Přejít k hlavnímu obsahu

Stres, smutek, deprese: Jak je řešit, aby neškodily. Vyzrajte na psychiku a buďte fit i v situacích, které nejsou růžové. Jak, radí odborníci

Kdo nikdy nezažil těžké chvíle plné smutku a stresu, nechť hodí kamenem. Tyto situace jakoby nám život servíroval v pravidelných intervalech, abychom si následně více vážili okamžiků, kdy žádný stres a další zátěž řešit nemusíme. Jenže jak bychom v takových chvílích měli reagovat? Někdy to naprosto nezvládneme, jindy se nám zdá, že jsme už otupěli. Důležité je, aby nám tyto situace dlouhodobě neškodily. Jak je zvládat?

Ať už na sebe samé nebo na své okolí, které se právě s podobnými stavy může potýkat? Než se této problematice podíváme hlouběji na „zub“, je třeba si říct, že zdravý selský rozum není na škodu. Ten vám jistě pomůže zareagovat správně a jemné, což je v takových chvílích tím nejdůležitějším faktorem. "Podívejte se třeba na děti. Ty se chovají přesně tak, jak by měly, jsou moudré. Když jsou smutné, pláčou, když veselé, je to na nich vidět a chovají se tak. My jsme se naučili pod tlakem civilizace vše potlačovat, skrývat. A to není dobré.

Jak reagovat v těžkých životních situacích

Každý člověk je jiný a každý se projevuje jinými reakcemi, ať se děje cokoliv. Stejně jako radost, jinak dáváme najevo i emoce, které jsou od těch krásných a příjemných mnohdy na hony vzdálené. V takových chvílích je dobré se na malý okamžik zastavit a rozhodně netlačit na pilu. Všechno má svůj čas a nikdy není nutné reagovat hned teď. V těžkých chvílích se rozhodně nedoporučuje přespříliš přemýšlet a nimrat se v detailech co by kdyby. Každou situaci, každý rozplynutý sen nebo momentální bolest je dobré nechat chvilku odstát. Za hodinu, den nebo týden totiž opadnou nejagresivnější emoce a vy se na svět kolem sebe budete dívat z jiné perspektivy. ISmutek nám pomáhá cítit radost. Cítíme ho ve chvíli, kdy naše mysl usoudí, že už není důvod bojovat, v situaci, kterou si myslíme, že už nijak nezměníme. Ale ve skutečnosti je smyslem smutku zpomalit organismus po předchozím stresu. Jedině tak totiž můžeme zpracovat to, co se stalo, a zároveň zahojit své rány a pomalu navrátit svůj život k normálu," vysvětluje pro Svět ženy psychoterapautka Lenka Brožková.

Mohlo by se vám líbit

Když trpí mysl dětí i dospělých. Jak působí psychika na zdraví těla, prozradí fyzioterapeut Tomáš Rychnovský

Psychika a nemoci jdou ruku v ruce, proto existuje lékařská oblast, která se nazývá psychosomatika. A právě s ní pracuje také fyzioterapeut Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. Popovídali jsme si s ním mimo jiné o tom, jakých signálů si všímat a zda se problémy s psychikou projevují na tělesném zdraví i u dětí.
svetzeny.cz

Neztrácet naději

Ať to zní sebevíc nesmyslně, ve chvílích, kdy nevíte kudy kam, je dobré neztrácet naději. Ta totiž existuje pokaždé, i když to nemusí být na první pohled vůbec patrné. Jen si vzpomeňte na těžké časy, kterými jste si ve svém životě již prošli. Každý je zažil a každý je nakonec také přežil. Na řadu z nich se dokonce s odstupem času díváme s pokorou a vděkem, že jsme to byli právě my, vyvolení, kteří měli to „štěstí“ si tohle odžít a následně na tom poměrně hodně povyrůst. Těžké chvíle se nedějí jen tak. Tak jako všechno v našem životě, i ony mají smysl. Někdy dokonce větší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Proto je nutné myslet pozitivně a v okamžiku, kdy to vypadá, že se nám bortí každá zeď, kterou jsme pracně stavěli, věřit v lepší zítřky. To lepší nakonec vždy přijde. Mezitím vám pomůže soustředit se na vše dobré, co se vám tady a teď děje. Neprší? Pak buďte vděční za sluneční paprsky. Máte vedle partnera, který vás v každé situaci podpoří? To také není samozřejmost. Nesoustřeďte se zbytečně na problém, který vás tíží, naopak se zaměřte na dobré a pozitivní věci kolem vás.

