Přejít k hlavnímu obsahu

Mariánská sklářská pouť

Udělejte si první zářijovou sobotu výlet do Jizerských hor a navštivte v Kristiánově tradiční Mariánskou sklářskou pouť. Je to nádherný zážitek!

První Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození Panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století zničil velký lesní požár sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerských lesů vznikla v roce 1990, letos se tedy novodobá pouť koná již po dvaadvacáté. Pořádá ji Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Pouť zahájí 7. září v 9 hodin mše svatá na zarostlých základech dřívějšího Panského domu. Poutní cestu zaplní stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s medovinou a pamlsky, ale i produkty dalších tradičních řemesel (košíkářství, drátenictví, hrnčířství). Můžete si také koupit „pouťové štěstí“, navléknout vlastní šňůrku korálků, házet do sklářské pece… Bohatý je i doprovodný program: pro odvážlivce připravila Horská služba Jizerské hory slanění přes řeku Kamenici, můžete se projet na koni, zhlédnout vystoupení tradičních souborů, navštívit s dětmi Cirkus plný pohádek aj. Více informací najdete na www.msb-jablonec.cz.

Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (1)