Přejít k hlavnímu obsahu

Po silvestru: 7 rad, jak se vzpamatovat

Pokud jste oslavovali příliš bujaře a alkohol tekl proudem, pak vám asi dneska není moc dobře. V tomto případě jistě platí, že „čas je nejlepší lékař“, ale naše tipy také přijdou vhod.

Galerie: Po silvestru: 7 rad, jak se vzpamatovat

1. Doplňujte tekutiny, a to hned po probuzení, a dále neustále po celý den. Nejvíce prospějí: obyčejná voda, minerálky, vlažný černý čaj, ředěné ovocné džusy.

2. Dejte si lehké jídlo, přestože se vám možná žaludek chvěje a nemáte chuť na nic. Nejspíše pomůže: masová polévka (bujon snese každý, dršťkovku či gulášovku jen někdo) a zeleninový salát s citronovou zálivkou. Nebojte se v tomto případě pokrm dostatečně osolit – organismus rozhozený alkoholem si mimořádný přísun sodíku žádá.

3. Neodpírejte si spánek! Pokud máte dojem, že stejně nejste žádné smysluplné činnosti schopni, tak se do ní nenuťte a pořádně se prospěte. Až se probudíte, nebudete sice přímo jako rybičky, ale určitě vám bude líp.

4. Dokážete-li to, vyrazte ven na procházku. Chůze na čerstvém vzduchu vám udělá dobře. Pročistí se vám plíce, okysličí mozek, rozproudí se krev. Alkohol se bude rychleji odbourávat a bolest hlavy i případná kocovinová deprese ustoupí.

5. Neodpírejte si pomoc léku proti bolesti. Jestli máte dojem, že se vám hlava bolestí rozskočí a každý zvuk na vás působí jako úder majzlíkem do spánku, bez obav sáhněte po osvědčeném léku. Můžete zkusit Apo-Ibuprofen soft capsules (tekutý ibuprofen v měkkých želatinových tobolkách).

6. Můžete vsadit i na přírodní prostředky. Zkuste třeba Vyprošťovák (www.vitar.cz). Je jednoduše rozpustný ve vodě, takže si z něj snadno připravíte drink, který vás postaví na nohy. Díky obsahu zásaditého hydrogenuhličitanu sodného neutralizuje žaludeční šťávy, a tím pomůže zbavit se pocitu nevolnosti. Další možností je „zázračná“ brazilská guarana v tabletách (www.guaranaplus.cz) – do širokého rejstříku jejích léčivých účinků patří i pomoc při odbourávání alkoholu a zbavování se nepříjemných kocovinových stavů.

7. Vhodně zvolený čaj pomůže ve všech nesnázích, ty kocovinové nevyjímaje. Pro tento účel se výborně hodí například čaj firmy Oxalis s příznačným názvem Elixír života (www.oxalis.cz). Obsažené ingredience (pravý černý čaj Pu-Erh a Assam, pravý oolong čaj Ti Kuan Yin, zázvor, citronová kůra, pravý zelený čaj Sencha, ženšen) a jejich složky napomáhají zmírňovat bolest hlavy a uklidňují žaludek.

Foto: Depositphotos (1), archiv firem (4)