Přejít k hlavnímu obsahu

Jessica Fletcherová z legendární detektivky To je vražda, napsala oslavila 96 let. V mládí vypadala jak porcelánová panenka

Info ikona
Angela Brigin Lansbury

Kdo by neznal herečku Angelu Lansbury, která se divákům vryla do paměti jako legendární amatérská detektivka a spisovatelka Jessica Fletcherová z oblíbeného seriálu To je vražda, napsala? Herečka se však blýskla na stříbrném plátně daleko dřív za dob zlatého věku Hollywoodu.

Dětství plné stěhování

Angela Brigin Lansbury se narodila 16. října roku 1925 v Londýně do prominentní rodiny vyšší střední třídy. Její otec byl politik Edgar Isaac Lanbury, člen Komunistické strany Velké Británie a Strany práce. Sloužil jako čestný pokladník Federace sufražetek ve východním Londýně a také byl v letech 1924-1925 starostou Poplaru, čímž se stal druhým komunistickým starostou v britské historii. Její matka byla irská filmová herečka Moyna Macgill, která pocházela z Belfastu. Během svých prvních pěti let žila Angela s rodinou v bytě v Poplaru.

Info ikona
Angela Lansbury

Roku 1930 se přestěhovali do domu v Mill Hill v Londýně. Roku 1935 její otec Edgar zemřel na rakovinu žaludku, Angela se proto údajně stáhla do „hraného“ světa a začala se zajímat o film. Navštěvovala pravidelně místní kino a představovala si sama sebe v různých rolích. Své herecké vzdělání zahájila na Webber Douglas School of Singing and Gramatic Art v Kensingtonu v Londýně roku 1940. Poté, co se spolu s matkou a sourozenci přestěhovala do Spojených států, si zajistila stipendium od American Theatre Einf a od roku 1940 do 1942 Angela studovala herectví na Feagin School of Dramatic Art v New Yorku. V roce 1942 se opět s rodinou přestěhovala do Green Village. Poté následovala svou matku na její divadelní turné po Kanadě. Angela si našla svou první placenou práci v Montrealu, kde zpívala v nočním klubu Samovar Club za 60 dolarů týdně. Lhala tehdy zaměstnavateli o svém věku, kdy tvrdila, že je jí 19, aby mohla být vůbec najatá, ve skutečnosti jí však bylo pouhých 16 let.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Madonna čelí kritice kvůli retuším a filtrům: Grafik ukázal, jak by vypadala bez nich

svetzeny.cz

Hvězdou již jako teenager

Prostřednictvím své matky se Angela seznámila se scénáristou Johnem Van Drutenem, který ji navrhl jako perfektní pro roli Nancy Oliverové v připravovaném filmu Gashlight (1944). To pomohlo zajistit její první filmovou roli již ve věku 17 let, za kterou byla následně nominována na Oscara za herečku ve vedlejší roli, a následně podepsala sedmiletou smlouvu s filmovým studiem Metro-Goldwyn-Mayer. Zde vydělávala 500 dolarů za týden. V roce 1945 se pak Angela provdala za herce Richarda Cromwella, který byl o necelých 16 let starší než ona. Jejich manželství se však rozpadlo, když se Cromwell přiznal k homosexualitě. Zůstali však přáteli až do Cromwellovy smrti. Od roku 1946 byla ve vztahu se ctižádostivým hercem Peterem Shawem, který byl o 7 let starší než ona. V roce 1949 se vzali a později spolu měli i děti. Manželství jim vydrželo až do Shawovo smrti roku 2003.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Julia Roberts sdílela dojemný vzkaz věnovaný dětem k narozeninám: Dvojčata slaví sladkých 17, jak dnes vypadají a co dělají?

svetzeny.cz

To je vražda, napsala

Ačkoliv byla herečka několikrát nominována na Oscara a sklidila za své herecké úspěchy několik významných ocenění, do paměti českých diváků se nejvíce zapsala rolí Jessicy Fletcherové v detektivním seriálu To je vražda, napsala. Zde byla líčena jako úspěšná spisovatelka mysteriózních románů z Maine, která se setkává se skutečnými případy vražd a úspěšně je řeší. Seriál byl považován za televizní mezník, protože hlavní hrdinkou se stala starší žena. Cílil na publikum středního věku, ale přesto zaujal i mladší generace či naopak seniory. Herečka se v současné době věnuje především rodině, ale nikdy neodešla do hereckého důchodu a zůstává tak populární ikonou.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Královská rodina je zoufalá: „Nemůžeme je zastavit!“ Harry a Meghan dotlačí rodinu „k bodu zlom,“ varuje expert

svetzeny.cz

Zdroj: Biography