Přejít k hlavnímu obsahu

Fotit rodinku není jen tak

Rodinné portréty patří k nejpopulárnějším fotografiím, nicméně „spáchat“ je tak, aby se na ně dalo koukat, není nijak snadné. Nechte si poradit od prvotřídního odborníka!

Britský královský fotograf Patrick Lichfield použil na svatbě prince a princezny z Walesu jednoduchou metodu. Měl v kapse píšťalku a v nečekaných chvílích písknul – a pak na skupinových portrétech zachycoval překvapené pohledy následované smíchem. Můžete to zkusit také. Ale raději se držte rad, jež pro vás připravil jiný proslulý fotograf (také fotil královskou rodinu) Robert Simpson. Doporučuje vám použít základní digitální jednookou zrcadlovku společnosti Nikon – D3200.

* Při aranžování skupiny se vyhněte kompozici fotbalového mužstva. Použijte židle, stoličky, lavičky a schůdky a vytvořte jiné pozice, úhly těla a prostoru mezi jednotlivými členy rodiny.

* Nemáte-li žádné rekvizity, uspořádejte skupinu do trojúhelníkové kompozice podle výšky, s nejvyšším nebo nejnižším členem uprostřed. Ty, kteří stojí u kraje, postavte blíže k fotoaparátu než ty uprostřed.

* Venku za slunečného dne komponujte skupinu na zastíněném místě, ne na prudkém slunci, které způsobuje ostré stíny a zamračené obličeje.

* Pokud všichni fotografovaní vidí fotoaparát, měly by být jejich obličeje na snímku viditelné. Vyplatí se celou skupinu přejet pohledem, abyste se ujistili, že to tak skutečně je.

* V ideálním případě postavte fotoaparát na stativ, abyste mohli být klidní, že budou snímky krásně umístěné, a mohli se soustředit na zachycení výrazů tváře. Chcete-li být na snímku také, můžete fotoaparát D3200 ovládat vzdáleně ze zařízení se systémem Android.

* Jindy navrhněte pózy, v nichž je rodina propojena v jednom úplném tvaru a v jedné formě, jako jsou rodiče s dětmi přitulení k sobě, všichni natažení na posteli nebo na pláži.

* Slavné osobnosti si často zvolí oblečení, jež zapadá do prostředí, nebo s ním naopak výrazně kontrastuje – barvami či vzhledem. Pobídněte rodinu, aby se také tak oblékli.

* Noste fotoaparát vždy s sebou a také doma ho mějte při ruce. To vám umožní zachytit všechny důležité okamžiky. Využijte různé příležitosti – svátky a výlety jsou často zábavné, podpoří spontánnost a přinesou mnoho příležitostí k fotografování.

* Zkuste měnit místa pohledu. Snímky z úrovně očí, od pasu (v pokleku), vleže na zemi a fotografování z vyvýšeného místa změní vzhled snímku, pocit, perspektivu a dynamiku snímků.

* Vždy mějte připravenou náhradní nabitou baterii do fotoaparátu a paměťovou kartu.

Foto: Nikon (1)