Přejít k hlavnímu obsahu

Alej roku 2013

Aleje neodmyslitelně patří k české i moravské krajině. Jsou jich u nás tisíce kilometrů – lemují silnice i zapadlé stezky. Máte nějakou svou nejooblíbenější?

Tu nejkrásnější a s nejsilnějším příběhem budou už potřetí hledat profesionální i amatérští fotografové v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Anketu Alej roku 2013 pořádá sdružení Arnika. Hlavním tématem tohoto ročníku je „Život v alejích“. Nominovat svou oblíbenou alej nebo fotogenický úlovek z dovolené můžete až do poloviny září. Dalších šest týdnů pak lze na webu www.alejroku.cz dát hlas stromořadí, které vás nejvíce okouzlí.

„Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety měli letos fotit – život v alejích. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,“ vysvětluje vedoucí kampaně Zachraňme stromy Martin Skalský ze sdružení Arnika.

„Aleje mají hlavně orientační, estetické, krajinotvorné a mikroklimatické funkce, a to v krajině, v parcích i ve městě. Ze zkušenosti vím, jak je vedení stromů v mlze nebo husté vánici důležité nebo když jsou zasněžené příkopy a není zřetelný okraj silnice. Kolegyně mi vyprávěla, jak ji stromy zachránily při povodni, kdy jela ve vodě a jen podle stromů se orientovala, kde je silnice. Tyče a patníky se třeba vyvrátí, ztratí nebo jsou nízké. Stromy drží na silnicích krajnici, když jsou odstraněny nebo se vyvrátí, je vozovka poškozována,“ říká dendroložka ostravské Agentury ochrany přírody a krajiny Ing. Eva Mračanská.

Do soutěžní ankety lze alej přihlásit prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1–3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), k nimž připojí stručný popis a důvod, proč si právě tato alej zaslouží pozornost. Ten, kdo nominuje vítěznou alej, vyhrává let balonem, ale hodnotné ceny čekají i na mnoho dalších účastníků. Slavnostní vyhlášení vítězné aleje a výherců atraktivních cen proběhne v listopadu 2013.