Přejít k hlavnímu obsahu

Šaty dělají člověka: Jak se obléct na pracovní pohovor

První dojem, jaký na personalistu uděláte, je velmi důležitý. A svou roli při tom vždy hraje také váš vzhled, a to od hlavy až k patě.

Nejen šaty však dělají člověka – proto si dejte záležet na úpravě vlasů i nehtů, pánové pak na perfektně oholené tváři či zastřiženém vousu.

Co se oděvu týče, nepodléhejte obecně rozšířené představě, že nutně musí být přísně formální. Záleží totiž na tom, o jakou pozici (a v jakém oboru) se ucházíte. V každém případě však volte outfit, v němž se budete cítit přirozeně a dobře a který bude odpovídat vaší osobnosti a celkovému stylu.

* Méně formální pozice

„Nejvhodnější je vícedílný outfit. Ženy by měly sáhnout po klasicky střižených kalhotách v tmavé barvě a halence či dámské košili. Preferujete-li spíše sukni či šaty, dbejte na správnou délku, která by neměla být kratší než lehce nad kolena,“ říká Monika Janotová, odbornice značky Gate. Šaty by měly být spíše pouzdrové, jednoduché, bez zbytečných volánů a rušivých ozdob. Je dobré celý look završit vhodně zvoleným sáčkem, případně lehkým svetříkem. Pánové to mají o něco jednodušší. Společenské nebo tzv. business kalhoty s páskem a košile s dlouhým rukávem v tlumených barvách s kravatou i bez jsou pro tyto pozice více než vhodné.

* Oficiálnější pozice

Vhodný je kalhotový kostýmek v tmavě modré, černé a šedé barvě či kostýmková sukně s vhodnou halenkou. Množství šperků omezte na minimum a zvolte nenápadný make-up i parfém. U pánů je namístě tmavě šedý či temně modrý oblek, bílá či ladící košile, pásek a kravata. „Barvy volte podle toho, jaký dojem chcete vyvolat. Červená a černá jsou silné barvy, hnědá, modrá a šedá jsou neutrální a bílá v menší míře výborně projasní jinak barevně konzervativní outfit,“ říká Monika Janotová z Gate.

Obuv: „Pro obě tyto kategorie je nutná kvalitní kožená obuv spíše konzervativního ražení v černé či hnědé barvě. Dámy by měly sáhnout po nízkém nebo středně vysokém podpatku a vždy uzavřené špičce. Zcela nevhodné jsou sportovní boty,“ dodává Veronika Sajdoková z CCC. Naprostou samozřejmostí jsou perfektně čisté boty.

* Kreativní pozice

U povolání, kde jde především o vyjádření originality osobnosti, se při pohovoru není nutné držet běžných zvyklostí a módních předpisů. Máte-li svůj originální styl, spolehněte se na něj. Dbejte však na to, aby konečný výsledek nepřehlušil vás samotné a schopnosti, které nabízíte.

Foto: Depositphotos (1)