Pozvánka na výstavu: Skleněná zoo

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spravuje největší veřejnou sbírku vánočních ozdob na světě. Díky rozsáhlé vzorkovně firmy Jablonex Group, kterou bezplatně získalo v roce 2008, ji tvoří více než šestnáct tisíc rozličných vzorů. Na výstavě bude možné zhlédnout několik stovek exkluzivních vánočních ozdob právě z této bohaté kolekce, která časově pokrývá období od 70. let 20. století.

„Tentokrát jsme zacílili na skleněné vánoční ozdoby foukané do forem nejrůznějších zoomorfních tvarů, určené pro malé i velké zákazníky z celého světa,“ říká kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková.

Vánoční ozdoby foukané do formy vznikaly zpočátku stejným postupem jako volně foukané vánoční ozdoby, tedy z ruky. Sklář-foukač vytvořil nad plamenem tzv. odtažek, který si předtvaroval a poté vložil do formy a prudkým vyfouknutím dotvořil do požadovaného tvaru. Ten poté mohl dekorovat stříbřením, smáčením, malováním, stříkáním či tamponovým tiskem.

mala_fotkaRYBKA* Výstavu doprovází samoobslužná dílna Zvířata, kde všude je najdeme a soutěž o nejzajímavější figurku. Pro sváteční víkendy 21. a 22., 28. a 29. prosince jsou navíc připraveny tvůrčí dílny, na nichž budou mistři tohoto oboru – pan Karel Sobotka a paní Jana Straková – předvádět výrobu foukaných vánočních ozdob. Návštěvníci si pak budou moci vyzkoušet svou zručnost jejich malováním, a odnést si tak z výstavy originální dárek.

* Výstava Skleněná zoo potrvá v muzejní Galerii Belveder až do 18. května. Více informací na www.msb-jablonec.cz

Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (2)

@svetzeny