Přejít k hlavnímu obsahu

Rodinné vánoční hrátky: 5 tipů

Proč se bránit tradici? Dávné zvyky našich předků vás o Vánocích pobaví, spojí rodinu, sblíží milence… Určitě jsou lepším programem než vysedávání před televizí!

1. Líbání po celý Štědrý den

Jmelím si o Vánocích zdobíme byt proto, že podle dávné tradice má zajistit štěstí v novém roce – musí být však darované! Nejčastěji se zavěšuje na lustr nebo nad dveře – pokud se pod ním potká muž se ženou, mají se políbit. A po každém polibku si pár ze jmelí utrhne jednu bobulku pro štěstí. Přestat se s tím má teprve tehdy, až na jmelí zbývá poslední kulička. Toto jmelí se uschovává do dalších Vánoc a láska páru by měla zůstat navždy zelená podobně jako jmelí. „U některých zvyků není až tak důležité, jak si je vykládali naši předci. Pokud si to chcete doma trochu zpestřit, dejte větvičku na frekventované místo a nechte se překvapit, kolikrát za den se tam s partnerem setkáte,“ radí odbornice na vztahy, Martina Horáková ze seznamovacího portálu www.leyter.com.

2. Romantický večer při svíčkách

Na konkrétní otázky by měl odpovědět zvyk, při kterém se pouštějí lodičky z ořechových skořápek po vodě. Na rozpůlené poloviny skořápek se připevní malá svíčka a vypustí se do větší nádoby s vodou. Podle tradice se při zapalování a vypouštění smí položit pouze jedna otázka. Pokud lodička dopluje na druhý břeh, plány by se měly vydařit. Zůstane-li u břehu, v příštím roce se situace nezmění a naděje na zlepšení upadá. „Pouštění lodiček těší nejen děti. Oblíbili si ho i dospělí, protože umí kouzelně podtrhnout vánoční atmosféru,“ říká Martina Horáková a dodává: „Nejen sledování plujících ořechových lodiček ve svitu svíčky, ale i další rituály či tradice mohou partnery sblížit. Pomáhají vztah oživit a získat společné zážitky. Vzpomínky na ně pak pomohou překonat každodenní rutinu.“

3. Žhavým olovem rozpoutejte fantazii

Sblížit může i vánoční tavení olova nad plamenem svíčky. Nažhavený kov se opatrně nalévá do nádoby se studenou vodou. Zhruba po pěti minutách ztuhne a vy můžete s partnerem zkoumat, co prorokuje. Výklad tvarů je různý, fantazii se meze nekladou. „Pokud nám obrazec z olova nápadně připomene dva kruhy, podle výkladu to znamená svatbu. Pokud o ni stojíme, proč to partnerovi nenaznačit při svitu svíček třeba na Štědrý večer,“ doporučuje odbornice z internetové seznamky.

4. Opatrný hod střevícem

Dívky, které zajímají vdavky, by si na Štědrý den měly hodit střevícem. V dnešní době by tento zvyk mohl spíše pomoci, chcete-li vědět, jestli si najdete v příštím roce toho pravého. Pokud vás zajímá, co tradice napoví, postavte se zády ke dveřím a přes rameno hoďte svůj střevíc. Ukazuje-li špička boty ze dveří, cestu by vám měl zkřížit nový partner.

5. Zkuste i úsměvné pověry

Zajímavé může být třeba klepání na kurník. Ve větších městech sice bude problém kurník se slepicemi i kohoutem nalézt, pokud však o nějakém víte, zkuste to. Pokud poklepete střevícem a ozve se slepice, měla byste zůstat svobodná. Ozve-li se kohout, podle pověry se brzy vdáte. Některé dámy naopak nevědí, kterého nápadníka si vybrat. Ke správné volbě by měla pomoct tradice, podle níž si má nerozhodná dívka napsat jména oněch mužů na papír a popsané papírky vložit do připravovaných knedlíků. Zvolit by měla toho, kterého nalezne v prvním rozkrojeném knedlíku.

Foto: Depositphotos (1)