Přejít k hlavnímu obsahu

VYHODNOCENÍ TESTU: Jak fit je vaše tělo a psychika?

Připravili jsme pro vás test, podle kterého zjistíte, jak jste na tom zdravotně (tady je odkaz). Teď si k sobě vezměte svůj blok s odpověďmi, ať zjistíte, jak jste vlastně dopadli.

1. Dokážete stát se zavřenýma očima na jedné noze?

Ano – Skvěle! Podle japonské studie to znamená nízké riziko mozkové příhody. Dokážete dobře držet rovnováhu, protože vaše mozkové buňky skvěle spolupracují.

Ne – Pozor! Problémy s rovnováhou mohou pramenit z drobné mozkové příhody, kterou jste ani nepostřehli, ale která zvyšuje riziko mrtvice. Dbejte na zdravý životní styl a choďte na pravidelné prohlídky k lékaři.

2. Jak se cítíte, když si dáte k obědu salát a kousek pečiva?

Je vám těžko – Podráždí-li vám žaludek i lehký oběd, raději zajděte k lékaři. Mějte také po ruce účinný přípravek, který vám od zažívacích potíží uleví. Berte si ho i na cesty.

Jste v pohodě – S největší pravděpodobností je vaše zažívání v pořádku, protože vás nepálí žáha a nemáte pocity plnosti ani v případě, že jste si pochutnali na bagetě.

3. Co jste viděli na obrázku mřížky s bodem?

Přesnou mřížku – Super, vaše sítnice je v pořádku. Nehrozí vám pravděpodobně tzv. makulární degenerace (postižení žluté skvrny v centrální části oka).

Chybnou mřížku – Když se vám linie na mřížce vlní, vidíte na ní šedivou skvrnu, prázdná místa, různě velké kostičky či nevidíte všechny čtyři rohy, na nic nečekejte a vydejte se k očnímu lékaři. Tyto potíže mohou signalizovat změny na sítnici.

4. Jak vám vyšlo dělení?

Méně než 0,8 – Výborně! S tímhle poměrem pas:boky klesá riziko srdečních a oběhových potíží. Příliš mnoho tuku na břiše totiž produkuje hormony, které mají negativní vliv na srdce.

Více než 0,8 – Bohužel tuk v oblasti břicha zvyšuje riziko oběhových a srdečních potíží. Existuje ale snadné cvičení, které faldy redukuje. Zatáhněte co nejčastěji břicho a vydržte alespoň 20 sekund. Dbejte také na zdravý životní styl!

5. Vstáváte s budíkem?

Ano – Kdo ráno nepotřebuje budík, žije v souladu se svými vnitřními hodinami. Snižuje to rizika srdečních chorob, rakoviny, cukrovky a problémů trávicího traktu. 

Ne – Měli byste přeřídit svůj biorytmus. Snažte se neponocovat a nezapínat večer počítač, zhasněte světlo a zatáhněte závěsy. Tma zvyšuje produkci hormonu melatoninu, jenž má vliv na kvalitu spánku.

6. Na kolika místech vám krvácejí dásně?

Nikde – Super, máte zdravé dásně!

Na jednom či dvou místech – Vaše dásně na tom nejsou až tak špatně, přesto by neměly krvácet. Zaměřte se proto na důkladné, avšak šetrné čištění zubů. 

Na dvou a více místech – Vaše dásně jsou zanícené. Aby nevznikla chronická parodontóza, používejte mezizubní nit a navštivte stomatologa.

7. Z jaké vzdálenosti jste dobře slyšeli?

6 m – Máte perfektní sluch.

4–6 m – Nejspíš máte problémy s rozlišením vysokých frekvencí a při normální hlasitosti máte potíže s rozpoznáváním hlubších tónů. Je hodně důležité, abyste svým uším dopřávali pravidelně ticho a odpočinek.

Méně než 4 m – V tomto případě mluví lékaři o střední hluchotě. Míváte-li při tišším hovoru problém porozumět, navštivte neodkladně lékaře.

Tip redakce: Pokračování testu najdete v červnovém čísle Světa ženy, který je aktuálně v prodeji.