Přejít k hlavnímu obsahu

Vyberte nejlepší blog roku!

Šestici nominovaných určila odborná porota, o vítězi rozhodnete vy. Soutěž Magnesia blog roku letos nabízí různorodý obsah od osobní zpovědi autorů až po originální foodblog. Kterému dáte hlas vy?

Upozornit na kvalitní čtení na internetu a pomoci zviditelnit začínající spisovatele, to jsou hlavní cíle Magnesia blog roku – nového ocenění v Magnesia Litera. Všechny nominované blogy spojuje jedno – čtenář se u nich rozhodně nebude nudit. Na tomto odkaze můžete hlasovat až do 3. dubna.

Iva Pekárková

Ceněná spisovatelka během života vystřídala bezpočet různých povolání a míst pro život – v roce 1983 emigrovala do Ameriky a pracovala jako tlumočnice, barmanka i taxikářka. Z bohatých životních zkušeností čerpá inspiraci i pro svůj blog. Její zápisky se týkají aktuálních témat jako například přechodů imigrantů z Evropy a Afriky do nové politické a společenské kultury. Její názory si můžete přečíst zde.

Humans of Prague

Tomáš Princ denně zveřejňuje portréty lidí z pražských ulic a každou fotografii doplňuje úryvkem hovoru, který s konkrétním člověkem vedl. Půvabná starší paní na jeho blogu říká: „Naše rodina měla kdysi statek, v restituci mi ho vrátili. Nemám žádné děti, tak jsem ho prodala a ten milion procestovala. Možná proto, že mi tehdy bylo šedesát a já v podstatě poprvé mohla vycestovat někam dál než do Jugoslávie nebo NDR. Prvně jsem jela do Mexika. Pamatuji, že pár měsíců před odletem mě vezl z chaty jeden známý, který byl těžce nemocný, měl rakovinu. Byli jsme stejně staří, já mu říkala o tom svém plánu a on mi povídá: ‚Hele, dokud můžeš, jeď!‘ V červnu potom zemřel, já na podzim jela a hodně to tam tehdy prožívala – to, že můžu.“ Více najdete zde.

Prigl

Čtení pro silné povahy – přesně takový je svérázný brněnský blog. Krátké příběhy jsou protkané dávkou nekorektního humoru a sarkasmu. Autoři blogu Jakub Ryška a Pavel Šplíchal s nadsázkou říkají: „Smyslem Priglu je urážet kamarády a dostávat lidi do deprese.“ Pobavte se s nimi zde.

Vývařovna

Autorky Pakočka, Hannah a Daniela říkají, že jejich upřímný foodblog si musí zamilovat každá třicátnice. Je to jak průvodce po nejlepších restauracích, tak i po nejhorších nádražních hospodách. Vtipné postřehy trojice mladých žen se týkají i života svobodných třicátnic nebo mezilidských vztahů. Přečtěte si ukázku na jejich blogu.

Asijatka

Podívejte se do zákulisí života českých teenagerů vietnamského původu. Mladá vietnamská dívka Do Thu Trang popisuje radosti i starosti s lehkostí, vtipem a údernou rytmikou. Díky ní dostanete odpověď i na to, proč Asiaté rudnou po alkoholu nebo co nikdy neuslyšíte od vietnamského rodiče. Více najdete zde.

Nedělnička

Barbora Čiháková každou neděli shrnuje podivnosti a události uplynulého týdne – nedávno třeba předávání cen Českého lva, svoji nominaci na blog roku nebo soudní prohru Hradu v případu údajných výroků Ferninanda Peroutky. Mrkněte na její blog zde.