Přejít k hlavnímu obsahu

Trpíte záněty močového měchýře? Sundat si mokré plavky nestačí

"To máš z toho, že si nepřevlékáš plavky, když vylezeš z bazénu" nebo "Vezmi si nějaké delší tričko, nastydnou ti ledviny". Ať už jste si při čtení těchto vět vzpomněli na kohokoli, kdo vám to říkal, neměl tak docela pravdu. Skutečná příčina zánětů močového traktu je možná právě tam, kde byste ji vůbec nečekali.

Zánět močové trubice nebo měchýře zná sedmdesát procent žen. Zhruba u poloviny z nich se jedná o rutinu. Obvykle se na něj ordinují antibiotika na 3 až 5 dní, dostatečný pitný režim a klid.

Jenže čím častěji k zánětům dochází, tím spíše se mohou překlopit do chronické fáze a ozývat se při jakémkoli snížení imunity nebo si tělo na antibiotika vytvoří rezistenci a z celkem nenáročného problému se stává záležitost složitá a zdlouhavá. Jednou z účinných cest, jak zákeřným zánětům odolávat je zjistit, jak vznikají a začlenit do svého denního plánu preventivní opatření. 

Neviňte počasí, ale bakterie

Asi nejčastější mýtus je, že záněty vznikají v důsledku prochladnutí. Skutečnou příčinou je ale bakteriální infekce. Konkrétně se často jedná o bakterie kmene Escherichia, které přirozeně osidlují střevo a nacházejí se též okolo konečníku. Jelikož mají ženy krátkou močovou trubici, která je konečníku blízko, mohou se bakterie snadno přemístit do oblasti genitálu a odtud do močového traktu. Cestou, jak tomu zamezit, je omezit vše, co by jim mohlo tento transfer usnadňovat. 

"Ženy by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření - například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně,“ vysvětluje Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum.

I kalhotky hrají roli

Dokonce i taková banalita, jako jsou kalhotky, zde sehrává jednu z hlavních rolí. Pokud jste milovnice tang, měla byste si oblíbit nějaký jiný tip prádla. Úzký proužek, který se nosí mezi půlkami se totiž posouvá během dne i svisle a tím pro bakterie tvoří celkem pravidelný spoj z místa na místo. 

Vykřičník visí také u aktivit, které se týkají vaší ložnice. Jakékoli nekonvenční praktiky by měly dbát na zvýšenou hygienu, ideálně i na použití bariérové antikoncepce. A jakékoli laskání rty nebo prsty by nemělo přeskakovat z bodu A do bodu B.