Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Jak zachránit utopený mobil

Pokud vám telefon ještě nikdy do vody nespadl, jste děti štěstěny, ale moc na to nespoléhejte – dříve nebo později se to stane skoro každému.

Otázka: Vloni o dovolené mi mobil spadl do bazénu. Usoudila jsem, že je zničený, a vyhodila jsem ho. Pak mi kamarád říkal, že se možná dal zachránit. Je to pravda? Co mám dělat, pokud mi telefon spadne do vody i letos?
Dominika F., Praha

Odpovídá Filip Zhang, z českého zastoupení výrobce mobilních telefonů ZTE

Filip_Zhang

Pokud vám spadne do vody mobil s vyměnitelnou baterií, tak ho především co nejrychleji vylovte a vyjměte baterii. Jestliže nebyl ponořený déle než třicet vteřin, je možné, že jeho vnitřek zůstal suchý – potom zřejmě telefon neutrpěl žádnou výraznou újmu. Pokud se do mobilu přece jen dostalo malé množství vody, osušte baterii a její kontakty papírovým kapesníkem a pak nechte pár hodin na vzduchu vyschnout přirozenou cestou. Jestli mobil zůstal ponořen déle a doslova z něj vytéká voda, co nejrychleji ho celý rozložte. Uvnitř naleznete indikační papírek – pokud přišel do kontaktu s vodou, zabarví se a vám zaniká nárok na záruční opravu. Pokud zůstane nezabarvený, je nejlepší odnést telefon do autorizovaného servisního centra. Není-li telefon v záruce, rychle sundejte zadní víko a vyjměte baterii. Pak odšroubujte úchyty plastového krytu vnitřku telefonu, sejměte vnitřní kryt a elektroniku uvnitř jemně osušte bavlněným hadříkem. Pak telefon dosušte fénem na vlasy (ne na nejvyšší teplotu!). Když se uvnitř objeví stopy bílého či zeleného prachu (chemická reakce elektroniky s vodou), odstraňte je štětcem navlhčeným v alkoholu, nechte zaschnout a zbytek vyfoukejte. Nakonec našroubujte zpět vnitřní kryt, vložte baterii, nasaďte zadní víko a zkuste mobil oživit. U mobilů, z nichž nelze vyjmout baterii, se nedá sundat zadní kryt a voda se obvykle dostane jen pod kryt displeje. V takovém případě telefon rychle vypněte a snažte se vodu z displeje vyklepat. Následně nechte smartphone 4–5 hodin vysychat pod žárovkou stolní lampy.

Své dotazy můžete zasílat na e-mail: [email protected]

Foto: Depositphotos (1), archiv (1)