Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na výlet: Užijte si masopust

Masopustní obchůzky a masky jsou tak jedinečným lidovým obyčejem, že se staly součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Nenechte si tuto tradiční podívanou ujít!

Vypravit se můžete například do muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska, kde bude masopustní program probíhat v sobotu 8. února – letos zde masopustní obchůzku předvede vesnická skupina ze Studnice u Hlinska.

Poté, co bude slavnostně uděleno povolení, se průvod masek vydá do skanzenu mezi jednotlivé roubené stavby (tento obřad proběhne dvakrát – v 10 a ve 13 hodin). V průvodu uvidíte všechny tradiční masky: strakatého, ženušku, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Připravte se však na jejich občas trošku drsnější žertíky, například od pradávna k nim patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. V 15 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu a vyslechnou masopustní testament. V něm budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly, která pak bude obřadně poražena. Masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

„Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli. Vzhledem ke své výjimečnosti byly v listopadu roku 2010 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO,“ vysvětluje vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Během masopustního programu mohou návštěvníci samozřejmě také nahlédnout do jednotlivých expozic skanzenu na Veselém Kopci, koupit si něco na památku (například drátovanou keramiku) či okusit staročeskou zabijačku ve stylové hospůdce Na Vejměnku.

Pokud vás tradice lidového masopustu zaujme, můžete navštívit také stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka – najdete ji v domku č. p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Zde se o tomto tradičním obyčeji, který se dosud koná v několika vesnicích na Hlinecku, dozvíte mnoho zajímavých podrobností.

Více informací na www.vesely-kopec.eu

Foto: Hynek Vojanec (2)