Přejít k hlavnímu obsahu

Coca-Cola slaví výročí: Původně se limonáda prodávala jako šumivý lék, obsahovala víno a povzbuzující drogu. Poznejte její příběh

V létě je vítaným osvěžením, v zimě chutná jako Vánoce. Dokáže povzbudit, omáhá při problémech se žaludkem i na kocovinu a chutná jak samotná, tak i v alkoholických koktejlech. Její příchuť najdete v nejrůznějších sladkostech, promítla se i do kosmetiky a její logo zná celý svět. Jaký je příběh limonády s názvem Coca-Cola?

V roce 1865 byl voják jménem James Stith Pemberton zraněn v bitvě v Georgii a stejně jako mnoho jiných veteránů se během léčby stal závislým na morfiu. Jelikož byl lékárník, pokusil se Pemberton najít alternativu k morfiu, která by nezpůsobovala závislost. Začal experimentovat s kokou a nakonec vytvořil nápoj nazvaný Pembertonovo francouzské víno koky. Tento nápoj byl prezentován jako lék pro lidi trpící nervovým vyčerpáním, nebo mají problémy se žaludkem či ledvinami. Nápoj byl alkoholický a i když pomohl Pembertonovi zbavit se závislosti na morfiu, stávali se z jeho konzumentů alkoholici.

Coca-Cola jako lék

V roce 1886 Pemberton začal pracovat na nealkoholické alternativě. Dne 29. března vytvořil sirup, který později pojmenoval Coca-Cola. Když se tento sirup smíchal se sodou, vznikl sladký nápoj s jedinečnou chutí. Pemberton tento nápoj nabízel svým zákazníkům jako lék na únavu a bolesti žaludku nebo ledvin. Kokain zároveň nahradil výtažek z rostliny koka, který už drogu způsobující závislost neobsahoval.

V květnu 1886 představil Pemberton svůj vynález v lékárně v Atlantě. Coca-Cola se prodávala za pět centů a v prvním roce prodeje vynesla pouze 50 dolarů, což nestačilo ani na pokrytí nákladů, zejména když jen reklama stála 70 dolarů. Pembertonův účetní Frank Robinson poté přišel s názvem Coca-Cola a také vytvořil její logo a design. Pemberton pak propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy a únavě a pro rekonvalescenci po chřipce.

Coca-Cola se krom jedinečné a nenapodobitelné chuti, jejíž recepturu zná jen několik lidí na světě, může pyšnit i dokonale zmáknutým marketingem. Například láhev Coca-Coly navrhoval úspěšný módní návrhář Karl Lagerfeld, a logo nápoje je dnes tak kultovní, že proniklo i do módy a objevuje se třeba na tričkách. Coca-Cola navíc sponzoruje většinu světových sportovních utkání, stojí i za řadou hudebních projektů a investuje také do vědy a výzkumu. Celková hodnota Coca-Cola Company činí asi 174,5 miliardy dolarů a dělá z ní tak čtvrtou nejhodnotnější společnost na světě. 

Milenka Ludvíka XIV.: Madame de Montespan trávila sokyně jedem, krále opíjela nápojem lásky od čarodějnice

V dobách vlády Ludvíka XIV. to na francouzském královském dvoře žilo. Takzvaný Král Slunce si dokázal užívat život plnými doušky a rád se obklopoval nejen bohatstvím, ale také milenkami. Jednou z nich byla i Madame de Montespan. Krásná, chytrá a vypočítavá dvorní dáma, s níž král zplodil sedm potomků.
svetzeny.cz

Šťastné a veselé přeje Coca-Cola

Velké množství lidí má Coca-Colu spojenou s vánočními svátky. V Čechách je to zejména proto, že v dobách totality byl tmavě hnědý drink těžce nedostatkovým zbožím a většina z nás si ho mohla dopřát jednou za čas o Vánocích, nebo se spokojit s českou náhražkou v podobě Kofoly, za spojitost ale může i masivní reklamní kampaň. Snad všichni znají vánoční náklaďáky s logem Coca-Coly a vánoční reklamy s tímto drinkem bývaly oceňované a napjatě očekávané.

Co se už tolik neví, je fakt, že za současnou podobou Santa Clause v červeném obleku s bílými fousy a kožešinou stojí právě Coca-Cola. Nebo lépe řečeno malíř Haddon Sundblom, který v roce 1931 na zakázku podobu Santa Clause vymyslel, právě pro účel reklamy. I proto si lidé pravděpodobně často Coca-Colu, Vánoce a Santu podvědomě spojují.

Za zavřenými dveřmi newyorského klubu Studio 54: Neřízené orgie, drogy a nekončící hvězdné party

Pokud byste v 70. letech žili v New Yorku a nenavštívili alespoň jednou vyhlášené Studio 54, jako byste nežili. Legendární klub, kde se konaly ty nejlepší party za přítomnosti největších hvězd, byl proslavený po celém světě. Drogy byly v klubu volně dostupné a pak se děly věci. Neřízené orgie byly na denním pořádku a divokým večírkům se nebránily ani světově známé osobnosti.
svetzeny.cz

Coca-Cola dnes

I když je dnes na trhu nepřeberné množství nejrůznějších limonád, džusů a ochucených drinků, Coca-Cola stále vede a každý třetí vypitý nealkoholický nápoj na světě je Coca-Cola. Zajímavostí je, že si drží celé roky stále stejnou recepturu, která je přísně tajná. Řada společností se nezaměnitelnou chuť snažila napodobit, ale nikomu se to nepodařilo úplně. Přesto některé limonády na trhu uspěly, a tak tu krom klasické Coca-Coly máme například i Pepsi Colu nebo RC Colu, či český komunistický paskvil Kofolu.

Coca-Cola je celosvětově tak oblíbená, že po ní jsou dokonce pojmenovaná některá místa po celém světě. Jedním z nich je třeba i pláž na atlantickém pobřeží v Hondurasu, kde dříve stála výrobna Coca-Coly. Dnes si navíc krom klasické Coca-Coly můžete pochutnat na jejích sourozencích Zero, Light, Cherry nebo Vanilla. Jakou máte nejraději?

První dáma Moulin Rouge: Jak se z úspěšné tanečnice stala obtloustlá alkoholička s depresí

V počátcích slavného kabaretu nebylo známějšího jména než La Goulue. Charismatická dáma pravým jménem Louise Weber (†62) byla v Moulin Rouge jako zjevení. Nikdo z ostatních tanečnic nedokázal vykopnout nohu nad hlavu a všichni muži ji milovali. Nakonec skončila jako obtloustlá alkoholička s depresí.
svetzeny.cz
Zdroj článku