Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dožít sta let: Zařaďte do svého jídelníčku potravinu, kterou máme všichni doma. Účinně bojuje proti zánětům v těle

Odborníci sice nemají návod na to, jak se zaručeně dožít stovky, mají ale řadu cenných poznatků. Například o vlivu jídelníčku na vaše zdraví. Chcete-li jídlem ovlivnit, jak dlouho budete žít, měli byste podle vědeckých výzkumů vsadit především na potraviny s protizánětlivým účinkem. Objevili dokonce potravinu, která je v boji se zánětem v těle naprostým číslem jedna.

Zánět v těle možná nezní tak strašidelně jako rakovina nebo infarkt, má přitom dost zásadní vliv na kvalitu života i jeho délku a s obávanými chorobami úzce souvisí. Současný životní styl s minimem pohybu a množstvím stresu přitom u mnoha lidí vede ke chronickému zánětu. Jak ho poznat, co ho zhoršuje a jakým jídlem proti němu zabojovat?

Tělo se brání

Zánět v těle je přirozená ochranná reakce vašeho organismu. Když vás napadne virus rýmy, říznete se do prstu, nebo spálíte se na slunci, spustí se v těle bleskově autoimunitní reakce a na postižené místo dorazí armáda bílých krvinek, která má za úkol vrátit poškozené tkáně do normálního stavu. Tak probíhá v těle akutní zánět. Vedle něj ale existuje i chronický zánět, kterému může být organismus vystavený dlouhé měsíce i roky, bez toho, abyste si ho všimli, respektive aniž byste si s ním spojili různé nepříjemné příznaky, které prožíváte. 

Chronický zánět se v těle může spustit po úrazu nebo vážném onemocnění, vyvolává ho ale i dlouhodobě nevhodná strava, přemíra stresu, kouření a holdování alkoholu či neřešená alergie. Dnes provází většinu takzvaných civilizačních chorob, které souvisí s nezdravým životním stylem, absencí pohybu, sedavým zaměstnáním či stravou chudou na vlákninu, ovoce a zeleninu. Ruku v ruce s ním jde i obezita a bohužel také věk, protože s přibývajícími léty autoimunitní schopnosti vašeho těla slábnou a zpomalují se.

Jíte tyto potraviny ráno na lačný žaludek? Koledujete si o velký problém

Vstanete a přemýšlíte, co k snídani? Žaludek je po celé noci prázdný a hladový. Je důležité mu nabídnout správné jídlo, aby se zasytil a hlavně, aby fungoval. Některá jídla a potraviny pro něj nejsou na lačno vhodná. Co tedy nejíst na lačný žaludek?
svetzeny.cz

Jídlo jako lék

Snížit chronický zánět naštěstí můžete celkem snadno úpravou jídelníčku. “Protizánětlivé potraviny jsou pro zdraví prospěšné díky tomu, že signalizují imunitnímu systému, aby zastavily zánět,” vysvětlila pro magazín Parade doktorka Dr. Lina Begdache, Ph.D. RDN, odbornice na výživu a docentka studií zdraví a wellness na americké Binghamton University. "Mnoho z těchto potravin má také antioxidační účinek, který je potřebný k vyčištění oxidačního poškození způsobeného zánětem," doplňuje odbornice.

Vsaďte na zelenou stravu

Chcete-li přispět k delšímu a zdravějšímu životu, zaměřte se proto právě na protizánětlivé potraviny. Číslem jedna je mezi nimi především listová zelenina, ta by vám na talíři neměla chybět denně. Špenát, kapusta, zelí nebo saláty jsou bohaté na cenné živiny. “Obsahují také velké množství fytonutrientů, jako betakaroten, který tělo přeměňuje na vitamín A. Obsahují také minerály jako vápník, hořčík, draslík a vlákninu a jsou také zdrojem vody,“ vysvětluje Susan Bowerman, výživová expertka společnosti Herbalife. 

Příčiny dlouhověkosti vás překvapí! Na čem všem záleží, abyste se dožili i 100 let?

Dlouhověkost, tedy schopnost dožít se vysokého věku, zůstat zdravým a aktivním, je touhou mnoha lidí po celém světě. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují délku a kvalitu života, a nemusí jít vždy jen o zdravý životní styl. Přečtěte si, jak dlouhověkost ovlivňuje i váš socioekonomický status nebo vaše pohlaví.
svetzeny.cz

Díky těmto potravinám omládnete až o 10 let

Zařadíte-li do svého jídelníčku jednu až dvě porce listové zeleniny každý den, můžete se brzy zase cítit zdravější a plni energie. Podle studie uveřejněné v neurologickém magazínu Neurology totiž u lidí, kteří jedli přesně takové množství listové zeleniny, byl jejich metabolický věk o jedenáct let nižší, než u testovaných subjektů, kteří tolik zelené zeleniny nekonzumovali. Jejich tělo se cítilo mladší a vitálnější, než nakolik to odpovídalo jejich skutečnému věku. 

Zelené potraviny se hodí do salátu, smoothie i omelet

Krása listové zeleniny spočívá v tom, že je neuvěřitelně snadné ji začlenit do jídel. "Dá se jíst syrová v salátech, přidávat do polévek, dušených pokrmů a smažených jídel, do omelet a vaječných pokrmů nebo ji zkuste rozmixovat v mixéru s ovocem, odstředěným mlékem a proteinovým práškem jako zdravé smoothie," radí Susan Bowerman.

Do jídelníčku určitě zařaďte i další ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, fazole a další luštěniny. Dvakrát týdně si dopřejte tučné ryby a olivový olej používejte jako hlavní zdroj tuků. Inspiraci na jídla hledejte ve středomořské kuchyni. “Středomořská dieta je spojena s nižším rizikem chronických onemocnění, lepším duševním zdravím a odolností vůči stresu," vysvětluje doktorka Begdache.

Odlehčete svůj jídelníček

Každý, kdo se chce dožít 100 let, by měl naopak minimalizovat vysoce zpracované potraviny, které tvorbu zánětu v těle podporují. Pozor i na přemíru cukru a soli. Pokuste se o pestřejší jídelníček. Klasickou bílou mouku nahraďte z části jinými obilninami, jako je quinoa, jáhly a žito. Mléčné výrobky upřednostněte zakysané, maso méně tučné, myslete na vlákninu a čistou vodu. Nezapomínejte na kvalitní tuky z ořechů, oliv, avokáda a semínek.  

Projevy toho, že máte chronický zánět v těle

Zánět v těle vás nezažene do postele jako chřipka, může ale komplikovat jiná onemocnění nebo přispět k rozvoji vážných civilizačních chorob. Varovat by vás měly příznaky zánětu, jako neustálá únava a bolest svalů a kloubů. Můžete trpět na astma či ekzémy. Časté jsou otoky a problémy se zadržováním vody, zažívací potíže a přibírání hlavně v oblasti břicha. Pokud na sobě sledujete více z těchto projevů, je na místě jak změna jídelníčku, tak celkově vašeho životního stylu.

Zdroj článku