Přejít k hlavnímu obsahu

3 tipy, jak přichystat dětem báječný konec prázdnin

Prázdniny se už jsou za polovinou a školní povinnosti dětem začínají nepříjemně klepat na dveře. I když už jste byli na společné dovolené a na další radovánky vám nezbávají peníze, tak fantastické zážitky můžete dětem zařídit i v srpnu, aniž by vás to stálo majlant.

Nejlepší část roku pro děti pomalu končí, ale stále zbává několik týdnů, kdy jim musíte vymyslet program. Jak děti zabavit a přitom se vejít do rodinného rozpočtu?

1. V  kempu jako v  bavlnce

Nejlevnější a často i nejzábavnější variantou dovolené s  dětmi je pobyt pod stanem. V Česku je v provozu okolo 500 kempů s  kvalitním zázemím. Nejvíce jich najdete v  jižních Čechách, v okolí Prahy nebo na Šumavě. „Ještě než odjedete, připravte se, že v  řadě kempů nezaplatíte kartou. Nezapomeňte si proto včas vybrat dostatečnou sumu v  hotovosti,“ říká tisková mluvčí Ery Martina Slavíková, kde si přes léto můžete sjednat třeba cestovní pojištění online. Průměrná cena za osobu v  kempu se pohybuje kolem 70 korun, za dítě zaplatíte zhruba o  30 méně. Za stan pak utratíte zhruba 60 Kč/den. Do výsledné ceny nezapomeňte započítat také poplatek za automobil.

2. Přes léto kovbojem

Nemáte čas na delší dovolenou? Co takhle alespoň vyrazit na prodloužený víkend na některou z  mnoha českých ekofarem? Společně s  dětmi na čerstvém vzduchu zažijete pohodovou atmosféru venkova a ještě můžete pomoci s  péčí o koně, ovce, kozy, králíky nebo si společně poprvé v  životě zkusíte podojit krávu. Celou dobu přitom budete jíst kvalitní místní potraviny, které se při troše štěstí naučíte i vyrábět. Výhodou je, že děti získají pozitivní vztah k  přírodě. Jistě se jim bude líbit i samotný kontakt se zvířaty. Ceny začínají již na 300 korunách na osobu a noc. 

3. Hurá na tábor

Většina rodičů si nemůže dovolit stejně dlouhé prázdniny jako jejich děti, a tak jsou tábory stále populární. Buď vypravíte dítko na několik týdnů na klasický či tematický tábor, nebo využijete nabídku příměstských táborů v  okolí. Obojí je pro děti skvělá příležitost, jak poznat nové kamarády a naučit se samostatnosti. Výhodou příměstských táborů je, že své potomky můžete „odevzdat“ např. jen na dopoledne nebo si sami stanovíte dny, kdy skutečně potřebujete hlídání. Děti ocení příjemný den se svými vrstevníky a večer si přitom lehnou do své postýlky. „Tento typ tábora nabírá na popularitě, i když v  závěru vyjde rodiče dráž. Jeho cena se pohybuje kolem 100 – 500 korun za den a odvíjí se od typu aktivit a stravování,“ upřesňuje Martina Slavíková. Cena klasického tábora na dva týdny se pohybuje kolem 300 Kč na den včetně dopravy, noclehu, stravy a aktivit.