Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na výstavu a knihu: Žena fotí ženy

Dana Kyndrová patří mezi nejvýznamnější české dokumentární fotografky současnosti. Její projekt Žena mezi vdechnutím a vydechnutím si získává srdce diváků po celém světě.

Fotografování se začala věnovat již počátkem sedmdesátých let, kdy ji během jejích častých cest do zahraničí uchvacovala nová, do té doby neznámá místa. Ale až roku 1992 opustila dosavadní kariéru profesorky cizích jazyků a dala se na dráhu profesionální fotografky na volné noze. Na svém kontě má více než šedesát autorských výstav a a je držitelkou řady prestižních ocenění.

Výstava fotografií Žena mezi vdechnutím a vydechnutím patří k nejvýznamnějším projektům Dany Kyndrové. Fotografie vznikaly v období dvaceti let v celé řadě evropských zemí, včetně České republiky,  Slovenska, Francie, Švýcarska, Německa či Ruska. Výstava je rozdělena do sedmi oddílů – dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika, víra a stáří. Snímky postihují zejména základní životní hodnoty a obecně platné principy ženství a ženského údělu. Celý projekt byl poprvé představen v roce 2003 na pražské Staroměstské radnici a od té doby dosáhl řady ocenění doma i v zahraničí.

V sérii černobílých fotografií Dana Kyndrová bravurně postihuje zdánlivě obyčejné, přesto však silné momenty lidského života a bez  kýčovitých gest vybízí diváka k přemýšlení. Ženy z řady zemí Evropy tak sledujeme v různých životních fázích a situacích: od porodu přes dospívající cvičenky až po dívky anarchistky opásané řemeny na street party… 

mala_fotka_KyndrovaV současné době mohou tuto výstavu zhlédnout návštěvníci petrohradského Státního muzea a výstavního centra fotografii ROSFOTO, v květnu se výstava přesune do Jekatěrinburgu. Rozsáhlou přehlídku připravilo České centrum Moskva ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Sankt Petěrburgu a v Jekatěrinburgu.

My v Čechách se můžeme těšit na velkou výstavu fotografií Dany Kyndrové zhruba za rok, kdy bude slavit šedesátiny. Určitě stojí za to koupit si či alespoň prohlédnout doprovodnou publikaci, kterou k projektu Žena mezi vdechnutím a vydechnutím vydalo nakladatelství Kant.

Foto: Dana Kyndrová (1), Kant (1)