Přejít k hlavnímu obsahu

Nejkratší cestou k moři

Kam se vydat, když toužíte ráno sednout do auta a večer už se šplouchat v mořských vlnách? Možností je víc – nabízíme tři tipy.

1. Do Polska k Baltu

Polské pobřeží Baltu je 700 km dlouhé a to, že je voda chladnější, vynahradí půvab přírody. Navíc se nebudete mačkat v davu turistů. Bílé písečné pláže pozvolna přecházejí v nádherné borovicové lesy, na své si zde přijdou hlavně milovníci dlouhých procházek. Při troše štěstí tu lze najít a odvézt si domů jantarový valounek coby suvenýr. Letní teploty dosahují příjemných 25 ºC, moře se drží v průměru o pět stupňů níž. Nejvhodnější dobou pro dovolenou jsou tedy měsíce červenec a srpen. Mezi nejoblíbenější turistické destinace patří Gdaňský záliv a poloostrov Hel, kam se od českých hranic dostanete zhruba za dvanáct hodin.  Zapomeňte na předsudky, polské pobřeží je momentálně „in“.

2. Chorvatská jistota

Asi nejbližší pláž najdete na Istrii. Toto slunné „království“ na pobřeží azurového Jaderského moře nabízí nádhernou přírodu, starobylou kulturu a dokonalé turistické zázemí. Jen je potřeba vyhnout se okolí velkých průmyslových měst, jako je Rijeka, a zkusit štěstí spíš v letoviscích, například kolem Puly nebo Rovinje. Na Istrii vás bude čekat středomořské klima s teplotami kolem 30 ºC, stabilní počasí a příjemně prohřáté moře. Dobrou zprávou určitě je i to, že by vám cesta autem neměla zabrat víc než 11 hodin. Pokud ovšem budete natolik prozíraví a naplánujete si trasu tak šikovně, že neuvíznete ve vyhlášených víkendových kolonách.

3. Italská pohoda

V italském přístavu Terst můžete podle plánovače ViaMichelin spatřit mořskou hladinu už za necelých dvanáct hodin jízdy autem. Toto bývalé rakousko-uherské město mnohým návštěvníkům připomíná zašlou slávu habsburské monarchie, nicméně v současné době je strategickým bodem ve světové ropné politice. Proto se není čemu divit, že všechny průvodce zájemce o koupání přece jen raději odkazují do městského aquaparku… Pokud se ovšem vydáte směrem na západ na poloostrov Lignano, ocitnete se v oblasti příjemných letovisek, která jsou jako stvořená pro milovníky slunce a vody a samozřejmě i skvělé italské kuchyně. Nejznámější z nich jsou Lignano Sabbiadoro, Lignano Pineta a Lignano Riviera. Zvídavé cestovatelské duše určitě potěší i blízké přírodní rezervace v okolí Laguna di Marano nebo město Udine s kouzelným renesančním centrem a románsko-gotickou katedrálou.

Foto: Depositphotos (1)