Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: 7 nejhorších potravin pro váš mozek

Konzumace nezdravých potravin, alkoholu a ryb se rtutí může negativně ovlivnit kognitivní funkce. I když se těmto věcem nemusíte úplně vyhýbat, je dobré je omezit. Odhady předpovídají, že demence postihne do roku 2030 více než 65 milionů lidí na celém světě. Naštěstí můžete snížit riziko onemocnění tím, že ze svého jídelníčku vyřadíte určité potraviny.

Váš mozek je nejdůležitější orgán ve vašem těle. Udržuje tlukot vaše srdce, vaše plíce dýchají a všechny systémy ve vašem těle fungují. Proto je nezbytné udržovat váš mozek v optimální kondici pomocí zdravé stravy. Některé potraviny mají negativní účinky na mozek, ovlivňují vaši paměť a náladu a zvyšují riziko demence. 

Co dědíme po rodičích: Genetika ovlivňuje váhu, plodnost i náladu. Za tuk může otec

Genetická dědičnost je záhadným koktejlem, kde se vlastnosti míchají v neuchopitelném tanci genů. I když je těžké jednoznačně určit, co pochází od otce a co od matky, existují jasné indikace o tom, jaké vlastnosti můžeme zdědit. Váha, nálada a dokonce i plodnost jsou faktory, které mohou být ovlivněny genetikou a mohou se různě přenášet od rodičů na potomstvo.
svetzeny.cz

1. Slazené nápoje? Zvyšují riziko demence i Alzheimerovy choroby

Vysoký příjem slazených nápojů nejen rozšiřuje váš pas a zvyšuje riziko cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění – má také negativní vliv na váš mozek, jak ukazuje studie. Nadměrný příjem slazených nápojů zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, u kterého bylo prokázáno, že zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby. Vyšší hladina cukru v krvi navíc může zvýšit riziko demence, a to i u lidí bez cukrovky. 

2. Rafinované sacharidy zhoršují paměť u dětí i dospělých

Rafinované sacharidy zahrnují cukry a vysoce zpracované obiloviny, jako je bílá mouka. Tyto typy sacharidů mají obecně vysoký glykemický index (GI). To znamená, že je vaše tělo rychle stráví, což způsobí prudký nárůst hladiny cukru v krvi a inzulínu. Také při konzumaci ve větším množství mají tyto potraviny často vysokou glykemickou zátěž (GL). GL označuje, jak moc potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi, na základě velikosti porce. Bylo zjištěno, že potraviny s vysokým GI a GL narušují mozkové funkce. Výzkum ukázal, že pouhé jedno jídlo s vysokou glykemickou zátěží může zhoršit paměť u dětí i dospělých.

Výživový poradce radí, jak na hubnutí v roce 2024: Můj názor na výživové doplňky je jednostranný, říká

Jedno z nejčastějších předsevzetí nového roku bývá hubnutí. Nový start vás motivuje a reklamy v televizi, které slibují zázračné hubnutí pomocí drinků, koktejlů, pilulek a dalších věcí, ještě víc. Za pár dní viditelné výsledky, ale za jakou cenu? Fungují? A pokud ano, na jakém principu? Na naše otázky odpovídá Michael Šetina, výživový poradce.
svetzeny.cz

3. Trans mastné kyseliny zvýšují riziko Alzheimerovy choroby

Trans-tuky jsou typem nenasycených tuků, které mohou mít škodlivý vliv na zdraví mozku. Zatímco transmastné kyseliny se přirozeně vyskytují v živočišných produktech, jako je maso a mléčné výrobky, nejsou hlavním problémem. Problémem jsou průmyslově vyráběné trans-tuky, známé také jako hydrogenované rostlinné oleje. Tyto umělé trans-tuky lze nalézt v tuku, margarínu, polevách, hotových dortech a balených sušenkách. Studie zjistily, že když lidé konzumují vyšší množství trans-tuků, mají tendenci mít zvýšené riziko Alzheimerovy choroby, horší paměť, nižší objem mozku a kognitivní pokles.

