Žádné nudné cviky v posilovně, zbavte se povánočních kil za 1 týden – lyžováním v Alpách!

1. Rakousko – už za 4 hodiny na svahu

Rakousko právem vévodí žebříčkům lyžařské obliby. Až 300 000 Čechů sem ročně vyráží brázdit 22 000 kilometrů zasněžených svahů. Na své si přijdou i milovníci běžek. Vybírat můžete z 800 středisek položených v různých nadmořských výškách. Výborné sněhové podmínky tu mají minimálně do konce dubna, oblíbené ledovce v Ramsau, Hintertuxu nebo Kaprunu pak zvou k lyžování po celý rok.

Náš tip! Spojte návštěvu Šumavy a nedalekého Hochfichtu

Jedním z hlavních lákadel lyžování v Rakousku je krátká cesta: nejbližší alpská střediska jsou z Prahy vzdálená něco přes 300 km, nejlepší nealpské středisko Hochficht pak pouhých 200 km. Čeká vás tedy stejně dlouhá cesta jako do Brna. Můžete se ubytovat na české straně u malebného Lipna a do Hochfichtu vyrazit lyžovat za výhodné ceny. I při jednodenních výjezdech za hranice však nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Rakušané totiž umí být poměrně nepříjemní v soudních sporech po srážkách na lyžích. V případě jakýchkoli problémů proto na místě nic nepodepisujte a nechte jednat asistenční službu své pojišťovny.

2. Itálie – až 3 300 km sjezdovek a nejlepší pizza na světě

Pokud vám nevadí vyjet ještě trochu dále, Itálie vás odmění dokonalou kombinací skvěle upravených tratí, výtečné gastronomie a množství zábavných doplňkových aktivit. Češi nejčastěji vyjíždějí do Val di Fiemme, které uspokojí lyžaře všech úrovní díky skvělé poloze i technologické výbavě. Běžkaři si zde mohou projet trať světoznámého laufařského závodu Marcialonga.

3. Francie – 400 středisek nejen pro milovníky freeridu

Země galského kohouta se řadí na 3. místo nejoblíbenějších zimních dovolenkových destinací. Zároveň jde o největší lyžařskou oblast na světě. Vybírat můžete hned ze 400 středisek včetně několika ledovců s celoročním provozem. Doménou Francie pak jsou jednotné skipasy, s nimiž můžete brázdit svahy v několika střediscích naráz. Doporučujeme lokalitu Chamonix pod majestátným Mont Blancem pro její neopakovatelnou atmosféru a 7 kvalitních středisek propojených pravidelnými skibusy.

Náš tip: Patříte-li mezi náročné lyžaře, vyrazte z Chamonix za italské nebo švýcarské hranice a vyzkoušejte nezapomenutelné helikoptérové lyžování.

A to nejlepší nakonec! I rekreačním sjezdovým lyžováním spálíte až 1 800 kJ za hodinu, což je stejně jako při aerobiku střední intenzity. I když se to nezdá, jde o poměrně velkou zátěž, proto zvyšujte počet strávených hodin na svahu postupně. A pro všechny případy se nezapomeňte v rámci cestovního pojištění do zahraničí připojistit i na lyžování.

@svetzeny