Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší dárek ke Dni matek? Vyberte si z 11 knih o vztahu matky a dcery

Nejlepší dárek ke Dni matek? Vyberte si z 11 knih o vztahu matky a dcery

Jsou pouta, která nezpřetrháte, ať se snažíte sebevíc… Vztah mezi matkou a dcerou inspiroval už mnohé spisovatele k sepsání geniálního díla. Ne vždy se dal příběh označit za procházku růžovým sadem, ale i tak šlo o silnou knihu, která po přečtení ve svých čtenářích zanechala stopu. Zapomeňte na přání a darujte mamince knihu, která ji zahřeje u srdce.

Elizabeth Strout: Jmenuji se Lucy Bartonová

Když se Lucy uzdravuje v nemocnici ze zákroku, který měl být banální záležitostí, navštíví ji matka, se kterou už léta nemluví. Během následujících několika dní proberou všechna traumata z Lucyina dětství a další momenty, kvůli kterým se jedna druhé odcizily. Od románu autorky, která získala Pulitzerovu cenu, neodtrhnete oči.

AA-Lucy-Barton_bg

Pro maminky, které si rády přečtou o: opětovném shledání, malém městě, nemocničním prostředí

Janet Fitch: Bílý oleandr

Astrid je jediným dítětem básnířky Ingrid, která využívá své krásy k tomu, aby manipulovala s muži. Astrid matku uctívá stejně jako jejich společný život plný tajemství a rituálů. Není jí ovšem dopřáno se z něho dlouho těšit. Astrid ještě ani nedospěla, když její matku pošlou do vězení za vraždu. Dcera putuje od jednoho pěstounského domova k druhému, hledá náhradní rodinu i samu sebe. V jednu chvíli se Ingrid naskytne příležitost získat svobodu, chce to jediné: Astridino křivé svědectví. Jak se dívka rozhodne? Příběh možná znáte z jeho filmové verze s Michelle Pfeiffer v roli odsouzené matky.

Pro maminky, které si rády přečtou o: složitých vztazích, krimi příbězích, psychologii

Isabel Allende: Paula

Paula je kniha o tom, když se noční můra každé matky stane skutečností. Je to autorčina óda na osmadvacetiletou dceru Paulu, která v roce 1991 upadla do kómatu, ze kterého už se nevzbudila. Dopisy dceři psané v nemocnici po jejím boku spisovatelka doplnila úvahami o životě matky a smrti dcery a také krásnými vzpomínkami a zážitky.

Pro maminky, které si rády přečtou o: politice, mytologii, spiritualitě

bf7325a7b0cdcbcf4dde3039013b71c1

Sue Monk Kidd: Tajný život včel

Kniha, odehrávající se v 60. letech 20. století v Jižní Karolíně, vás zavede na broskvovou farmu, kde žije čtrnáctiletá Lily sama se svým hrubým otcem. Poté, co zachrání černošskou služebnou Rosaleen, rozhodnou se společně utéct, a to do města, ze kterého pocházela Lilyina mrtvá matka. Dočasné útočiště najdou v domě tří černošských sester, které prodávají med. Společně zažívají útrapy vyvolané jižanskými rasovými předsudky, ale i traumatickými vzpomínkami z dívčina dětství. Lily zjistí, že sestry znají a tají informace o její matce a také to, že mateřskou lásku a pochopení lze najít i na neobvyklých místech. Příběh byl také zfilmován.

Pro maminky, které si rády přečtou: historické romány z 20. století, o rasovém tématu, psychologii

Betty Smith: V Brooklynu roste strom

Kolem roku 1900 žije rodina Nolanových, potomků irských přistěhovalců. Chytrá Fanny je jiná než její bratr, miluje školu a chtěla by se pomocí vzdělání dostat z bídy a chudinské čtvrti, ve které se svou rodinou žije. Její bratr je stejný snílek jako alkoholický otec. Rodinu musí držet pohromadě matka Katie, zvlášť poté, co její neplánované těhotenství zničí Fanny šanci na to, aby ve studiích pokračovala.

