Přejít k hlavnímu obsahu

Doktorka radí ohledně spodního prádla: Po jaké době je třeba zakoupit nové a je lepší spát bez kalhotek?

Spodní prádlo na sobě máme celý den, mnohdy však opomíjíme, jak podstatný je jeho výběr a správná údržba. Přitom je to důležité hlavně, co se týče našeho zdraví. Britská lékařka radí ohledně „životnosti“ spodního prádla, jeho výběru i správného praní. Také se v článku dozvíte, zda je lepší spát v kalhotkách, nebo raději bez.

„Životnost“ spodního prádla je maximálně 12 měsíců

Britská lékařka Dr. Shirin Lakhani radí, abyste si nové spodní prádlo zakoupili každých 12 měsíců, týká se to podprsenek i kalhotek. Dr. Shirin Lakhani upozorňuje na to, že je třeba mít na paměti, že látka spodního prádla je při nošení v těsném kontaktu s vašimi intimními partiemi. Říká, že existuje výzkum, který naznačuje, že maximální „životnost“ spodního prádla by měla být 12 měsíců, protože poté už ani praním nejste schopni zajistit odstranění veškerých bakterií. „Jsou to jednak neškodné přirozeně se vyskytující bakterie, které se nacházejí u nás všech, ovšem také škodlivé bakterie, které mohou vést k infekcím, například kvasinkové infekci či sexuálně přenosným chorobám,“ říká Dr, Shirin Lakhani.

Mohlo by se vám líbit

Tyto potraviny dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba. Jednu z nich byste na seznamu opravdu nečekali

Často slýcháme, že našemu mozku nejvíce škodí pasivita a dlouhé hodiny strávené zíráním do obrazovky. Zapomíná se na to, jak velký vliv má na náš mozek stravování. Mělo by se více mluvit o škodlivosti potravin, protože toho dovedou napáchat hodně – zhorší vaši paměť, způsobí problémy s učením a také častá konzumace nevhodných potravin může zvyšovat riziko demence a propuknutí Alzheimerovy choroby.
svetzeny.cz

Platí to pro všechny typy spodního prádla, ať už nosíte klasické kalhotky, „brazilky“,tanga, slipy či trenýrky. „Zásadní je, že jakýkoliv typ spodního prádla je pořád živnou půdou pro bakterie, které někdy ani praní v pračce úplně neodstraní,“ říká doktorka. To samé tedy platí i pro vaše podprsenky, i s tou nejoblíbenější je potřeba se po roce rozloučit a zakoupit novou. Praní kalhotek je jasná věc, ale jak často prát podprsenky? Dr. Shirin Lakhami radí vyprat je maximálně po třech, nebo čtyřech dnech nošení. Je to z důvodu, že podprsenka je dlouhou dobu v kontaktu s pokožkou, bradavkami a velmi blízko k podpaží. „Podobně mohou bradavky zejména po porodu propouštět tekutinu, a proto, aby se zabránilo hromadění bakterií, které mohou mít za následek akné a vyrážky na těle, doporučuji praní podprsenky po třech až čtyřech dnech nošení,“ říká doktorka Lakhani. V důsledku nošení totiž přichází podprsenka do styku se spoustou odumřelé kůže a také s potem. Teplota praní by měla být maximálně 30 o C, aby nedošlo k poškození jemných látek a krajky, ze kterých jsou podprsenky vyráběny. Při praní na vysokou teplotu či sušení prádla by také moho dojít ke zmenšení podprsenky, jejímu „pokrabacení“ a ztrátě tvaru.

Je lepší spát bez kalhotek?

Dr. Shirin Lakhani také odpovídá na otázku, zda je lepší spát s kalhotkami, nebo bez nich. Dle ní je to jedno, obě varianty jsou v pořádku, záleží na vašich osobníh preferencích. Avšak za určitých okolností může být spaní bez kalhotek přínosem. „Pokud jste náchylnější k vaginálním infekcím, je pravděpodobně dobrý nápad vyvarovat se nošení spodního prádla při spaní, protože to zkracuje dobu, kdy jsou vaše genitálie vystavené bakteriím a minimalizuje to hromadění vlhkosti,“ říká doktorka. Také zvažte, zda kalhotky mít na sobě při cvičení, Dr. Lakhani říká, že někteří odborníci mají za to, že bakteriím se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí a také vlhké spodní prádlo může způsobit nepříjemné odřeniny. Pokud chcete na cvičení nosit spodní prádlo, měli byste jej poté hned sundat a vyprat.

Info ikona
spaní s kalhotkama

Jaký zvolit materiál spodního prádla?

Je zásadní, abyste se ve spodním prádle cítili pohodlně. Nikdy se nenechte zlákat sexy krajkovou soupravičkou, ve které se však už v kabince cítíte nepohodlně a materiál vás kouše a škrábe. Doktorka Jennifer Wider, která se specializuje na ženské zdraví, radí vyhnout se spodnímu prádlu, které je vyrobené ze syntetických látek a má komponenty, které vaši kůži mohou dráždit. Nejlepší je dle ní sáhnout po klasické léty osvědčené bavlně, protože ta na rozdíl od syntetických látek odvádí vlhkost a je prodyšná.


Zdroje: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-9441595/Intimate-health-specialist-reveals-replacing-underwear.html, https://www.health.com/sexual-health/best-underwear-vagina

Mohlo by se vám líbit

Jak vás lidé vnímají dle typu vaší postavy: Platí, že lidé při těle působí více sympaticky, nebo je to mýtus?

Možná jste také slyšeli, že lidé při těle působí na druhé více sympaticky a vřele, kdežto hubení lidé spíše chladně a odměřeně. Tato myšlenka pochází ze 40. let 20. století, ale co je na ní pravdy dnes? To se rozhodli otestovat vědci z Texasu ve své studii. Výsledky jsou překvapivé.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Nezaměňujte duševní únavu za lenost: 7 varovných signálů, že jste psychicky vyčerpaní

I když osvěta ohledně duševního zdraví pokročila, stále někteří lidé zaměňují duševní únavu za lenost. To vede k tomu, že řada lidí své psychické problémy bagatelizuje a neřeší je. Lidé, kteří jsou mentálně vyčerpaní, se cítí provinile, protože sami sebe vidí jako líné. Naučte se rozpoznat známky duševní únavy, abyste včas mohli začít řešit svůj problém.
svetzeny.cz