Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zatočit s inkontinencí nejen po 50. roku: Kegelovy cviky jsou efektivní, slouží i jako dokonalá prevence

Už se vám někdy stalo, že vám při smíchu či kýchnutí uniklo pár kapek moči? Ať tak či onak, Kegelovy cviky jsou nejen účinné v boji proti inkontinenci, ale slouží jako skvělá prevence. Tyto cviky byly vynalezeny již téměř před 80 lety a dodnes patří mezi nejúčinnější cviky na posílení pánevního dna. Jejich provedení je přitom velmi jednoduché a zvládne ho každý. Přečtěte si jednoduchý návod a zjistěte, jak na inkontinenci pohlížejí čeští odborníci.

Zabránit inkontinenci můžete posílením pánevního dna

Svaly pánevního dna mohou být v průběhu života oslabeny různými faktory, mezi které patří například těhotenství, porod, operace, častá zácpa, chronický kašel, nadváha, ale i přibývající roky. Proto je důležité začít s posilováním pánevního dna co nejdříve, abyste předešli nechtěnému úniku moči. Stejně dobře však fungují i při problémech s únikem stolice a zvyšují kontrolu střev. Posílení pánevního dna může mít také skvělý dopad na váš sexuální život a výrazně zlepšit jeho kvalitu.V případě, že by tyto cviky nebyly dostačují, lze navštívit i fyzioterapii, kde vám pomohou vyřešit problém s inkontinencí. 

Americký gynekolog vyvinul tzv. Kegelovy cviky, které můžete provádět kdekoliv a kdykoliv

V roce 1948 vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel cviky, které se zaměřují na procvičování a zpevnění svalů pánevního dna. Jejich provedení je zcela snadné a mohou je tak cvičit i ženy čerstvě po porodu nebo i během těhotenství, ačkoliv by měly vždy svůj úmysl konzultovat s lékařem – obzvlášť v pokročilém těhotenství. Výhodou je, že prakticky není poznat, že zrovna cviky provádíte, proto je můžete provádět diskrétně téměř kdekoliv a kdykoliv – v práci, na gauči, v posteli, ale i při dlouhých cestách vlakem. Pokud si s prováděním těchto cviků nevíte rady, nestyďte se poradit se svým lékařem.

„Inkontinence jako taková postihuje během života až padesát procent žen. Rozlišujeme několik typů inkontinencí, ale nejběžněji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tedy únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze, jako je zvedání břemen, nebo intenzivním silově-vytrvalostním cvičení. Tento typ potíží je také nejlépe léčitelný, je ovšem důležité problém včas konzultovat s lékařem a poté na něm pracovat s fyzioterapeutem,“ - Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky

Co se stane s vaším tělem, když budete pít mrkvovou šťávu každý den

K nápravě mnohých zdravotních problémů mnohdy nepotřebujete žádné léky ani zázračné doplňky stravy. Často pomůže pouhá změna jídelníčku a přechod na odlehčenou stravu plnou vitamínů, fytoživin, vlákniny a dalších prospěšných látek. Zkuste pravidelně popíjet mrkvovou šťávu a budete se cítit o mnoho lépe.
svetzeny.cz

Jak vyřešit inkontinenci? Provedením Kegelových cviků 

Nejlépe si cvik natrénujete při močení. Zkrátka si odskočte a při močení proud moči zadržte. Vnímejte, které svaly jste při tom použili. Cítíte, které svaly se napínají a stahují? Můžete si to několikrát vyzkoušet na toaletě a poté cvik vyzkoušet již bez močení. Vzpomeňte si na svaly, které používáte pro zastavení proudu moči. Zatněte tyto svaly, soustřeďte se, abyste zatínali opravdu jen tyto svaly – stehna, hýždě i břicho by měly zůstat uvolněné. Svaly zpočátku zatínejte na tři vteřiny a na tři vteřiny uvolněte a cvik zopakujte. Poté zvyšte dobu na pět sekund. Při provádění cviků zhluboka dýchejte.  Opakujte cvičení alespoň třikrát denně po 10 až 15 opakováních, ideálně z toho udělejte svoji každodenní rutinu. Pokud budete cviky provádět poctivě každý den, výsledky by se měly dostavit již po 4 až 6 týdnech. Pokud však trpíte silnou inkontinencí, může trvat i několik měsíců, než se váš stav zlepší.

. „Inkontinence velmi narušuje duševní pohodu člověka. Pokud se obtíže neřeší, mohou se zřetězit do závažnějších zdravotních obtíží jinde v těle. Při dysfunkci svalů pánevního dna často nacházíme narušený stereotyp dýchání, poruchu statiky a dynamiky páteře a pánve, blokády žeber, spoušťové body na bránici, zvýšené napětí velkého bederního svalu, adduktorů kyčle a extenzorů bederní páteře s dysfunkční břišní stěnou. To vše se projevuje bolestmi zad, kostrče a dalších přilehlých oblastí,“ - Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky

Ověřeno odborníkem: Cholesterol můžete snížit i bez léků. Lékaři radí tučné ryby a další potraviny

Zvýšená hladina cholesterolu trápí mnoho lidí. Tento problém není radno podceňovat, protože může postupně vést k srdečně cévním onemocněním. Zásadní vliv má přitom naše životospráva. Než začnete polykat pilulky, zkuste upravit jídelníček.
svetzeny.cz

Kdo může Kegelovy cviky cvičit a kdo by naopak neměl?

Kegelovy cviky jsou nejčastěji používány ženami, ale užitek z nich mohou mít i muži. Kromě kontroly střev totiž mohou pomocí těchto cviků dosáhnout lepší erekce nebo lépe kontrovat moč například po operaci prostaty. Provedení i počet opakování je přitom u mužů stejný jako u žen. Ačkoliv jsou Kegelovy cviky obecně bezpečné, existují situace, kdy by mohlo být jejich provádění nežádoucí. Jedná se především o akutní záněty či infekce v oblasti pánevního dna, přítomnost kamenů v močovém měchýři, při bolesti nebo výrazném nepohodlí nebo po chirurgickém zákroku v oblasti pánevního dna. Pokud si nejste jistí, vždy se raději zeptejte svého lékaře.

„Léčba inkontinence znamená každodenní cvičení a dodržování režimových opatření dle návodu fyzioterapeuta, ale už po pěti týdnech lze vidět výsledky. Naučit se aktivovat svaly pánevního dna je prospěšné i pro rizikové skupiny lidí, kteří věčně bojují s bolavými zády. Předejdou tak pozdějším potížím právě s únikem moči a pomohou si od problémů s páteří,“ - Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky
Zdroj článku