Mohlo by se vám líbit

Nadváha jako obrana duše: Trápí vás, že nemůžete dlouhodobě shodit? Možná za to může špatná psychika

Nadváha trápí nejednu ženu, ať už jde o pár kilo navíc nebo stádium obezity. Přestože jsou vychrtlé modelky již téměř minulostí, ženy přesto většinou touží po štíhlém těle a zkoušejí za tím účelem nespočet diet, cvičení či jiných hubnoucích prostředků. Někdy se však ručička váhy přes veškerou snahu nehýbe. Někdy za to může fyzické onemocnění, leckdy bývá však příčinou onemocnění psychické.
svetzeny.cz

Oslovte odborníka

Pokud se v temných dnech ocitáte déle, než byste rádi, nebojte se najít si radu odborníka. Je to jiné, než probírat všechny své obtíže s kamarádkou. U té nikdy nemáte jistotu, že nepoužije frázi, která vás zachrání. Problém je třeba řešit od „podlahy“ a takové řešení vám zcela nezúčastněný člověk rozhodně poskytne. Pomoc odborníka není ničím, za co je třeba se stydět. Ba naopak. Svědčí to o vaší vyspělosti a láskyplném postoji k sobě samému. Vyhledat odbornou pomoc ve chvílích, kdy se sami necítíme dobře, je účinná cesta, jak na svém problému zapracovat. Odborník s vámi problém rozebere a společně najdete nejen cestu ke zlepšení vašeho psychického stavu, ale také možné spouštěče, které za vašimi obtížemi stojí. Je ale třeba najít odborníka, kterému budete důvěřovat a kterému všechny své pocity vylíčíte přesně takové, jaké skutečně jsou. Jinak by se mohlo stát, že se nikam neposunete,“ říká doktorka psychologie Keely Kolmesová.

Mohlo by se vám líbit

Každá nemoc nám něco říká: Psychika ovlivňuje vaše tělo více, než si myslíte. Bolesti mají vysvětlení

Tělo a duše jsou spojené nádoby. Pokud nejste psychicky úplně fit, dlouhodobě žijete ve stresu, nervovém vypětí, smutku nebo frustraci, projeví se to časem na fyzické úrovni. Jak psychické vlivy působí na tělo a jaký vliv mají naopak tělesná onemocnění na duševní procesy? Tím se zabývá psychosomatika, která patří mezi nové lékařské obory. Více si přečtěte v tomto článku.
svetzeny.cz

Názor odborníka, terapeutky a odbornice na úzkosti, Kate Rosenblatt:

„Dostat se ke kořenům toho, co způsobuje stav duševního zdraví, je jednou z nejkrásnějších a nejpřínosnějších částí práce s terapeutem, protože může být neuvěřitelně osvobozující. Zpracování našich základních přesvědčení a zranění pomáhá vytvářet dlouhodobé změny chování v našich životech. Pokud se nedostaneme k jádru problému, je to jako přiložení obvazu na velkou ránu – může to v tu chvíli zastavit krvácení, ale z dlouhodobého hlediska to nepomůže. Terapie může být účinná při léčbě řady stavů duševního zdraví, včetně úzkosti a deprese, obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) a dalších. Dát své duševní zdraví na první místo a získat potřebnou pomoc je známkou síly a něčeho, na co můžete být hrdí.“

Znáte pojem skleněné děti? Ty jako by neexistovaly: Kdo jsou a jak zacházet s dětmi, které jsou přehlížené kvůli druhému sourozenci

Jak reagovat v těžkých životních situacích
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit