5 důvodů, proč navštívit Jižní Tyrolsko

1. Středověká atmosféra

Všichni milovníci historie by neměli vynechat návštěvu města Bolzano. Poznávat jihotyrolskou metropoli lze začít v jeho centu na Piazza Walter, kde stojí gotická katedrála z 12. století. Centrum protínají úzké uličky se starými domy a bohatými fasádami. Turisty sem táhne i ledový muž Ötzi, nejstarší vlhká mumie na světě. Tuhle raritu si lze prohlédnout v Archeologickém muzeu – Ötzi leží za osm centimetrů silným bezpečnostním sklem, v místnosti, kde je udržovaná teplota -6 °C.

2. Česká historie

Městečko Brixen představuje ideální symbiózu kouzla chladného severu a jemné elegance jihu. Po staletí bylo sídlem biskupů, Češi si jej spojují s nedobrovolným pobytem Karla Havlíčka Borovského. První týdny svého vyhnanství strávil v hotelu Elephant. Poté pobýval v domě zvaném Kellerhäusl, který je v současnosti soukromým majetkem.

Brixen

3. Alpy

V létě je okolí Sterzingu rájem turistů, kteří si vyberou z řady turistických tras, které prochází ledovcovým světem Zillertalských Alp s nejvyšším vrcholem Hochfeiler (3510 m). Přímo pod supermoderním lyžařským areálem Kronplatz leží městečko Bruneck. Na hradě Schloss Bruneck nad městem sídlí od roku 2011 v pořadí páté muzeum Reinholda Messnera věnované horským národům. To poslední šesté najdete jen pár kilometrů odtud – na vrcholu hory Kronplatz, odkud je krásný výhled na Dolomity.

4. Rybaření

Rybolov je v Jižním Tyrolsku součástí místní kultury, lze tu rybařit na denní povolenky i rybářské lístky. Muškaření, chytání pstruhů, sportovní rybolov, chytání v ledu – všechno je možné v údolíVal d’Ega. Méně zkušení rybáři mohou svůj um vyzkoušet v „malém jezeře“, „velké jezero“ nabízí naopak spoustu napětí a zábavy těm téměř profesionálním.

5. Středomořské ovzduší

Palmy a olivovníky v údolí, sníh a led na okolních vrcholech – tak to vypadá u lázeňského města Merano, které okouzlilo i císařovnu Sissi. Město je plné kontrastů: císařskokrálovská architektura na jedné straně řeky Passer, moderní design na straně druhé. Okolní vesnice pohlížejí na vinice a jabloňové sady a se svými promenádami a cestami podél zavodňovacích kanálů nabízejí nekonečné turistické možnosti.

Snimek_obrazovky_2016-05-30_v_16.35.43

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete zde.

@svetzeny