Přejít k hlavnímu obsahu

Zjištění desetiletí: Ženy „paří“ hry skoro stejně jako muži

Také si občas kamarádce postesknete, že svého drahého nedokážete odtrhnout od počítače – zvlášť nyní, když se českým vývojářům povedl tak dobrý kousek, jako je hra Kingdom Come: Deliverance? Pak byste možná měly zkusit také „zapařit“. Z posledních průzkumů je totiž zřejmé, že zastoupení žen v publiku hráčů už šlape pánům na paty.

A je jen otázkou pár procent, než je překonáme. O tom a o mnohém dalším jsme si povídali s produktovým managerem Lenovo, který nejen na český trh dodává ty nejlepší herní stroje, Pavlem Janichem. 

Považujete počítačové hry za věci, které patří jen do mužského světa?

Zatímco v Česku stále platí, že se hraní věnují především muži, třeba na americkém trhu je už situace vyrovnaná. Ženy a dívky tam tvoří z celkového počtu hráčů zhruba polovinu. Od mužů se ale liší tím, že upřednostňují jiné typy počítačových her.

Na čem nyní muži ujíždějí nejvíce?

Asi vás nepřekvapí, že mezi muži jsou nejoblíbenější střílečky, válečné tituly a sportovní hry.

PC

Zmínil jste, že ženy už pánské osazenstvo dohánějí. Co zajímá křehké duše?

Ženy častěji sáhnou po strategické hře, kde se něco buduje, pěstuje nebo rozvíjí. Poměrně oblíbené jsou mezi ženami také fantasy hry na hrdiny, takzvané MMORPG. Obecně platí, že ženy mají radši hry s příběhem a tituly, ve kterých se různé postavy mezi sebou navzájem ovlivňují.

Jaké výhody ženám může přinést hraní her? 

Kromě toho, že váš partner fanoušek tuto invenci nejspíš ocení, může být útěk do virtuální reality dobrým relaxem. Nehledě na to, že v hraní máte elegantní možnost odlivu negativních emocí. Ona totiž akorátní dávka rozčílení při hraní prospěje vašemu životu daleko více než hádky z rozmaru s partnerem.

Když si chce žena občas zahrát a zároveň mít počítač vhodný a hlavně praktický pro práci, v jakých vodách by měla hledat? 

Z naší „stáje“ se podívejte na Lenovo Legion Y520. Obsahuje nejnovější procesory, grafiku i hardware a jeho matný hliníkový kryt navíc dobře vypadá. Váží jen 2,5 kilogramu a je pouze 2,58 centimetru tenký. Takový notebook snadno schováte do menší tašky. Z mého pohledu jde o ideální kombinaci cena/výkon.