Přejít k hlavnímu obsahu

Nastává období kašle: Objevte zázraky přírodní medicíny, které vám spolehlivě pomohou

Respirační onemocněním se v těchto dnech vyhne málokdo. Nechce se vám utrácet za drahé pilulky nebo sirupy z lékárny? Vsaďte na přírodní pomocníky a sáhněte po těch, co máte doma.

Jedním z příznaků virózy je kašel. Obtěžuje nás ve dne a kolikrát i v noci a každý z nás se snaží si od něj ulevit a co nejdříve se ho zbavit. V první řadě je důležité vědět, jaký typ kašle vlastně máte. Suchý, nebo vlhký? Někdy není lehké je rozeznat.

Příznaky suchého kašle

Tento druh kašle je charakteristický zejména pro začátek onemocnění a objevuje se typicky v noci. Dýchací trubici něco dráždí a ta reaguje kašlem. Je chápán jako neproduktivní – nevykašlává se totiž při něm hlen a člověku se v podstatě příliš neuleví.

Příznaky vlhkého kašle

Naopak jako produktivní je považován kašel vlhký, který se vyskytuje po ránu a v průběhu dne, kdy se v dýchacích cestách nahromadí přes noc hleny a potřebují z těla ven. Pacientovi se po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale jen dočasně. Neustále nucení ke kašli je i velice vyčerpávající a člověk je proto unavený více, než je obvyklé.

Skrytý zabiják: Způsoby, jak snížit vysoký cholesterol, který podle studie postihuje více než polovinu Čechů

V posledních letech se zvýšený cholesterol stal jedním z hlavních zdravotních problémů v České republice. Statistiky naznačují, že více než polovina Čechů trpí tímto nebezpečným jevem, který může zvyšovat riziko srdečních onemocnění a dalších kardiovaskulárních chorob. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, důsledky a hlavně preventivní opatření a léčba zvýšeného cholesterolu.
svetzeny.cz

Jak léčit kašel? Pomohou potraviny a koření, které máte doma

Vyzkoušejte obklady z oleje nebo sádla

Trápí vás suchý kašel? Pak si dopřejte teplý olejový zábal. K ruce si vezměte suchou čistou bavlněnou látku (třeba klasickou dětskou plenu), kousek igelitu či potravinářské fólie a ručník či prostěradlo. Do misky nalijte jakýkoli rostlinný olej nebo rozehřejte čisté nesolené sádlo a zahřejte do přibližně na teplotu 38 oC. Poté v něm namočte bavlněnou látku, kterou přiložte přímo na hrudník. Další vrstvou bude igelit a nakonec přiložte ručník či prostěradlo. Zábal nechte působit, dokud bude obklad teplý.

Od kašle uleví cibule a med

Cibule patří k prověřeným pomocníkům, které při léčbě kašle znaly a používaly už naše prababičky. Cibule obsahuje síru a další látky, které mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, zatímco med může pomoci zklidnit podrážděné hrdlo a ulevit od kašle. Zde je jednoduchý recept na přírodní sirup z cibule a medu. Oloupejte cibuli a nakrájejte ji na tenké plátky nebo ji nasekejte nadrobno. Vložte ji do sklenice se šroubovacím víčkem a přidejte 3 až 4 lžíce medu. Sklenici uzavřete nechte ji tak minimálně přes noc při pokojové teplotě.

Cibule krásně pustí šťávu. Směs následně přefiltrujte přes jemné sítko a vzniklý sirup uchovejte. Doporučuje se užívat 1 – 2 lžíce několikrát denně, buď samostatně nebo ho přidejte do teplého (ne horkého) čaje nebo vody.  

5 nejhorších potravin pro vaší imunitu: Alkohol vám uškodí, úplně nejhorší je však jiná potravina

Lidské tělo funguje jako dobře namazaný stroj, ale pouze případě, že všechno funguje tak, jak má. Jakmile je v těle nějaký zdravotní problém, může to mít vliv na řadu věcí. Všude je tolik bakterií a virů, které se neustále snaží útočit na vaše tělo. To však okolo sebe má pevný štít ve formě imunitního systému, který je nutno posilovat a pečovat o něj. Například správnou stravou. Víte, jaké jsou nejhorší potraviny pro imunitu?
svetzeny.cz

Dejte si zázvor s citronem

V zimním období se vyplatí mít doma vždy kousek čerstvého zázvoru, který patří k nejúčinnějším zbraním proti nachlazení. Uleví od kašle, ucpaných dutin a posílí vaši imunitu. Vyrobte si z něj léčivou pochoutku. Budete potřebovat asi 10 cm zázvoru nakrájeného na maličké kostičky, můžete ho i nastrouhat. Vložte ho do suché sklenice společně se třemi oloupanými a na kolečka nakrájenými citrony. Přidejte 2 lžičky mleté skořice a 3 lžičky hřebíčku a nakonec zalijte po okraj sklenice medem. Směs promíchejte a nechte alespoň týden odstát v lednici, kde zřídne a bude mít konzistenci želé nebo hustšího sirupu. Užívejte dvě až tři lžíce denně.

Tato pochoutka vydrží v lednici až tři měsíce, proto si ji můžete připravit do zásoby i preventivně.

Uvařte si také bylinky

Prví pomoc nabídne i bylinkový čaj. Při kašli, zánětu průdušek, zahlenění a chrapotu pijte nálev z květu divizny velkokvěté nebo jitrocelový čaj. Na rozpouštění hlenu a snadnější odkašlávání je dobrá i lékořice lysá, která se přidává do bonbonů proti kašli a chrapotu.  

 

 

Co zvyšuje riziko úmrtí u žen nad 50 let? Tento jediný faktor vás rozhodně překvapí

Když se zamyslíte nad tím, které faktory mohou ohrozit vaše zdraví, nejspíš vás napadnou věci jako je kouření a nedostatek pohybu. Existuje však ještě další faktor, který bývá často opomíjen a s přibývajícím věkem se stává stále důležitějším. Tento faktor se může vplížit do vašeho každodenního života nepozorovaně a prokazatelně zvýšit riziko úmrtí.
svetzeny.cz
Zdroj článku