Přejít k hlavnímu obsahu

Co nám přináší sex? Zdaleka nejde jenom o zábavu a rozkoš

Info ikona
Pozitiva sexu

Příjemně zničená, šťastná, žádoucí, plná energie a lásky. Asi tak se dají popsat pocity, které pravděpodobně zažíváte po krásném milování. Zdaleka nejde „pouze“ o chvilkovou rozkoš. Má pro náš život mnohem větší přínos, než se vám možná může zdát.

2x týdně 15 minut – to je průměrná frekvence a délka pohlavních aktů v České republice

... prospívá zdraví

Ať už je sex pořádně divoký a vášnivý, nebo pomalý a něžný, je zkrátka formou fyzické aktivity a tu náš organizmus nutně potřebuje (pokud tedy v posteli vyloženě neležíte jako leklá ryba). Navíc se vám při něm uvolňuje do krve doslova hormonální koktejl, který nadopuje tělo mnohem efektivněji než celá hrst pilulek. Budeme-li pohlížet na milováníjako na činnost přínosnou pro tělesné zdraví, máme tu spoustu pozitiv. Například: 

  • Trochu svižnější sex vám rozproudí krev, což podpoří krevní oběh a celkově prospěje srdci a cévám. Lékařské studie prokázaly, že pokud souložíme minimálně třikrát týdně, pak se hrozba infarktu a mrtvice zmenší na polovinu! Takže jestliže vám to okolnosti dovolí, nevrže vám postel a vedle v pokoji nespinkají děti nebo tchyně, směle se do svých erotických radovánek opřete, ať si dáte trošku do těla.
  • Sex je skvělou příležitostí, jak shodit nějaké to deko. Samozřejmě to chce v peřinách řádit trochu déle než tři minuty a zapojit vytrvalost a vášeň. A nezapomeňte vystřídat pár pozic. Kromě toho, že spálíte kalorie, přispějete k posílení svalů a formování postavy.
  • Při vzrušení se posunuje práh bolestivosti. Právě proto funguje sex jako skvělé analgetikum třeba proti bolesti hlavy.
  • Při milování se s partnerem co nejvíce líbejte. Sliny, které si vyměníte, totiž aktivují imunitní systém, čímž si příjemně zvyšujete odolnost organizmu vůči mnoha nemocem.
  • Díky endorfinům (hormonům štěstí) budete po orgazmu spát jako miminko. Není žádným tajemstvím, že kvalitní spánek je pro zdraví velmi důležitý.
Info ikona
Co nám přináší sex?

... udělá z vás krásku

Milování je ta nejúčinnější zkrášlující procedura, kterou si můžete dopřát. Pokud si jej užíváte pravidelně (tím není myšleno jednou za kvartál), dlouhodobě se to projeví mimo jiné na stavu vaší pleti. Jenom si vzpomeňte, jak po sexu záříte, máte krásně vyhlazenou a pružnou pleť, zrůžovělétváře a působíte svěže. Je to díky tomu, že se při něm zvyšuje tepová frekvence, a dochází tak ke zrychlení cirkulace krve. Každá buňka vašeho těla dostává více kyslíku a z těla se mnohem lépe odplavují škodliviny. Během pohlavního aktu dochází také k aktivování tvorby kolagenu, který jezodpovědný za elasticitu kůže. Takže pokud se milujete pravidelně alespoň jednou či dvakrát týdně, ve výsledku se můžete těšit z toho, že budete vypadat o pěkných pár let mladší. Vaše pokožka bude pružnější a vrásky se budou tvořit mnohem pomaleji.

... pomůže upevnit vztah

Můžeme se tvářit, že sex není pro spokojený vztah důležitý. Že mnohem větší význam mají láska, porozumění, důvěra a fakt, že máte děti, kterým jste vytvořili harmonický domov. Ano, ano, ano! Jenže když to skřípe v posteli, promítne se tenhle problém dříve nebo později do celého partnerství. Samozřejmě že sex nebude nikdy takový jako na začátku. Doba, kdy jste spolu mohli souložit pětkrát každý den, je v nenávratnu, ale z partnerství by se intimní chvíle neměly vytratit. „Pravidelný sex má na dlouhodobější partnerské soužití velmi pozitivní vliv. Partneři se méně hádají a jsou spokojenější. Díky hormonům, které se při orgazmu uvolňují, se u obou zlepšuje nálada a vytváří se pocit vzájemnosti a sounáležitosti. To je pro vztah naprosto klíčové,“ říká psycholožka doc. PhDr. Laura Janáčková, CSc., ze Sexuologického ústavu pražské Všeobecnéfakultní nemocnice. Důvodem nesouladu v intimní oblasti jsou často nevyřešené spory, ale také rozdílné sexuální potřeby. Klíčem k překonání všech problémů je otevřená komunikace, která by měla vést k nalezení kompromisu. Nedaří se vám s partnerem najít řešení? Pak zkuste párovou terapii. Mnohdy stačí jedno dvě sezení a váš vztah se změní k lepšímu o 180 stupňů. Není dobré nad problémy zavírat oči a doufat, že samy přejdou. Podle odborníků je větší pravděpodobnost, že vydrží vztah, v němž se partneři občas pohádají, ale v posteli jim to klape, než ten, který od počátku funguje spíše jako kamarádský.

... je lepší než antidepresiva

Po skvělém sexu se vám zvedne nálada i sebevědomí a rázem máte ze sebe lepší pocit. Samozřejmě že uspokojivý pohlavní styk není jedinou podstatou zdravého sebevědomí, ale jestliže máte se svým mužem kvalitní sex, cítíte se žádoucí a přitažlivá, pomůže vám to podpořit sebedůvěru i v ostatníchoblastech vašeho života. Milování má na naši psychiku celkově blahodárný vliv. Vědci zjistili, že díky hormonům, jež se během něj vyplavují do krve, přispívá ke kompenzaci stresu, odstranění úzkostí, a dokonce pomáhá předcházet i depresím.

Info ikona
Co nám přináší sex?

3 kroky pro zlepšení vašeho sexuálního života

1. MLUVTE SPOLU

Udělejte si alespoň jednou dvakrát týdně čas jeden na druhého. Vypněte televizi a povídejte si. Když vás něco trápí, nejste ve vztahu s něčím spokojeni, řekněte si to, ať se problém začne řešit. Partner nemá telepatické schopnosti.

2. MAZLETE SE

Projevujte si lásku i jinak než „jen“ v posteli. Dotýkejte se jeden druhého, pohlaďte se a dejte si pusu, než se ráno rozloučíte před odchodem do práce. Zkrátka občas ukažte partnerovi, co pro vás znamená, a neberte ho jako samozřejmou součást své všední reality.

3. PEČUJTE O SEBE

Nemusíte se hned soukat do síťovaných punčoch, ale tepláky, vytahané tričko a culík nejsou zrovna sexy. Zkuste hezké, i když pohodlné oblečení a alespoň lehký make-up, ať vám to sluší, i když jste „jenom“ doma.

Skutečný příběh luxusní společnice (1.díl): Proč je lepší využít služeb společnice, než věnovat čas milence?

svetzeny.cz

Sex podle krevní skupiny: Jak vám to bude klapat v posteli?

svetzeny.cz