Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Předrevoluční socialistické seriály musely být ideologicky korektní, přesto mnohé z nich sledujeme dodnes. Jak dobře si pamatujete ty nejznámější i méně známé?

Televizní seriály patřily v předrevolučním Československu mezi nejvýznamnější formy zábavy. V době, kdy se nabídka televizních kanálů omezovala na dva programy a přístup ke zahraniční produkci byl velmi omezený, se stávaly událostí, která spojovala celé rodiny. Vzpomínáte si ještě na postavy a děje jednotlivých seriálů?

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Seriály byly často diskutovány v zaměstnání i mezi přáteli, a mnohdy formovaly pohled veřejnosti nejen na každodenní život, ale i na hodnoty, které režim považoval za žádoucí. Přestože se jednalo o tvorbu vznikající pod dohledem státní cenzury, řada z nich si získala místo v srdcích diváků a mnohé se dodnes těší kultovnímu statusu.

V souladu s režimem

Seriály vysílané před rokem 1989 měly několik společných rysů. Především byly ideologicky čisté, což znamenalo, že musely být v souladu s myšlenkami komunistické strany. To ovlivňovalo nejen výběr témat, ale i způsob, jakým byly příběhy vyprávěny. Hlavními hrdiny bývali často soudruzi a soudružky pracující v průmyslu, zemědělství nebo ve službách veřejnosti jako horníci, lékaři, učitelé, policisté nebo poctiví úředníci. Měli ztělesňovat ideál socialistického občana, který se vykazoval pracovitostí, skromností, oddaností kolektivu, úctou k autoritám a loajalitou k režimu.

Není náhodou, že mezi nejznámější předrevoluční seriály patří například Žena za pultem, kde hlavní hrdinka Anna Holubová jako vedoucí samoobsluhy čelí nejen osobním problémům, ale i výzvám kolektivního pracovního života. Podobně i Nemocnice na kraji města se zaměřuje na lékařské prostředí, kde se mísí profesionální a lidské osudy, a kde se důraz klade na morální integritu a odpovědnost.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jaké jsou vaše znalosti o legendárním seriálu Nemocnice na kraji města, který se vysílá již více než 45 let

Není snad nikdo, kdo by alespoň nezahlédl část legendárního seriálu. Nemocnice na kraji města je fenoménem let minulých a dodnes se těší velkému úspěchu. Strasti a slasti lékařů prožívali všichni diváci. Ženy se druhý den bavily o tom, jak jsou některé sestřičky záludné a fandily doktorce Čeňkové. Muži tajně toužili po krásné Ině, která se nedokázala odtrhnout od ženatého doktora Blažeje. Příběhy z jednoho nemocničního oddělení byly a jsou zkrátka jedinečné. Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, jak dobře seriál znáte.
svetzeny.cz

Oslava dělnické třídy

Důležitou součástí těchto seriálů byla snaha vychovávat. Televize byla vnímána jako nástroj, kterým může stát ovlivňovat veřejné mínění a určovat „správné“ chování. Seriály měly tedy nejen bavit, ale i ukazovat, jak má vypadat správný pracovní kolektiv, jak řešit mezilidské spory, jak být užitečný pro společnost. Významným prvkem byla i oslava dělnické třídy a kritika individualismu. I v příbězích, které se zdály být osobní nebo rodinné, často figurovaly ideologické vsuvky jako zdařilé budovatelské projekty, výroční schůze, pocty zasloužilým pracovníkům nebo zmínky o úspěších sovětského spojence. Je až s podivem, že tvůrci, často výborní scenáristé a režiséři, dokázali i v tomto rámci vytvářet díla s hlubšími přesahy i s prvky humoru.

Třeba oblíbené komediální seriály, jako například Chalupáři, které nabízely divákům tolik potřebný únik od každodenní reality. Dvojice Evžen Huml a Bohouš Císař se v kulisách venkovské chalupy stala symbolem odlehčené zábavy, která neřešila velká ideologická témata, ale nabízela úsměvné situace a lidské příběhy, s nimiž se mnozí mohli ztotožnit. Podobně oblíbený byl i seriál Sanitka, jenž se věnoval osudům záchranářů a lékařů a v němž se rovněž prolínala tematika profesní zodpovědnosti s osobním životem.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Mlsné jazýčky za socialismu. Vyzkoušejte si, jak dobře si pamatujete komunistické lahůdky

Ačkoliv regály v samoobsluhách často během totality zely prázdnotou a na mandarinky a banány se před Vánocemi stály dlouhé fronty, na některé dnes již neexistující socialistické pochutiny dodnes vzpomínáme a některé se dokonce udržely v jídelníčcích dodnes. Jak dobře si je pamatujete?
svetzeny.cz

Trocha nostalgie

Specifickou kategorií byly historické seriály, jako F. L. Věk nebo Sňatky z rozumu, které se sice odehrávaly v minulosti, ale jejich výklad historie byl často podřízen současným ideologickým požadavkům. Přesto byly divácky vděčné, protože nabízely kvalitní výpravu, známé herce a možnost nahlédnout do doby, která byla mnohdy prezentována jako předstupeň budoucího socialistického řádu.

Předrevoluční seriály hrály v životech diváků mimořádnou roli. V prostředí omezené svobody projevu, cenzury a nedostatku alternativních informačních zdrojů představovaly jeden z mála způsobů, jak reflektovat společenské dění, a zároveň i prostor pro sdílení společných zážitků. Lidé je probírali v hospodách i na pracovištích a jejich postavy se stávaly součástí kolektivního vědomí. I když byly mnohé z nich poplatné době a nesly znaky propagandy, nelze jim upřít uměleckou kvalitu a schopnost oslovit diváky napříč generacemi. Některé mnozí s nostalgií sledují dodnes.

Zajímá vás období socialismu? Otestujte se v našem kvízu, jak dobře si pamatujete socialistické zkratky.

Pokračovat
Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Pamatujete si papírovou bundu, doma vyráběné plísňáky nebo shánění bonů od veksláků? Vzpomeňte si, co se nosilo za socialismu

Pamatujete si to? V období socialismu se móda v Československu nacházela na hranici mezi touhou po kráse a realitou plnou front, prázdných regálů a šedivé konfekce. Přestože se tehdy žilo v době nedostatku a západní trendy byly často považovány za ideologicky závadné, Češi a Češky se snažili neztrácet styl. Jen se museli naučit být kreativní. A ne vždy se to povedlo.
svetzeny.cz
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit