Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se pozná černý kašel: Příznaky se dají zaměnit za obyčejné nachlazení

Černý kašel je v současné době velmi aktuální. Patří mezi vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění dýchacích cest, které charakterizují především záchvaty kašle, které mohou trvat několik týdnů a výrazně omezují kvalitu života pacientů. Přenáší se vzdušnou cestou během mluvení, kašlání a smrkání. Ačkoli se vyskytuje především u dětí, mohou se nakazit i dospělí. Jaké jsou příznaky a jak se černý kašel léčí?

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Projevy onemocnění jsou vyvolány biologicky aktivními látkami, které produkuje původce Bordetella pertussis. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek, a pronikají také do krve. Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách. Hlavním zdrojem černého kašle jsou v současné době dospívající a dospělí. Ti mívají často atypický, proto mnohdy nepoznaný průběh onemocnění, a mohou nakazit černým kašlem své okolí.

Jaké jsou příznaky černého kašle?

Pokud máte kašel, který trvá déle než týden, měli byste zpozornět. Onemocnění sice nejprve vypadá jako běžný katar dýchacích cest, postupem času však tyto příznaky přechází v rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. „Zpočátku se onemocnění jeví jako běžné onemocnění dýchacích cest, často s rýmou, kýcháním, zvýšenou teplotou, bolestí v krku, chrapotem, zánětem spojivek. Stav je provázen suchým záchvatovitým kašlem, který se zhoršuje v nočních hodinách. Jako typický se označuje hlasitý, hluboký a zajíkavý nádech po krátké zástavě dechu – zvuk připomínající kokrhání kohouta. Záchvaty kašle jsou častější v noci,“ popisuje MUDr. Petr Podroužek, CSc. z kliniky EUC. Záchvat kašle také bývá zakončen vykašláním malého množství hustého průhledého hlenu nebo zvracením. Krom toho, že se kašel zhoršuje v noci, nereaguje na běžné léky. Narozdíl od běžných respiračních viróz nebo alergických stavů pacient nemívá mezi záchvaty kašle žádné jiné příznaky.

 

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Jak se léčí černý kašel

Pokud máte podezření na černý kašel, vždy se obraťte na svého praktického lékaře, který vám předepíše vhodná antibiotika. Nasadí-li se antibiotika včas, významně se zkrácí doba trvání a závažnost příznaků. Zkracuje se i doba, po kterou je pacient infekční. Příznaky černého kašle se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech. Neléčený černý kašel může trvat tři měsíce i déle.

Jak černému kašli předcházet?

Nejhlavnějším prostředkem prevence černého kašle je úplná imunizace pomocí očkování. Vakcína proti černému kašli se obvykle podává v kombinaci s vakcínou proti záškrtu a tetanu ve 2 až 3 dávkách mezi druhým a dvanáctým měsícem života. Třetí nebo čtvrtou dávku se doporučuje podat ve věku od 11 do 24 měsíců a další dávku mezi třetím a sedmým rokem. Některé země EU doporučují přeočkování pro dospívající, dospělé a ženy během těhotenství, díky čemuž jsou dočasně chráněni novorozenci ihned po narození. „Očkování proti černému kašli provedené před mnoha lety v rámci povinného očkování již nemusí v dospělosti účinkovat. V dospělé populaci dochází k postupnému snižování hladiny ochranných protilátek – jejich hladinu lze prověřit v laboratoři,“ dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Zdroj článku