Přejít k hlavnímu obsahu

Pravidlo 60 sekund vám podle vědců zajistí extrémně jednoduché a efektivní hubnutí

Ať už toužíte shodit pár kilo dolů, udržet se ve formě a jednoduše zlepšit svou fyzickou kondici, pravidelný pohyb je vždy klíčový. A to i v případě, že vám nejde o vaší fyzickou formu, ale i tu psychickou. Pohyb je zkrátka důležitý ve všech směrech. Studie dokazuje, že se stačí řídit jednoduchým 60 sekundovým pravidlem. Co to znamená?

Každodenní pohyb je důležitý

Může se zdát, že se jedná o obrovské klišé, ale je tomu opravdu tak. Pohyb je pro člověka klíčový z hlediska celkového zdraví a pohody. Existuje mnoho důvodů, proč bychom měli pravidelně cvičit. Za prvé, pohyb má příznivý vliv na fyzické zdraví. Pomáhá posilovat svaly a kosti, zlepšuje funkci srdce a cév a snižuje riziko obezity, cukrovky a dalších metabolických onemocnění. Zároveň má pohyb pozitivní dopad na duševní zdraví, snižuje stres, úzkost a deprese díky uvolňování endorfinů, které jsou spojeny s pocitem štěstí. Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje také úroveň energie a vytrvalost, což nám pomáhá lépe zvládat každodenní výzvy. Dalším významným benefitem je zlepšení kvality spánku, což je klíčové pro obnovu těla i mysli.

Začínáte cvičit po 50.roce? Není to nemožné, jen se musíte vyhnout určitým druhům cvičení

Pokud jste celý život nemusela nic dělat a vaši postavu jste vždy měla tzv. zadarmo, vězte, že zařazení sportu do vaší ruiny bude mít mnohem víc benefitů než jen krásné tělo. Pokud je vám přes padesát, platí to dvojnásob, protože v tomto věku ubývá každých deset let 15 % svalové hmoty. Takže i když se vám pravidelný pohyb po celou dobu vyhýbal, je na čase s ním začít. Stačí se jen držet několika zásad.
svetzeny.cz

Hýbete se každý den?

Když se nad tím zamyslíte, hýbete se každý den? Nemusí se jednat o žádné časově náročné aktivity, ale pouze o přirozený pohyb. Mnoho lidí má sedavé zaměstnání a jejich každý den vypadá přibližně takto: ráno se posadí do auta, dojedou do práce, kde sedí 8 hodin vkuse, opět nasednou do auta a dojedou domů, kde se podívají na televizi a jdou si lehnout. Na pohyb jaksi nezbývá čas ani prostor. A to je špatně. Dlouhodobé sedavé zaměstnání může mít pro člověka velké zdravotní následky – od bolesti zad, přes napnuté krční svaly, až po zavodnění nohou. Dlouhé sezení zároveň nedostatečně stimuluje metabolismus, což může brzy vyústit v nadváhu nebo problémy s cévami. Pravidelný pohyb je tedy opravdu důležitý – a dobrá zpráva je, že nemusíte cvičit dvě hodiny denně. Stačí se pouze řídit 60 vteřinovým pravidlem.

Kolik kroků denně musíte ujít ve 40, 50 a 60 letech, abyste zhubli jedno kilo tuku

Chůze je zdravá a prospěšná pro každého. Přispívá k dobrému fyzickému i duševnímu zdraví. Jde o přirozený pohyb a tím i jednu z nejšetrnějších aktivit, jaké si můžeme dopřát. Je prokázáno, že je pro spalování tělesného tuku efektivnější, než běh a další intenzivnější formy pohybu. Navíc je snadno dostupná a věnovat se jí můžeme naprosto kdekoliv. Kolik kroků denně ujít, abyste zhubli?
svetzeny.cz

Co je pravidlo 60 vteřin?

Vědci na univerzitě v Bostonu provedli studii, která zahrnovala 2000 jedinců a zjistili, že každá sekunda cvičení denně má příznivý vliv na kondici. Zkrátka a jednoduše - každá vteřina se počítá. Proto je 60 sekundové pravidlo pro fyzickou aktivitu ideální pro ty, kteří mají nabitý program. Podle výzkumu jedna minuta mírného cvičení dokáže kompenzovat 14 minut sedavého životního stylu. Pokud tedy 8 hodin denně sedíte, měli byste mít celkem 35 minut pohybu denně. Tuto aktivitu lze začlenit buď během oběda nebo na konci dne. Pohyb však nemusí vždy znamenat intenzivní cvičení; často postačí i obyčejná chůze. Pokud máte potíže s vyčleněním 35 minut vkuse denně, můžete si tuto dobu v průběhu dne rozdělit. A jak na to? Jednoduše! Místo jízdy výtahem zvolte chůzi po schodech, pokud si v kanceláři půjdete pro vodu a kávu do kuchyňky, neberte je najednou, ale jděte na dvakrát. Pokud jezdíte městskou hromadnou dopravou, vystupte o zastávku dříve a zbytek cesty dojděte pěšky, nebo zaparkujte své auto co nejdále od vchodu do práce, abyste se trochu prošli a podobně. Jsou to sice maličkosti, ale věřte tomu, že i tyto malé kroky a změny ve vašem každodenním životě dokáží udělat divy.

Zdroj článku