Přejít k hlavnímu obsahu

Zn.: Levně a nevýhodně! Na co si dát pozor při nákupu přes internet?

Na internetu seženete téměř cokoliv. Od elektroniky, oblečení, až třeba po dětský kočárek. Při nákupu věcí z druhé ruky je však třeba si dát pozor, abyste někomu nenaletěli. Čeho si všímat a jak poznat podvodníka?

Nakupování přes inzerát nebo v internetových aukcích může být velmi výhodné a danou věc seženete často za zlomek běžné ceny. Navíc vám přijde rovnou domů a nemusíte se o nic víc starat. Pokud však nejste podvedeni, žádné zboží jste nedostali, a nepřišli tak o svoje peníze. Na co si tedy dát rozhodně pozor? 

■ První, co je vždy podezřelé,

je extrémně nízká cena produktu. Pokud je věc dvakrát až třikrát levnější než u jiných inzerentů, bude na tom něco podezřelého. Raději se proto ještě podívejte na jiné nabídky a ceny si porovnejte.

■ Ještě předtím, než uzavřete smlouvu,

nebo dokonce zboží koupíte, zkuste se s prodejcem zkontaktovat. Je proto dobré, když na sebe dotyčný uvede e-mail, či ještě lépe telefonní číslo. Zeptejte se ho pak na vše, co vás zajímá. V případě, že s vámi nebude chtít komunikovat nebo se bude vyhýbat odpovědi na nějaký dotaz, raději si od něj nic nekupujte. 

■ Pozor si také dejte tehdy,

když vám prodejce odpoví špatnou češtinou a vyžaduje další komunikaci v angličtině. V tom případě jde totiž určitě o podvodníka.

■ Jestliže je zboží hodně levné,

snad každého napadne zeptat se, proč je prodejce prodává za tuto částku. Pokud vám na to odpoví něco ve smyslu, že náhodou zdědil milion, a věc už tedy nepotřebuje, nebo se zrovna stěhuje za manželkou do ciziny, asi na tom mnoho pravdy nebude. 

■ Podvodníci také často nabízejí,

že vám po zaslání menší zálohy pošlou produkt na ukázku. Pak vám ale nic nepřijde a zálohu již zpět také nedostanete. Neposílejte proto nikam peníze předem. Nejlepší je uskutečnit obchod z ruky do ruky.