Přejít k hlavnímu obsahu

Svatební speciál 2017: Video, tetování, šaty, doplňky… Co je teď trendy?

Svatební speciál 2017: Video, tetování, šaty, doplňky… Co je teď trendy?

Letošní svatební sezona je v plném proudu. Poradili jsme se s několika nejlepšími specialisty, abychom zjistili, jaké barvy letošním svatbám vévodí, na které doplňky nedají snoubenci dopustit nebo které účesy se teď nosí – to všechno a mnohem víc se dozvíte v našem svatebním speciálu.

Místo pro oltář

Každé plánování svatby začíná výběrem místa. V České republice máme naštěstí spoustu krásných míst, kde lze svatbu uspořádat. Podle počtu svatebčanů můžete mít svatbu na zámku s obřadem v zahradě, v pěkné restauraci nebo hotelu. Snoubenci však stále častěji volí obřad a následnou oslavu na jednom místě. „Velmi populární jsou svatby na statcích a ve stodolách,“ potvrzuje svatební koordinátorka Lucie Holá, „pro mnoho lidí je svatba na statku uvolněnější a více si ji užijí. Naopak hostina na zámku může být pro některé hosty příliš strojená a nekomfortní.“

Snimek_obrazovky_2017-06-12_v_10.35.11

ČTĚTE TAKÉ: Umírající pes šel paničce na svatbě za družbu

Zvu tě, ale jedině eko

Oficiálně oznámit svým přátelům a rodině, že se budete vdávat nebo ženit, je zvyk, který dodržuje i mladá generace. Ostatně, mnozí by si jistě spletli den nebo hodinu, takže kousek papíru funguje spíš jako upozornění. Mladí nicméně od toho tradičního pojetí čím dál více upouštějí. Podle designérky Evy Marzini „frčí“ elektronické pozvánky, a to prý i proto, že jsou šetrné vůči přírodě.

roses-RuzeRetroDots

Ukázka kolekce z BudeVeselka.cz

Jak zvládnout stres

Každý pár si přeje mít krásnou svatbu plnou zábavy, precizních detailů a nezapomenutelných zážitků. Jak ale toto všechno zvládnout, když máte práci na plný úvazek? Jsou dvě možnosti. První možností je plánovat svatbu v dostatečném několikaměsíčním předstihu a čas trávit na internetu hledáním informací a tipů k uspořádání svatebního dne. Z velkého množství informací pak vybrat právě ty, které budou vhodné pro váš den D. Druhou možností je spolupráce se svatební koordinátorkou, která za vás vše zařídí.

ČTĚTE TAKÉ: 13 přiznání, proč se muži nechtějí ženit

Tahle barva je prostě nej

Barevně svatbám stále vévodí pastelové odstíny. Snoubenci vybírají pastelové růžové dorty, světle modré doplňky, jemně žluté květiny, atd. Na špici se drží také kombinace světle růžové se zlatou, tu nejčastěji uvidíte na nádobí a na nevěstiných špercích. Pro extra efekt si kupte barevné dýmovnice, jejichž kouř navíc skvěle vypadá na fotkách.

Snimek_obrazovky_2017-06-09_v_15.30.10

Něco navíc

Stále více párů si přeje mít ve svůj svatební den nejrůznější koutky – fotokoutek, koutek pro děti, dámský koutek se sladkostmi a pánský koutek s lahví kvalitního rumu a doutníky. Milovníci dobrých sýrů ocení sýrový bar s opravdovými lahůdkami. Svatební koordinátorka Lucie Holá k tomu dodává: „Česká svatba již není o velkém množství řízků a knedlíků se svíčkovou. Svatebčané se stali náročnějšími a chtějí se kvalitně najíst a ochutnat něco nového nebo netradičního.“

Snimek_obrazovky_2017-06-12_v_10.35.27

Americké snoubenky jsou aktuálně unešené z květinových stěn (kterou poprvé slavně pro svou nastávající postavil rapper Kanye West), sukulentů se jmény hostů, kteří si je ze svateb odnášejí domů jako dárek. Mužům se zase líbí srandy typu stejných trenek nebo ponožky oblíbených superhrdinů. V jednom americkém státě, kde je legalizovaná marihuana, mohli hosté dokonce zavítat ke stolu s několika druhy marihuany a nechat si ubalit cigaretu.

