi zabila nacistického strážce, ostatní zmlátila: Zapsala se tím do dějin

Před 80 lety, přesněji 23. října 1943, se polská balerína Franceska Manheimer-Rosenberg, též známá jako Franceska Mann, odhodlala k odvážnému kroku. V polské Osvětimi usmrtila nacistického strážce Josepha Schillingera a další dva dozorce zranila. Bylo jí pouhých 26 let a její příběh fascinuje veřejnost dodnes.
svetzeny.cz
Zemřel Vlastimil Harapes. Připomeňte si ho na fotkách:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon