Přejít k hlavnímu obsahu

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.

Jak poznáte, že vám játra nefungují správně?

Játra jsou filtrem organismu, jsou nezbytná ke správnému fungování těla, ze kterého odvádí škodlivé látky. Pokud nejíte zdravě a vyváženě, může se to na vašich játrech podepsat. Prvním příznakem, který se dostaví, bývá obvykle zvýšená únava. Dále vás mohou postihnout poruchy trávení, svalové křeče, problémy se zrakem a poruchy menstruačního cyklu. Také se vám nemoc jater projeví i navenek. Mohou vám začít padat vlasy, vaše oční bělmo se zbarví do žluta, mohou se vám na kůži objevit pigmentové skvrny. Pakliže na sobě pozorujete tyto příznaky, je samozřejmě nutná konzultace s lékařem, ale také úprava jídelníčku. Měli byste se vzdát potravin s vysokým obsahem cukru, soli a tuku. Obecně se ví, že škodlivá je pravidelná konzumace většího množství alkoholu, ale existují i další potraviny, které pro vaše játra nejsou vůbec dobré, Jaké to jsou?

Mohlo by se vám líbit

Chcete se zbavit tuku na břiše? Pak musíte přestat věřit těmto zažitým mýtům

Léto se blíží a s ním i plavková sezóna. Každý z nás chce vypadat co nejlépe. Řadu lidí trápí jejich větší bříško a rádi by pár kilo přes břicho před létem shodili, ale nejde jim to. Možná ji v tom brání i to, že věří zažitým mýtům, a tak se kýžené výsledky stále nedostavují. Zjistěte, co rozhodně není pravda a zbavte se tuku na břiše jednou provždy.
svetzeny.cz

Smažené kuřecí stripsy

Oblíbená pochoutka z rychlého občerstvení, kterou si občas dopřeje většina z nás. Nic se ale nemá přehánět, neměli byste si je na oběd dávat pravidelně. Smažené kuře totiž obsahuje velké množství nasycených tuků. Smažením do sebe maso absorbuje tuk z oleje, je to tučná kalorická bomba. Doktorka Leann Poston říká, že občas si tuto dobrotu můžeme dopřát, ale důrazně varuje před pravidelnou konzumací smažených nugetek a kuřecích stripsů. „Jídelníček s vysokým obsahem nasycených tuků vede k zvýšení jaterního tuku a inzulinové rezistenci. Může to zapříčinit tvorbu jizev na játrech (cirhózu), dokonce může dojít i k selhání jater, pokud se to neléčí,“ říká pro web Eat This, Not That.

Info ikona
smažené stripsy

 

Červené maso

Na červeném mase si lidé rádi pochutnají, zvláště, když se teď blíží grilovací sezóna, kdy se budou opékat hamburgery a steaky. Červené maso byste si však měli dopřávat s mírou. Pokud ho konzumujete příliš, vede to ke kardiovaskulárním onemocněním, příbytku na váze, ale také to může ovlivnit zdraví vašich jater. Už před 11 lety vědecká studie zjistila, že existuje souvislost mezi onemocněním jater a konzumací červeného masa. Při pravidelné konzumaci červeného masa dochází k tzv. nealkoholovému ztučnění jater, v játrech se nashromáždí příliš mnoho tuku, což vede k tomu, že z těla nemohou být odváděny toxiny tak, jak by bylo potřeba.

Info ikona
Hovězí maso
Mohlo by se vám líbit

4 nejzdravější potraviny světa, které musíte zařadit do svého jídelníčku

Možná už jste slyšeli, že vyvážená strava je základ pro zdraví. Ale které konkrétní potraviny by vám v žádném případě neměli v jídelníčku chybět? Jedná se o tzv. Superpotraviny, tedy potraviny, které v rámci téhož druhu mají vyšší obsah prospěšných látek, zejména vitamínů a minerálů. Které to jsou a jak jsou zdraví prospěšné se dozvíte v tomto článku.
svetzeny.cz

Brambůrky

Další smažená dobrota, která tiše škodí vašim játrům. Konzumace většího množství slaných pochoutek, jakými jsou například brambůrky, může poškodit játra. Dle studie z roku 2016 může vést přílišná konzumace soli až k jaterní fibróze. Jedná se o rozsáhlé zjizvení jater, kdy už játra nefungzují správně. Je to zákeřné onemocnění, protože jaterní fibróza se neprojevuje žádnými příznaky, takže o ní lidé mnohdy ani nevědí. Příznaky se projeví až pokud se u člověka rozvine cirhóza jater.

Info ikona
brambůrky

 

Nezdravé sacharidy

Obecně vašim játrům neprospívá nadměrná konzumace nezdravých sacharidů. Patří sem bílé pečivo, těstoviny, sladké a slané snacky. Tyto potraviny mají vysoký glykemický index. Jejich zvýšená konzumace vede ke vzestupu hladiny cukru v krvi a postupně to vyčerpává slinivku břišní natolik, že může dojít až k inzulinové rezistenci. Pokud tyto nezdravé sacharidy vyřadíte z jídelníčku, předejdete zvýšenému riziku jaterních onemocnění.

Info ikona
Pečivo, sacharidy

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2935477/, https://www.merckmanuals.com/home/liver-and-gallbladder-disorders/fibrosis-and-cirrhosis-of-the-liver/fibrosis-of-the-liver

Mohlo by se vám líbit

Potřebujete rozproudit trávení? Zařaďte tyto potraviny do svého jídelníčku

Cítíte se nafouklí a váš žaludek je pořád tak nějak plný? Zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny a vaše trávení začne znovu fungovat jak hodinky. Které potraviny to jsou? To vám prozradíme se Světem ženy!
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Mýty a fakta o bramborách: Proč by měly být nedílnou součástí vašeho jídelníčku?

Pokud máte ráda brambory, a proto si je pravidelně dopřáváte k obědu či k večeři, děláte zároveň něco pro své zdraví. Podle výživových specialistů by totiž brambory měly být nedílnou součástí našeho jídelníčku. Některé dámy se jim však raději vyhýbají v domnění, že by jejich konzumací ohrozily svou štíhlou linii. To je ale chyba. Jak je to s jejich složením a proč je vhodné jíst brambory každý den?
svetzeny.cz