4. Vysoce zpracované potraviny ovlivňují paměť

Vysoce zpracované potraviny mívají vysoký obsah cukru, přidaných tuků a soli. Zahrnují potraviny jako chipsy, sladkosti, instantní nudle, popcorn do mikrovlnné trouby, omáčky z obchodu a hotová jídla. Tyto potraviny mají obvykle vysoký obsah kalorií a nízký obsah dalších živin. Jsou to přesně ty druhy potravin, které způsobují přibírání na váze, což může mít negativní vliv na zdraví vašeho mozku.

Studie na 243 lidech zjistila, že zvýšený tuk kolem orgánů, neboli viscerální tuk, souvisí s poškozením mozkové tkáně. Další studie na 130 lidech zjistila, že i v raných stádiích metabolického syndromu dochází k měřitelnému poklesu mozkové tkáně.

Studie zahrnující 18 080 lidí zjistila, že strava s vysokým obsahem smažených jídel a zpracovaného masa je spojena s nižším skóre v učení a paměti.

5. Aspartam vám do života přinese depresi 

Aspartam je umělé sladidlo používané v mnoha výrobcích bez cukru. Lidé se ho často rozhodnou používat, když se snaží zhubnout, nebo se vyhýbají cukru, když mají cukrovku. Nachází se také v mnoha komerčních produktech, které nejsou specificky zaměřeny na lidi s diabetem. Nicméně toto široce používané sladidlo bylo také spojeno s behaviorálními a kognitivními problémy, ačkoli výzkum byl kontroverzní. 

Někteří vědci se domnívají, že tyto faktory mohou mít negativní účinky na učení a emoce, které byly pozorovány při nadměrné konzumaci aspartamu. Jedna studie sledovala účinky diety s vysokým obsahem aspartamu. Účastníci konzumovali asi 11 mg aspartamu na každou libru jejich tělesné hmotnosti (25 mg na kg) po dobu osmi dnů. Na konci studie byli podrážděnější, měli vyšší míru deprese a měli horší výsledky v mentálních testech.

Výživový poradce radí: Rýži jako přílohu při hubnutí nikdy nejezte. Způsobí více škody než užitku

Troufáme si tvrdit, že každý z nás někdy prošel fází hubnutí – ať už v létě do plavek, kvůli menšímu oblečení, nebo kvůli celkovému zdraví. Existuje ale jedna chyba, kterou při snaze zhubnout dělá skoro každý – konzumace rýže. Výživový poradce říká, že tato potravina může způsobit více škody než užitku.
svetzeny.cz

6. Alkohol může za metabolické změny

Když se alkohol konzumuje s mírou, může být příjemným doplňkem dobrého jídla. Nadměrná konzumace však může mít vážné dopady na mozek. Studie říká, že chronické užívání alkoholu má za následek snížení objemu mozku, metabolické změny a narušení neurotransmiterů, což jsou chemické látky, které mozek používá ke komunikaci. Lidé s alkoholismem mají často nedostatek vitamínu B1. To může vést k mozkové poruše zvané Wernickeova encefalopatie, která se zase může vyvinout v Korsakoffův syndrom. Tento syndrom se vyznačuje vážným poškozením mozku, včetně ztráty paměti, poruch zraku, zmatenosti a nestability.

7. Ryby s vysokým obsahem rtuti narušují centrální nervový systém

Rtuť je kontaminant těžkých kovů a neurologický jed, který může být uložen po dlouhou dobu ve zvířecích tkáních. Dlouhověké dravé ryby jsou zvláště náchylné k hromadění rtuti a mohou nést množství více než 1 milionkrát větší, než je koncentrace jejich okolní vody! Z tohoto důvodu jsou primárním potravinovým zdrojem rtuti u lidí mořské plody, zejména divoké odrůdy. Poté, co člověk požije rtuť, rozšíří se po celém těle a soustředí se v mozku, játrech a ledvinách. U těhotných žen se koncentruje i v placentě a plodu. Účinky toxicity rtuti zahrnují narušení centrálního nervového systému a neurotransmiterů a stimulaci neurotoxinů, což vede k poškození mozku. U vyvíjejících se plodů a malých dětí může rtuť narušit vývoj mozku a způsobit destrukci buněčných složek. To může vést k dětské mozkové obrně a dalším vývojovým zpožděním a deficitům.

Zdroj článku