Podzimní sny

  1. Výlet do století páry

  Tam, kde Česká republika sousedí se Saskem a zároveň s Polskem, se nachází krásný kraj Žitavských hor. Ty můžete poznat z malé, romantické železniční dráhy, jež proslula pod názvem Žitavská úzkokolejka. Funící parní lokomotivy tu několikrát denně jezdí na pouze tři čtvrtě metru širokých kolejí a na trase dlouhé 12 kilometrů spojují východosaské sídelní město Žitavu s lázněmi Oybin. Zastávek je několik, vystoupit můžete kdekoli, třeba u rekreační oázy jezera Olbersdorf.

  lokomotiva

  NÁŠ TIP: Ve všech parních vlacích je za pěkného počasí připojen otevřený vagon, z nějž si celou trasu vychutnáte dvojnásob.

  2. Půvab Anglie

  Ani ne 50 minut jízdy vlakem z Londýna leží přímořské město Brighton. Nabízí vyhlášené pláže, indický palác i kouzelné zahrady. Kousek od moře se tyčí Royal Pavilion, který připomíná indický Tádž Mahál. Exotická stavba je v indickém stylu, ale interiér připomíná čínské umění. U mola Brighton Pier pak najdete bary, arkádové haly, restaurace i horskou dráhu. Odsud se pak můžete svézt nejstarší provozovanou elektrickou železniční dráhou na světě, Volk's Electric Railway.

  brigton

  NÁŠ TIP: Pobyt v Brightonu si lze zpestřit kurzem angličtiny s rodilými mluvčími (více na studentagency.cz).

  3. Festival knedlíků

  Našinec zapochybuje, leč království knedlíků není jen v srdci Evropy. V takovém Jižním Tyrolsku je dělají také – a jaké! Naslano, nasladko, kulaté i šišaté. Se špekem, červeným zelím, játrové, sýrové, špenátové, meruňkové či s jahodami. Výběr je obrovský, kvalita zaručena. Máte-li rádi hory, sluníčko (až 300 dnů v roce) a skvělou kuchyni, pak si všeho užijete měrou vrchovatou.

  dumplings

  NÁŠ TIP: 14. září se koná ve Sterzingu/Vipiteno Knedlíkový festival. Knedlíkové speciality bude servírovat většina restaurací, chybět nebude jihotyrolská hudba.

  4. Paříží na kole

  Podívejte se na Paříž očima Pařížana! Je jedno, jestli je to vaše první či pátá návštěva francouzské metropole, každopádně cykloprojížďka s průvodcem je ideální způsob, jak se aktivně přemisťovat mezi jednotlivými památkami. Za cca 4,5 hodiny projedete kolem Eiffelovy věže, Louvru, hrobu Napoleona, Invalidovny, Vítězného oblouku, Muzea Rodina, náměstí Svornosti, po mostě Alexandra III., po Champs-Elysées, kolem Tuilerijských zahrad a uvidíte spoustu dalších zajímavých míst.

  paris

  NÁŠ TIP: Důležité je se do Paříže i s kolem dostat. Např. autobusy Eurolines vás do francouzské metropole i s kolem přepraví od 900 Kč (jednosměrná jízdenka, Promo tarif – viz eurolines.cz).


  @svetzeny