Snimek_obrazovky_2017-04-24_v_11.34.49

Pro maminky, které si rády přečtou o: New Yorku, historické fikci, vintage obchodech

Maria Semple: Kde se touláš, Bernadetto

Neskutečně vtipná kniha vypráví o geniální dívce Bee, která pátrá, kam se ztratila její maminka. Bernadetta zmizela poté, co její dcera přinesla ze školy samé jedničky a začala se dožadovat slíbené odměny – výletu na Antarktidu. Jenže nekonvenční architektka Bernadetta trpí akutní agorafobií – její alergie na město a lidi zašla tak daleko, že za ni vše vyřizuje virtuální asistentka v Indii. Cesta na konec světa ji děsí, a tak se radši vytratí. Bee se nevzdává a matku hledá pomocí e-mailů nebo veřejných listin. Zjistí nakonec, co doopravdy stálo za matčiným úprkem?

Pro maminky, které si rády přečtou o: vtipných strastech, předčasně vyspělých dětech, snech o útěku z domova

Rebecca Wells: Božská tajemství Jajanek

Je to kniha plná vůní, barev a zvuků, je především o lásce mezi matkou a dcerou, o záviděníhodném přátelství mezi ženami. Příběh čtyř celoživotních přítelkyň – Jajanek – očima dcery jedné z nich, která ve snaze získat zpět matčinu ztracenou přízeň dostane do rukou jajanské archiválie – kroniku Jajanek.

Pro maminky, které si rády přečtou o: psaní deníku či kroniky, večírcích, problémových vztazích

867_bg

Ayana Mathis: Dvanáct kmenů Hattiiných

V roce 1923 uteče patnáctiletá Hattie Shepherdová z domova s nadějí na lepší zítřky. Místo lásky či úspěchu předčasně dospívá. Provdá se za muže, který jí přinese jen zklamání a porodí postupně jedenáct dětí, z nichž první dvě zemřou. Kvůli této tragické události vědomě zbaví ostatní potomky o mateřskou lásku, aby je připravila na těžký život, který je podle ní čeká. Román je rozdělen do dvanácti samostatných silných příběhů, které vypráví o Hattiiných dětech a její vnučce.

Pro maminky, které si rády přečtou o: velké rodině, tvrdé lásce, americkém snu

Amy Tan: Klub radosti a štěstí

Román americké autorky vypráví o čtyřech rodinách čínských poválečných přistěhovalců a srovnává nejen rozdíly mezi generacemi, ale i mezi Amerikou a Orientem. Hlavními hrdinkami jsou čtyři ženy, které se po dobu čtyřiceti let scházejí a v Klubu radosti a štěstí vzpomínají na vlast.

Pro maminky, které si rády přečtou o: rodinných tajemstvích, generačních propastech, čínských tradicích

Toni Morrison: Milovaná

Pulitzerovou cenou ceněný román je inspirován novinovou zprávou z roku 1855 o otrokyni Sethe, která uprchne i s dětmi ke své svobodné tchyni. Při tom je však chycena, a tak se rozhodne děti zabít. Když ji po letech osvobodí, nastěhuje se do bytu s neznámou ženou, o které jsou lidé z okolí přesvědčení, že je duchem Sethiny zemřelé dcery.

Pro maminky, které si rády přečtou o: rasovém tématu, mysterióznu, občanské válce

Shilpi Somaya Gowda: Tajná dcera

Pravdivý příběh líčí osudy žen z různých světů. Život doktorky Somer se odvíjí ideálně do té doby, než zjistí, že nemůže mít vlastní děti. V Indii se zase chudá matka Kavita rozhodne zachránit novorozenou dceru před jistou smrtí tím, že ji odloží do sirotčince. Ten krok ji bude pronásledovat až do konce života a ovlivní nejen její osud, ale i osud ženy na opačném konci světa. Somer totiž s manželem adoptují Ašu z bombajského sirotčince. Aša prožije ve Státech šťastné dětství, ale co se stane, až začne pátrat po svých indických kořenech?

Pro maminky, které si rády přečtou o: obětování, indické kultuře, adopci