Přejít k hlavnímu obsahu

Fešák brambořík: Jak se o něj starat

V mnohých domácnostech nesmí v předvánočním čase chybět. Elegantními bílými, růžovými, červenými nebo fialovými květy projasní smutné zimní dny.

* Bramboříky perské (Cyclamen persicum) jsou hlíznaté rostliny, které dávají přednost světlému místu bez přímého slunce. Čím chladnější je stanoviště, tím déle vydrží květy. Zavadající listy a květy včas odstraňte. Neodstřihujte je nůžkami, ale vytočte je a odtrhněte.

* Během doby růstu, od podzimu do jara, udržujte zeminu v květináči s bramboříky rovnoměrně vlhkou a každé tři až čtyři týdny přidejte do zálivky tekuté hnojivo v poloviční koncentraci. Nikdy nelijte vodu přímo na hlízy. Zalévejte v takových časových odstupech, aby povrchová vrstva zeminy měla čas oschnout. Stejně jako jiné hlíznaté rostliny i bramboříky citlivě reagují na stání v mokru.

* Bramboříky jsou víceleté rostliny. Aby v následujícím roce opět vykvetly, omezte během letních měsíců zálivku. Periodu vegetačního klidu přečkají nejlépe venku. Pokud ztratí listy, přestaňte zalévat až do časného podzimu, kdy začnou znovu rašit. Pak je přesaďte do čerstvé půdy a dbejte, aby hlízy nebyly zanořené v substrátu více než předtím. Ze země by měly vyčnívat přibližně jednou třetinou.

Foto: Depositphotos (1)