Účes dělá hodně

Svatební účes má být symbolická koruna krásy, má ladit nejen s osobností, ale i s šaty a celkovým stylem svatby. „Letošním trendem je volnost a přirozenost. Rozpuštěné vlasy ve vlnách, které jsou doplněné například květinami. Účes by měl mít nápad, ale nemusí to být věc, která bije do očí, ať je to klidně jen zajímavý detail,“ radí stylistka Lenka Krčálová ze Salonu Petra Měchurová.

Snimek_obrazovky_2017-06-12_v_10.40.46

Víc než klasika

Zdá se, že ženy už nelpějí na bílých svatebních šatech. Třeba slavná blogerka a stylistka Olivia Palermo si oblékla designové šaty s nadýchanou sukní, které doplnila zcela dopnutým světle zeleným svetříkem. Solange Knowles, mladší sestra Beyoncé, proslulá svým vytříbeným vkusem, zase zvolila overal. Hledáte inspiraci? Tady najdete úžasné fotografie ze svateb, na které si ženy oblékly originální outfity.

GettyImages-459105224

Solange Knowles na své svatbě.

Ani muži nevybírají svůj svatební oblek jako kdysi. Nedbalá elegance a ležérnost jsou totiž v kurzu. Neladí všechno do puntíku, spíš kombinují různé materiály, potisky a barvy. Dost se nosí i dřevěný motýlek.

BeWooden_wedding_day_1

Ukázka motýlku z kolekce bewooden.cz.

Navěky na videu

Už dávno se netočí nudná dokumentární videa se záběry na oschlé chlebíčky. V současné době jsou trendy krátké filmy, kde se klade důraz na emoce a hru se světlem. Podle Filipa Jägra z Jägr Production výsledek ovlivňuje i prostředí, kde se svatba odehrává „Poslední roky to byly stodoly a statky a současně je to hlavně příroda, lesy zříceniny ale i ty stodoly, ve kterých dnes ale převládá spíše boho styl a cokoliv atypického. Trend letos směřuje i do industriálních prostor.”

Řekni sýr!

Nestandardní způsob zachycení prvního manželského snímku je dalším trendem, který vládne. S čím dál větší dostupností dronů (bezpilotních letounů) se na internetu objevuje větší množství fotek z ptačí perspektivy. Na ty nejkrásnější, které jsme našly, se můžete podívat zde. V případě, že snoubenci neplánují zajistit fotografa, stávají se reportéři z jejich hostů. Buďto se s nimi mohou domluvit, že budou momentky ze dne sdílet na sociálních sítích pod určitým hashtagem, který druhý den snadno najdou (#danaluckanavzdy). Možnou variantou jsou také polaroidy, které si lze vypůjčit a nechat je na stolech hostů.

77_1464348969_DJI_01

Autorka snímku, fotografka Helene Havard z Francouzské Polynésie, patří k uznávaným profesionálkám

Tetuji tě navždy

Snubní prstýnky už jsou dávno pasé. Mladí snoubenci si místo nich tetují různé obrázky. Nejčastějším místem jsou samozřejmě prsteníčky, ale najdete je i na jiných částech těla. Populární jsou motivy rozdělené na půl, kdy každý z partnerů má na svém těle polovinu obrázku. Čím dál častěji se také objevují vytetovaná data svatby nebo narození manžela či manželky. Výjimkou nejsou ani iniciály partnera, romantické věty a úryvky z oblíbených básní nebo název písně, která novomanželům hrála na svatbě. Galerii těch nejhezčích najdete zde. Pokud byste se raději drželi tradice, inspirujte se naším výběrem nejslavnějších zásnubních prstýnků.

Láska prochází žaludkem

5181861b5e801ed304bb5f9a1cbfd4e4

Utrácet velké sumy za několikapatrový dort není pro každého. Fantazii se naštěstí meze nekladou, a tak si někteří nechávají připravovat dort z roztomilých makronek nebo karamelem lepených profiterolek. Místo tradičního tria polévka-svíčková-dort je v kurzu začít den na radnici brzy ráno, tak aby se všichni stihli k jídlu přesunout ještě dopoledne a dát si místo hostiny brunch. Představte si ten raut plný vajíček, slaniny, opečených toastů, avokádové pomazánky, opečených žampionů a šampaňského… Mňam!

Trend jménem buddymoon

Čím dál častěji se teď anglické slovo honeymoon (líbánky) nahrazuje slovem „buddymoon“ (buddy = kámoš). Novomanželé nejezdí na dovolenou ve dvou pravděpodobně ze dvou důvodů – ve skupině blízkých přátel je sranda a také cestování ve více lidech bývá levnější.