Přejít k hlavnímu obsahu

Kořen pro zdraví

Kořen pro zdraví

Snad o žádné jiné rostlině se nevypráví tolik báchorek jako o ženšenu. Je tahle léčivka opravdu tak zázračná, jak se říká?

V přírodě se vyskytuje více druhů ženšenu. Nejkvalitnější je orientální Panax ginseng, který se v čínské medicíně používá již po tisíce let k prodloužení věku a ke zlepšení kvality života. Účinky ženšenu jsou od nepaměti opředeny tajemstvím, které dnes vědci vysvětlují jeho unikátním složením.

Ginsenosidy (nebo také saponiny) jsou chemické sloučeniny, jež mají blahodárné účinky na lidský organismus. Orientální ženšen obsahuje dokonce několik desítek těchto látek, žádná jiná rostlina jich tolik nemá. Nacházejí se v kořeni, který se sklízí až po šesti letech, kdy celkový obsah aktivních látek dosahuje svého vrcholu. Jejich množství a blahodárné účinky jsou vyváženy ještě s dalšími látkami tak, že na naše tělesné i duševní zdraví působí opravdu skoro zázračně.

Příznivé účinky ženšenu na sobě pocítíte teprve při dlouhodobém užívání. Můžete si ho dopřát v podobě různých potravinových doplňků, jako jsou tabletky nebo prášek, ale seženete i čerstvý či sušený kořen v celku. K dostání jsou i ženšenové čaje či tinktury. Denně si dejte hned po ránu například šálek čaje nebo dvacet kapek tinktury. Pokud ho budete užívat odpoledne či večer, může vás nemile překvapit nespavost.
Ženšen by neměly konzumovat děti, těhotné a kojící ženy, protože může zvyšovat účinky kofeinu a ovlivňovat působení některých léků. V případě, že máte vážné zdravotní problémy, konzultujte jeho užívání s lékařem.

CO DOKÁŽE

✽ celkově zvyšuje odolnost organismu a vitalitu

✽ působí proti stresu a při harmonizaci těla

✽ zlepšuje erekci a zvyšuje hladinu testosteronu, takže může zvýšit  mužskou plodnost

✽ má výrazné antioxidační vlastnosti, díky kterým zpomaluje proces stárnutí, může přispívat k prevenci rakoviny

✽ urychluje regeneraci a rekonvalescenci po chorobách, operacích nebo těžkých porodech

✽ stabilizuje krevní cukry a částečně je i snižuje

✽ tlumí záněty a alergické reakce

✽ chrání mozek před autoimunitními chorobami

Foto: Depositphotos (1)