Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na výlet: Vánoce na Veselém Kopci

Nasávejte předvánoční atmosféru plnými doušky! Nabízíme vám tip na bohatý program, který potěší a pohladí po duši děti i dospělé.

V největším muzeu v přírodě v Čechách vás mezi roubenkami čeká atmosféra Vánoc, kterou znáte z obrázků Josefa Lady. Tradiční výstava Vánoce na Veselém Kopci v expozici lidového stavitelství trvá od 30. listopadu do 8. prosince.

Dozvíte se zde, jak vypadaly ozdoby na vánoční stromeček před sto lety, jaké pečivo a cukroví nesmělo v minulosti na svátečním stole chybět. Ale budete si moci prohlédnout i dárky, které tehdy děti nalézaly pod vánočním stromečkem.

Ve výstavních prostorách jednoho z objektů budou vystaveny betlémy lidových tvůrců. „Na návštěvníky čeká nejedno překvapení, například uvidí, že v chudých rodinách na Horácku jako vánoční ozdoby na stromeček posloužily třeba i bramborové placky. Letos poprvé si však budou moci zblízka prohlédnout i množství historických vánočních ozdob skleněných a papírových,“ říká etnoložka Ilona Vojancová.

Otevřeno je denně (včetně pondělí) od 9 do 16 hodin. Na každý den trvání výstavy jsou připraveny ukázky zhotovování vánočních předmětů: ozdob ze slámy, malování skleněných ozdob, pečení perníku z vyřezávaných forem, zhotovování korálkových ozdob a další. Především děti si budou moci vyzkoušet svoji šikovnost a využít výtvarných dílniček.

O víkendech výstavu zpestří bohatý doprovodný program: V sobotu 30. 11. v kapli zazpívá koledy skupina La Via z Přibyslavi, v neděli 1. 12. si návštěvníci mohou zazpívat se souborem Baldrián z Pardubic. V sobotu 7. 12.  na malé návštěvníky čeká mikulášská obchůzka s nadílkou a v neděli 8. 12. výstavu zakončí Předvánoční jarmark, který zpříjemní vystoupení Pouličníků z Tábora. Více na www.vesely-kopec.eu

Foto: vesely-kopec.eu (1)