Jak zapůsobit: Učte se od úspěšných herců

Známý francouzský režisér Jean-Pierre Melville (například filmy Osudový kruh či Samuraj) si prý na casting pronajímal rozlehlé prázdné tovární haly. Než se k němu herci od vzdálených vchodových dveří přes ten velký prostor dostali, už si o jejich kvalitách udělal dobrý obrázek. Tímto způsobem u něj ve svých začátcích obstály budoucí hvězdy jako Jean-Paul Belmondo či Alain Delon.

Dobrý herec dokáže i bez kulis a rekvizit předvést, kde je, kým je, za koho ho máme považovat. Výrazem těla zkrátka prostor kolem sebe utváří – rozhoduje o něm.

Zkuste to také – bude se vám to hodit například v situaci, kdy vás ve velké reprezentativní místnosti čeká pohovor s budoucím zaměstnavatelem, schůzka s důležitým klientem či významná společenská událost.

Jak se chovat

* Možná vás vzhled a rozloha prostoru zaskočí, ale můžete se pokusit toho zbavit a nedat to na sobě znát: napřimte trup a uvolněte krk i obličej.

* Představte si, že jste loutka s povolenými nitkami. Zhluboka vydechněte a krátce uvolněte svaly, potom se s nádechem narovnejte, zaujměte vzpřímnený a otevřený postoj a znovu vydechněte.

* Rozhlédněte se po okolí otevřeným a zvědavým pohledem.

* Pokuste se představit si, že vaše tělo vyzařuje jemné paprsky světla, a vyšlete tyto paprsky do celé místnosti.

* Představte si nějakou situaci, která vám dodá sílu a klid, nebo myslete na podobná jednání, která jste dříve úspěšně zvládli.

Čeho se vyvarovat

obalka_knihy* Neupínejte se k nábytku a nehledejte hned, kam se posadíte. Nechoďte podél zdi.

* Vyhýbejte se nervózním a hektickým gestům, snižují váš status a znejisťují vašeho partnera.

* Nepřistupujte k neznámému člověku ani nadměrně přívětivě, ani s gesty, která působí nedůvěřivě a uzavřeně.

Náš tip: Ještě mnohem víc o tom, jak můžete pohyby, gesty, mimikou i hlasem působit na ostatní, co si podle nich o vás druzí myslí, jak můžete své partnery a kolegy ovlivnit či jak vycházet s různými typy lidí, se dočtete v zajímavé knížce Řeč těla/Jak rozumět signálům řeči těla a cíleně je používat (nakladatelství Grada, www.grada.cz). Napsali ji Tiziana Bruno (herečka, školitelka a moderátorka) a Gregor Adamczyk (režisér, scenárista a školitel), oba velmi zkušení teoretici i praktici komunikačních dovedností. Knížku doprovází spousta instruktážních fotografií.

Foto: Depositphotos (1), Grada (1)

@svetzeny