Trpíte záněty močového měchýře? Sundat si mokré plavky nestačí

Zánět močové trubice nebo měchýře zná sedmdesát procent žen. Zhruba u poloviny z nich se jedná o rutinu. Obvykle se na něj ordinují antibiotika na 3 až 5 dní, dostatečný pitný režim a klid.

Jenže čím častěji k zánětům dochází, tím spíše se mohou překlopit do chronické fáze a ozývat se při jakémkoli snížení imunity nebo si tělo na antibiotika vytvoří rezistenci a z celkem nenáročného problému se stává záležitost složitá a zdlouhavá. Jednou z účinných cest, jak zákeřným zánětům odolávat je zjistit, jak vznikají a začlenit do svého denního plánu preventivní opatření. 

Neviňte počasí, ale bakterie

Asi nejčastější mýtus je, že záněty vznikají v důsledku prochladnutí. Skutečnou příčinou je ale bakteriální infekce. Konkrétně se často jedná o bakterie kmene Escherichia, které přirozeně osidlují střevo a nacházejí se též okolo konečníku. Jelikož mají ženy krátkou močovou trubici, která je konečníku blízko, mohou se bakterie snadno přemístit do oblasti genitálu a odtud do močového traktu. Cestou, jak tomu zamezit, je omezit vše, co by jim mohlo tento transfer usnadňovat. 

"Ženy by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření - například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně,“ vysvětluje Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum.

I kalhotky hrají roli

Dokonce i taková banalita, jako jsou kalhotky, zde sehrává jednu z hlavních rolí. Pokud jste milovnice tang, měla byste si oblíbit nějaký jiný tip prádla. Úzký proužek, který se nosí mezi půlkami se totiž posouvá během dne i svisle a tím pro bakterie tvoří celkem pravidelný spoj z místa na místo. 

Vykřičník visí také u aktivit, které se týkají vaší ložnice. Jakékoli nekonvenční praktiky by měly dbát na zvýšenou hygienu, ideálně i na použití bariérové antikoncepce. A jakékoli laskání rty nebo prsty by nemělo přeskakovat z bodu A do bodu B. 

@svetzeny