Přejít k hlavnímu obsahu

Právě jste dojedli a už zase máte hlad. Proč máte žaludek jako bezednou jámu? Může za to šedá hmota, objasňují odborníci

Přijdete po obědě, ještě v ústech cítíte poslední sousto a najednou si uvědomíte, že máte hlad? Zní to divně, ale není to ojedinělý problém. I když jste právě zkonzumovali pořádnou porci jídla, pocit hladu se může vrátit rychleji, než byste čekali. Vědci už přišli na to, co za tímto podivným fenoménem vlastně stojí, a odpověď je možná překvapivější, než byste čekali.

Zatímco některým z nás stačí tři jídla denně, jiní mají pocit hladu téměř pořád. Jejich žaludek připomíná bezednou jámu, která by mohla bez problémů zhltnout i několik porcí najednou. Jak to, že se někteří lidé nikdy nezasytí, a i po vydatném jídle mají pocit, že by mohli s klidem sníst ještě jednu porci?

Spouštěč hladu

V těle máme hormon ghrelin, který je takovým malým „spouštěčem hladu“. Tento hormon vzniká v žaludku, ale ovlivňuje i jiné části těla. “Ghrelin do našeho mozku posílá signál s informací o tom, že máme hlad, zvyšuje náš apetit a může tedy přispívat k přibírání na váze,” uvádí nutriční specialistka Margit Slimáková na svých webových stránkách. Když máme prázdný žaludek, hladina ghrelinu se zvyšuje a my se cítíme „hladoví“. Naopak, jakmile sníme něco, co nás zasytí, začne se aktivovat jiný mechanismus – například naše střeva vyšlou signály do mozku, že už není třeba hledat jídlo. Teoreticky by se tedy mohlo zdát, že po jídle bychom už měli být v klidu.

Mohlo by se vám líbit

Naďa Konvalinková říká, že nejhorší dietou je hladovění. Jaké jsou nejbizarnější diety současnosti

Do pořadu Na Kafeečko webu Lifee.cz tentokrát zavítala herečka Naďa Konvalinková. Ta se zde mimo jiné rozpovídala o tom, jak vypadal její téměř celoživotní boj s nadváhou. Naďa vyzkoušela snad všechno. Od rýžové diety až po vínovou, žádná z těch nejvíce bizarních jí nebyla cizí. Jak už to tak ale bývá, po každé z nich se dostavil jo-jo efekt a Naďa se vrátila na svou původní váhu a k tomu přibylo ještě pár extra kilo navíc.
svetzeny.cz

Právě jste dojedli a už zase máte hlad

Ale jak to, že po té večeři najednou cítíte, že byste si ještě něco dali? Výzkumy ukazují, že to není jen otázka hormonů. Ukazuje se, že v našem mozku existuje specifický obvod, který je aktivován, i když už jsme plní. Tento okruh má na svědomí dosud neznámý soubor buněk, které nás přitahují k jídlu – zvlášť k tomu sladkému a tučnému. Vědci z Kalifornie v něm odhalují, že tento okruh se nachází v části mozku, kterou nazýváme „periakveduktální šedá hmota“. Je to jedno z nejstarších míst v mozku, které je spojeno s reakcemi na stres a nebezpečí. Co ale zjistili, je fakt, že pokud tento okruh aktivujete světlem, zvířata začnou hledat jídlo bohaté na kalorie.

Vědci nyní zjišťují, zda by se tento mechanismus dal ovládnout. A zda by šel potlačit pocit hladu tím, že bychom aktivně omezili aktivitu tohoto mozkového okruhu. To by mohlo mít obrovský potenciál, zvlášť v boji proti nadváze nebo při regulaci příjmu potravy v situacích, kdy bychom se měli ovládat, ale přesto máme chuť na něco sladkého.

Mohlo by se vám líbit

Život na talíři: Příchod smrti lze výrazně zpomalit, můžeme ji oklamat i jídlem

Říká se, že smrt je nevyhnutelná. Ale co když to není tak úplně pravda? Ne, neslibujeme nesmrtelnost, ale fakt je, že dnešní věda už dokáže hodně. A jedním z nejsilnějších nástrojů, jak zpomalit stárnutí a oddálit konec, je něco, co máme každý den na talíři – jídlo.
svetzeny.cz

Rychlejší metabolismus

Příčin ale může být ještě více. Metabolismus některých lidí jede „na plné obrátky“. A tak rychle spálí více kalorií než ostatní. Podle výzkumů dokonce až o 400 kalorií denně. Tím pádem je přirozené, že i po vydatném jídle má člověk hlad. Pokud k tomu připočteme nějakou tu špatně vybranou potravinu, jako třeba bílé pečivo nebo rafinovaný cukr, hlad se dostaví ještě rychleji. „Nejhorší je rafinovaný (bílý) cukr, který je často oním důvodem, proč mají během dne lidé neustále hlad,” potvrdila na webu Women´s Health stravovací poradkyně Pamela Peek.

Mohlo by se vám líbit

Ranní cvičení nastartuje metabolismus po noci a zlepší váš den. Tato sestava vám navíc zabere jen pár minut

Rána bývají hektická. Často máme co dělat, abychom se rychle dostaly z postele, uvařily si kávu a připravily se na všechny povinnosti, které nás ten den čekají. Ale kde vzít čas na cvičení, že? Možná vás to překvapí, ale existují jednoduché cviky, které vám zaberou jen pár minut, a přitom dokážou nastartovat metabolismus a připravit tělo na celý den. Navíc ranní cvičení vám dodá více energie a navodí dobrou náladu.
svetzeny.cz

Hormonální výkyvy

A pak jsou tu hormonální výkyvy. Když se rozbouří hormony, jako třeba během menstruace, nebo když štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů, je hlad někdy doslova neúprosný. Zajímavé je, že se některé ženy s tímto problémem potýkají i mimo „normální“ období hormonálních změn, a hlad se tak může stát jejich každodenním společníkem. Tedy pokud se jedná skutečně o hlad, a nehoní vás jen mlsná. „Hlad je prvotní biologický pohon spojený s fyzickými příznaky, jako jsou bolesti hlavy, třes, střevní stahy, které mají za následek kručení žaludku. Chuť k jídlu je psychologický jev, při kterém toužíte po určité potravině a všemi možnými silami o ni usilujete,” popisuje Pamela Peek rozdíly. Takže, i když to možná zní banálně, tyto rozdíly vám mohou pomoci, jak správně nastavit jídelníček a zbavit se neustálého pocitu hladu.

Nechte si vyšetřit krev i moč, může vám to zachránit život. Co dokáže vyšetření prozradit, vysvětlují lékaři

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit