Přejít k hlavnímu obsahu

Když se zavírají víčka

Taky vás občas popadne chuť natáhnout se a kapku si zdřímnout? Nebraňte se tomu!

5 minut: Účinná bleskovka

Shodit ze sebe únavu dokážete i v krátkém čase. Třeba před důležitým pracovním jednáním nebo po dlouhé cestě autem. Minisiesta se dá nacvičit. Posaďte se, opřete záda a ruce nechte volné. Nohy mějte celými chodidly na zemi. Čtyřikrát se zhluboka nadechněte nosem až do břicha a pak pomalu vydechněte. Výdech má být delší než nádech. V myšlenkách se nezabývejte žádnými problémy, soustřeďte se jen na svůj dech. Probírejte se zvolna, narovnejte se a protáhněte se.

30 minut: Krátká siesta

Půlhodinová siesta je nejefektivnější. (Výraz siesta pochází z latinského slova ixta, což znamená šestá hodina po východu slunce.) Během půlhodinového relaxu z vás spadne únava, doplníte chybějící energii a mozek znovu pojede na plné obrátky. Důležité je zůstat ve stavu na pomezí bdění a lehčího spánku. Neodpočívejte déle než půl hodiny.

90 minut: Osvěžující relax

Pokud jste toho v noci moc nenaspali, dopřejte si delší nicnedělání. Když pocítíte, že na vás jde spaní, nebraňte se mu. Probudit byste se měli nejdéle po hodince a půl. Není dobré dobu přetahovat. Procitnutí má být pozvolné.

Víkend: Dvoudenní oddych

Býváte v pondělí ráno unavenější než kdy jindy? Chybí vám energie 
a nechce se vám nic dělat? Možná je to tím, že jste si o víkendu nedopřáli odpočinek. Dvoudenní lebedění není žádný luxus, který si nemůžete dovolit. Pokud víkend prolenošíte, v zaměstnání vám to od pondělka do pátku půjde pěkně od ruky. Zkuste to a uvidíte.

Foto: Depositphotos (1)