Přejít k hlavnímu obsahu

Obezita nebo menopauza jsou jen některé důvody, proč ženy chrápou. Zbavit se chrápání lze několika způsoby

Ačkoli máme chrápání spojeno především s muži, ukazuje se, že ženy jim v tomto ohledu směle konkurují. Podle dostupných údajů jich v České republice pochrupává zhruba 30 %. Pokud o tom vůbec vědí, moc se s tím nesvěřují, protože se za to zkrátka stydí. Přitom jde o zdravotní problém, který může přinést závažné potíže.

Ženy jsou obecně vnímány jako něžné bytosti a jen nerady mluví o různých tělesných projevech a potížích, jako je například plynatost, zácpa, inkontinence nebo třeba chrápání. I to je důvodem, proč je chrápání obecně vnímáno jako problém mužů. Málokterá žena totiž přijde k lékaři s tím, že chrápe. Buď o tom neví nebo se zkrátka stydí. Jenže nejde jen o to, že se hlasitý spánek neslučuje s ženskou křehkostí. Problém je v tom, že chrápání je příčinou spánkové apnoe, jež zásadním způsobem negativně ovlivňuje kvalitu spánku a může vést k vysokému krevnímu tlaku, mrtvici, srdečním onemocněním a dalším zdravotním problémům.

Důvody, proč ženy chrápou

1. Nadváha nebo obezita

Studie ukazují, že existuje souvislost mezi přibýváním na váze a chrápáním u žen. Nadměrná hmotnost v oblasti krku a hrdla může zúžit dýchací cesty, což vede k chrápání. Osoby s nadváhou mají také tendenci mít více tukové tkáně v oblasti krku, což může přispívat k chrápání. Tyto tukové tkáně mohou uvolnit svaly krku a dále zužovat dýchací cesty. „Souvislost obezity a chrápání je ověřena různými studiemi,“ potvrzuje primář ORL a chirurgie hlavy a krku v Nemocnici Na Homolce MUDr. Petr Jirák a dodává: „Obezita má obrovský vliv na obtěžující chrápání. Když má člověk běžnou nadváhu a je schopen zhubnout 10 % své váhy a udržet si to, sníží apnoe o polovinu.“

Mohlo by se vám líbit

Přibírání na váze a pomalý metabolismus po 50: Zachrání vás jednoduché změny nejen v jídelníčku

Chcete si po padesátce udržet svoji hmotnost a zůstat zdraví? Pokud cítíte, že začínáte nabírat kila a necítíte se tak dobře, jako dřív, udělejte si v první řadě rekapitulaci životních návyků. Právě ty mohou mít na stav vašeho metabolismu obrovský vliv.
svetzeny.cz

3. Hormonální změny 

Ke vzniku chrápání u žen mohou přispívat i hormonální výkyvy, ať už během těhotenství nebo častěji v menopauze. Hormony mají totiž vliv na svaly a tkáně v krku, které jsou náchylnější k vibracím a způsobují chrápání.

4. Nedostatek spánku

Při velké únavě a nevyspání mohou být svaly, včetně svalů v krku a dýchacích cestách, uvolněnější, což zvyšuje pravděpodobnost chrápání. Spánková deprivace může také vést k ucpání nosu a zánětu, což dále brání proudění vzduchu a způsobuje chrápání. Kromě toho může nedostatek kvalitního spánku zhoršovat poruchy, jako je například spánková apnoe, což vede ke vzniku začarovaného kruhu. Je důležité udělat vše pro kvalitní spánek, aby se minimalizovalo riziko chrápání a s ním spojených zdravotních následků.

5. Poloha při spánku

Člověk chrápe zejména při spaní na zádech. Tehdy totiž dochází k poklesu jazyka a měkkých tkání v krku, což ucpe horní cesty dýchací a způsobí chrápání. Je proto lepší snažit se spát na bohu či břiše.

Mezi další příčiny chrápání patří například ucpané dýchací cesty vlivem nachlazení, suchý vzduch v místnosti nebo různé zdravotní problémy. 

Mohlo by se vám líbit

Pupínky a suchá kůže: Ženy v přechodu trápí i další potíže, dermatolog vysvětluje důvody

Menopauza je obdobím, kdy už pokožka více či méně vykazuje známky stárnutí. Mnohé ženy přitom mohou zaskočit i různé změny, které pleť vykazuje. Najednou se zkrátka může začít chovat jinak, než tomu bylo dříve. Nejčastějšími problémy, které se objevují, jsou suchost pokožky a trochu paradoxně i výskyt pupínků a dalších projevů akné.
svetzeny.cz

Jak se zbavit chrápání

Zbavit se úplně chrápání není vždy možné, ale existují různé metody a prostředky, které mohou pomoci chrápání omezit nebo zmírnit. Účinnost těchto metod se může lišit v závislosti na příčině chrápání a individuálních faktorech. 

  • Pokud máte nadváhu nebo jste-li obézní, snažte se zhubnout.
  • Naučte se spát na boku. Pomůže také, když mírně nadzvednete hlavu postele nebo budete používat vyšší polštář.
  • V ložnici udržujte nižší teplotu a hlavně zvlhčujte vzduch. 
  • Použijte přírodní kapky. Jde o nosní kapky se směsí bylin, jež zvlhčují nosní sliznici. Jde například o meduňku, mateřídoušku, eukalyptus nebo anýz. 
  • Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.
  • Obraťte se na odborníky. Chrápání lze odstranit pomocí operace. Například v ABClinic provádějí lékaři ošetření za pomoci diodového laseru, kdy dojde k plastice měkkého patra a vyčištění nosohltanu od zbytnělé tkáně mandle. Dále vám ošetří vybočenou nosní přepážku a řadu dalších problémů, které by mohly mít na chrápání vliv. 

Pokud vás zajímají další zdravotní tipy, přečtěte si například o tom, jak mohou lékaři pomoci od problémů s pocením: Poslední záchranu proti pocení nabízí dermatolog: Zákrok je rychlý a nebolí

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Zdroj článku