Přejít k hlavnímu obsahu

Hlasujte pro Alej roku 2013: Které fandíte vy?

Hlasujte pro Alej roku 2013: Které fandíte vy?

Aleje jsou krásnou a důležitou součástí krajiny, mají řadu významných mikroklimatických a biologických funkcí a jsou důležité pro naše fyzické i psychické zdraví.

Až do 11. listopadu můžete hlasovat pro nejzajímavější z 61 stromořadí, které se ucházejí o titul Alej roku 2013. Vyhlašovat se budou i vítězové v jednotlivých krajích. Nejvíce přihlášených krajinných dominant, osm, stojí ve Středočeském kraji, nejméně pak na Plzeňsku, odkud pochází jediná nominace. Na webu najdete popisy, fotografie a mapu stromořadí. Vylosovaní hlasující obdrží věcné ceny. Vybírejte nejhezčí alej a hlasujte na http://alejroku.cz.

„Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, jsou důležitými biokoridory a lidé i zvířata v nich hledají v létě ochranu před ostrým sluncem. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety měli letos fotit – život v alejích. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,“ vysvětluje vedoucí kampaně Zachraňme stromy Martin Skalský ze sdružení Arnika.

„Aleje mají hlavně orientační, estetické, krajinotvorné a mikroklimatické funkce, a to v krajině, v parcích i ve městě. Ze zkušenosti vím, jak je důležité vedení stromů v mlze nebo husté vánici nebo když jsou zasněžené příkopy a není zřetelný okraj silnice. Kolegyně mi vyprávěla, jak ji stromy zachránily při povodni, kdy jela ve vodě a jen podle stromů se orientovala, kde je silnice. Tyče a patníky se třeba vyvrátí, ztratí nebo jsou nízké. Stromy drží na silnicích krajnici, když jsou odstraněny nebo se vyvrátí, je vozovka poškozována,“ říká dendroložka ostravské Agentury ochrany přírody a krajiny Ing. Eva Mračanská.

Foto: Depositphotos (1)