Přejít k hlavnímu obsahu

Na práci, na doma i na hraní: Nejlepší funkce Windows 10 pokryjí všechny vaše potřeby

Operační systém Windows 10 si od svého prvního uvedení na trh stihl získat mnoho fanoušků. Aktuálně běží celosvětově na více jak miliardě přístrojů a jeho kouzlu propadá čím dál více uživatelů. V následujícím textu si představíme desatero méně známých, leč velmi šikovných a praktických funkcí Windows 10.

To si dobře uvědomují také v Microsoftu, operační systém Windows 10 je proto navržen a průběžně vylepšován s cílem uspokojit všechny naše potřeby a být ideálním společníkem pro každý den.

Znáte všechny funkce Windows 10? Dokažte to a vyhrajte Microsoft Surface Laptop Go!

Windows 10 na home office

Rok 2020 se nesl ve znamení práce z domova, kde se operační systém Windows 10 a přidružené nástroje Microsoftu jako OneDrive nebo Teams ukázaly být velkým přínosem. Výsledky si nakonec pochvalují zaměstnavatelé i sami zaměstnanci. Podle průzkumu společnosti Microsoft ocenilo úsporu času 85 % uživatelů, možnost lépe sladit práci s osobním životem pak kvitovalo 68 % dotázaných. Více než třetina respondentů pracovala mimo běžnou pracovní dobu. Práce z domova nicméně vyžaduje vyšší soustředění, a i zde Windows 10 nabízí řadu unikátních funkcí na zvýšení produktivity.

Kromě Pomocníka pro lepší soustředění, který umožňuje vypnout rušivá oznámení (aktivujte kliknutím na ikonu Centrum akcí v pravém dolním rohu a výběrem dlaždice Pomocník pro lepší soustředění), jsou uživatelům k mání třeba virtuální pracovní plochy (klávesa Windows+ctrl+D pro založení nové, potažmo klávesa Windows+ctrl+šipka do strany pro přepínání mezi nimi). Pro práci do pozdních večerních hodin pak poslouží i Noční režim pro lepší spánek, kdy se barvy upraví tak, aby displej zařízení nevypouštěl modré světlo.

Nejen prací živ je člověk

Internetový prohlížeč Microsoft Edge prošel v posledních letech výraznou optimalizací, změnou enginu (Chromium) i pořádným faceliftem. Je svižný i na méně výkonných systémech a nabízí řadu zajímavých funkcí (např. ukládání informací do tzv. Collections nebo automatické srovnávání cen v e-shopech). Není proto divu, že si Edge vysloužil řadu pozitivních ohlasů a celosvětově je aktuálně druhým vůbec nejpoužívanějším prohlížečem. V rámci balíčku služeb Microsoft 365 získáte cloudové úložiště Microsoft OneDrive. Z pohledu koncového uživatele služba funguje vlastně jako klasické místní úložiště (např. pevný disk), rozdíl je v tom, že zatímco k úložišti v zařízení se dostanete právě jen z daného zařízení, cloudové úložiště je vám k dispozici odkudkoli prostřednictvím internetu. Základní předplatné OneDrive Basic je zdarma a uživatelé s ním mají k dispozici 5 GB volného prostoru. V rámci služby pak můžete používat online verze nástrojů Word, Excel nebo PowerPoint. V placené verze, který je součástí balíčku služeb Microsoft 365, máte k dispozici desktopové aplikace Microsoft Word, Excel, PowerPoint a další a vaše úložistě OneDrive se navýší.

Ve volném čase zařízení se systémem Windows 10 dokonale zastoupí funkci bezkonkurenčního multimediálního centra. Nativně jsou k dispozici pokročilé a intuitivní přehrávače hudby i videa (Groove, Filmy a TV pořady, Windows Media Player…), příznivci počítačových her ocení dostupnost tzv. Herního režimu (zvyšuje výkon tím, že spuštěnou hru upřednostňuje před dalšími procesy) či Herního panelu (stisknutím klávesové zkratky

Windows+G otevřete herní panel, kde je k dispozici řada nastavení a nástroje, které umožňují např. záznam či streamování videa ze hry).

Ochrana před hrozbami

A aby se uživatelé cítili lépe, ať už právě pracují nebo se zrovna baví, stará se Windows 10 také o naši bezpečnost. Všechny bezpečnostní funkce jsou k dispozici na jednom místě (Start->Nastavení->Aktualizace a zabezpečení->Zabezpečení Windows).

Kromě spolehlivého integrovaného antiviru si zde můžete pohrát kupříkladu s nastavením firewallu, zapnout kontrolu aplikací a prohlížečů (budete tak varováni při pokusu o přístup k nebezpečným webovým adresám a souborům), přizpůsobit si možnosti přihlašování biometrickými údaji s Windows Hello nebo využít funkce Dynamického zámku, která automaticky zamkne počítač, jakmile se od něj vzdálíte se svým smartphonem (s Androidem), jež je s ním spárován.

Windows 10 vám tak pomohou v každém aspektu života. Práce je efektivnější, ať už pracujete z kanceláře, nebo z domova. Stejně tak vyřešíte osobní věci, rodinné záležitosti, nákupy a ve volnu můžete relaxovat sledováním oblíbených filmů nebo hraním her. Jediné zařízení s Windows 10 tak dnes naplní všechny vaše potřeby.

ZDE najdete široký výběr, který vás ohromí. 

Info ikona
czc.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček